Ispanak: Sporcunun Süper Besini!

“Sporcunun Süper Besinleri” serisi, “Ispanak” ile devam ediyor… Serinin önceki yazılarını kaçıranlar; Avakado, Somon ve Yumurta linklerini tıklayarak yazılara ulaşabilir.

Gelelim ıspanağa… Yıllardır ıspanağın birçok faydasından bahsedildi. İçindeki vitaminler sayıldı. Hatta Temel Reis ile özdeşleşti ve zihinlere kazındı. Hamburger – patates kızartması dururken çocuklar çoğu zaman burun kıvrılsa da, anneler faydalarından dolayı zorla yedirdi belki de.

 Öncellikle kısaca ıspanak hakkında biraz bilgi vermekte fayda var. Ispanak, içinde yüksek oranda demir, iyot, kalsiyum, klorofil, A, C ve K vitaminleri içeriyor. Ispanaktaki vitaminlerden tam manasıyla faydalanmak için taze ve çiğ tüketilmesi öneriliyor. Ispanak içeriğinin faydaları ise bir hayli fazla. Çeşitli antioksidanların yanı sıra içeriğinde folik asit ve sporcuların olmazsa olmazı protein var. Aynı zamanda kemik gelişimi açısından da çok önemli. Bunun yanı sıra çeşitli kanser türlerinin önüne geçtiği de biliniyor. İşte ıspanağın faydaları bu şekilde uzayıp gidiyor…

Ancak en göze çarpan ve halk tarafından en çok bilinen özelliği ise kas güçlendirmesi. Özellikle Temel Reis figürüyle de anlatılmak istenen tam anlamıyla buydu. Bu noktada bugüne kadar yapılan araştırmalar daha çok ıspanağın içeriğinin değerlendirilmesi yönündeydi ve bu araştırmalar biraz teorik kalıyordu. Yakın zamanda farklı bir iş ortaya kondu ve ıspanağın etkisi üzerine deneysel bir temel oluşturuldu.

İsveç’ te bulunan Karolinska Enstitüsü bilim insanlarının ortaya koydukları deneyde, ıspanaktan aldıkları tuzu farelerin içme suyuna karıştırdılar ve bu uygulama bir hafta boyunca sürdü. Bu süreç sonunda farelerin düzenli olarak Nitrat (ıspanakta doğal olarak bulunan bir mineral) almasından dolayı kaslarında belirgin bir güçlenme oldu. Nitrat alımı, kırmızı kas olarak bildiğimiz, fazla efor gerektirmeyen hareketlerde devreye girdiği bilinen, yavaş kasılan kas lifleri üzerinde fazla bir etki göstermedi. Ancak beyaz kas olarak bilinen, yüksek güç, enerji gerektiren hareketlerde kullanılan, hızlı kasılma gösteren kaslar üzerinde önemli bir değişime yol açtı ve belirgin bir kas gelişimi gözlendi. Kısa sürede varılan bu sonuç bilinen bir gerçeği de pratikte kanıtlamış oldu.

Demek ki neymiş… Temel Reis’in ıspanak sevdası ve sıktığında neredeyse kafası büyüklüğündeki kocaman biceps’leri boşuna değilmiş! Gelişmiş, sağlam, sıkı kaslar istiyorsanız… ıspanağı mutlaka beslenmenize ekleyin!

Super Besinler P90X

3 Yorum

 1. Merhaba
  p90x i 12 yaşında bir insan yapsa sıkıntı olur mu? ( boy kısalması vs)
  p90x i zayıflar kilo almak için yapabilirmi

  Cevapla
  • Biz genelde P90X’i 14 yaşından itibaren başlatırız ama programın boy kısalmasına vs. değil boy UZAMASINA pozitif etkisi vardır.

   Ve evet P90X bir “kilo verme” programı olarak değil, bir “vücut transformasyon” programı olarak adlandırılır ve zayıflar kilo almak amaçlı uygulayabilir.

   Cevapla
 2. Bu sporcunun süper besini yazıları nasılsa gözümden kaçmış. Şimdi bir solukta dördünü de okudum. Mutfağıma girmeyen bir tek avakadoymuş ama 4’te 3’ü şu anda buzdolabımda mevcut.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız