Hybrid Programı (P90X + Insanity) 70. Gün!

Tam olarak 16 Kasım 2015 – Pazartesi günü başladığım Hybrid maceramda, taa ilk gün söz verdiğim gibi her 10 günlük güncellemelerimde, şimdi 70. gün yazım ile karşınızdayım.

Aslında 60. gün ile 70. günüm arasında 10 takvim günü geçmiş olmasına rağmen maalesef 10 Hybrid günü, yani 10 egzersiz günü geçemedi. Tıpkı 20 ile 30. günler arasında olduğu gibi, bendeniz yine bir ara şifayı kaptım. Ailemde, çevremde hasta olmayan bir kişi bile yoktu, bana geçmesin diye çok uğraştım ama sakınan göze çöp batarmış, başarıyla kaptım soğuk algınlığını. Benim Hybrid programımda bu 10 gün içerisinde tatil günü olmamasına rağmen, ben zorunluluktan dolayı 4 gün tatil yapmış oldum :-D

Şimdi kendi gözümden baktığımda 60 ile 70. günler arası çok da fazla fark görmememi buna bağlıyorum ama Aykut Hocamın her zaman dediği, insan kendine hem daha acımasız olabiliyor hem de farkı kendi çok farkedemeyebiliyor. O yüzden başta Aykut Hocamın ve sizlerin yorumlarını da merak ediyorum.

Neyse, bir 90 günlük maratonda 2 hastalıkla artık hakkımı kesinlikle savdığımı düşünüyorum. O yüzden kalan 20 günü bomba gibi geçirmeye kararlıyım. Ve hala ilk planladığım gibi 14 Şubat 2016 Sevgililer Günü’nde mezun olmayı kafaya koydum. Hastalık sebebiyle kaçırdığım günleri aralara serpiştirmenin planını yaptım bile. Bir Excel dosyası yaptım ve bugünden itibaren 14 Şubat’a kadar günleri yazdım, bazı günlere de 1 değil 2 egzersiz gelecek şekilde programı sıkıştırdım tabiri yerindeyse. Mesela Hybrid’teki Insanity’nin Max Recovery’si bana artık biraz çerez geliyor, o yüzden geriye kalanları bir önceki ya da bir sonraki gün ile birleştirerek açığımı kapatmayı planlıyorum.

İşin en güzel tarafı, şimdiden 90 günün sonrasını düşünmeye başladım. Artık tünelin ucundaki ışığın görünmesi misali, kalan günler hiç gözümde büyümüyor. Belki yeni başlayanlar ve canı çıkanlar bana kızabilir ama :-D inanın bitsin istemiyorum. Yani aslında bu 90 gün bitsin istiyorum da, Hybrid ya da artık ileri turlarda Aykut Hocam ne verirse, genel olarak egzersiz, hiç hayatımdan eksik olmasın istiyorum. Öyle ahım şahım bir fizik hedefim de yok ama istediğim sadece bir “plaj vücudu” ona da sanırım az kaldı. Beni sadece yazdan yaza gören yazlıktaki arkadaşlarımın bu yaz benle karşılaşınca ne diyeceği ise merak konusu :-D Hatta yaz gelmeden araya bir tur program daha sığarsa, o zaman işte bomba olur.

Herkese okuduğunuz için teşekkür ediyorum. 70 günde 7. kez başınızı şişirdim, sabredin 2 adet güncelleme daha kaldı :-D 10 gün sonra 80. gün yazımda görüşmek üzere.

Erdoğan – Hybrid (P90X / Insanity) 70. Gün Sonuçları…

Erdogan 70 Blog

15 Yorum

 1. teoman.T

  kardeşim erdogan 3 kere yorum yazdım silindi :D
  süper bir degisim olmuş gercektende su azminden birazcıkta bana ver :D

  vücut transformasyonuna gelincede

  1:kol : gercektende sıkı calısılmıs ve tonynin dediklerini birebir uygulamışın son 3 :D acıyı hissetmişin :D
  2: gogus : p90x ile gogusun fazla ilerlemediğini hepimiz biliyoruz ama bu insnatiy ile birleşince cok güzel olmuş
  3: karın kası: süper süper süper artık tam bir beachbodysin :D
  4: yan çizgiler :D adını unuttum süper olmuss
  gercektende supersın kardeşim başarıların devamını dilerim ve artık su azminden banada bulaşsın azcık :d

  durmak yok yola devam :D ett

  Cevapla
  • Erdogan

   Değerli yorumların için çok teşekkürler Teoman kardeşim. Her zaman söylüyorum, biz senin sonuçlarını göre göre motive olduk, hala da ara sıra bakarım :-D Yaza daha var bence sen de araya bir tur Hybrid sıkıştırırsın gibime geliyor.

   Cevapla
 2. Önceki sefere göre göğüsler de baya gelişmiş bence ilerleme ful hız devam ediyor.

  Cevapla
  • Erdogan

   Çok teşekkür ederim Ahmedburhan, böyle yorumları duymak beni çok mutlu ediyor. Kas kütlesi eklemek kolay şey değil ama özellikle kollarımda, omuzlarımda ve göğsümde hayatımda daha önce hiç görmediğim kadar kas hissediyorum. Bu motivasyonla bugün Max Cardio Conditioning’imi yaptım. Yarın da Yoga var. Bilmeyene bu ikisi de ağırlıkla ilgisi olmayan egzersizler gibi gelebilir ama Max Cardio Conditioning’de çok deli şınav versiyonları var göğsü çalıştıran. Yoga deseniz zaten malum :-D Bu da biraz açıklıyor göğüslerin nasıl geliştiğini.

   Cevapla
   • Evet dediğiniz gibi programlarda(gerek p90x gerek hybridde) haftada sadece 1 kez göğüs, bacak, omuz gözükmesine rağmen aslında çok daha fazla çalışıyoruz, bu da hem sizin hem de bir çok mezunun sonuçlarını açıklıyor:-)

    Cevapla
 3. Erdoğan Bey, sonuçlarınızı yakından takip ediyorum. Bence de kendinize haksızlık yapmayın. Anladığım kadarıyla 30. günden itibaren daha çok bulk’a yöneldiniz, fotoğraflardan bu net anlaşılıyor. İşin aslı bulk yapmak definasyon yapmaya göre daha zordur ama siz neredeyse ikisini aynı anda başarmışsınız. Tebrik ederim, final sonucunu gerçekten merak ediyorum. Ben de 1-2 gün içerisinde inşallah sizin gibi Hybrid’e başlamayı planlıyorum. Bizlere böylesine motivasyon kaynağı olduğunuz için de ayrıca teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Erdogan

   Teşekkürler Çolak Bey. Evet aslında çok planlı olmasa da Hybrid’te göbekten tahmin ettiğimden çok daha hızlı kurtulmamla, sonradan biraz hacime yöneldim. Şu an 71. günümde hayatımda hiç olmadığı kadar kolum oldu :-D bu beni mutlu ediyor. Siz de Hybrid’e başlamayı planlıyorsanız hiç düşünmeyin derim. Daha önce defalarca P90X’e başlamış ama hep yarım bırakmış biri olarak Hybrid bana yeni bir sayfa gibi geldi. Bir gün Tony’i bir gün Shaun T’yi görmek de psikolojik olarak daha faydalı bence (Tony Reis alınmasın :-) Benimle aynı serüveni yaşayan kişileri duydukça mutlu oluyorum ekstradan. Hybrid’in adını bile seviyorum, öyle söyleyeyim :-D

   Cevapla
 4. Selam Erdoğan,

  Öncelikle geçmiş olsun diyelim ama zaten geçmiş :-) Yazında lafı benim ağzımdan almışsın çünkü evet, sana fark yok gibi gelse de tabii ki 60 ve 70. günün arasında yine fark var. Aslında ben sana (ve herkese) bir sır vereyim, diyelim bu 10 günde hiçbir egzersiz yapmasan bile (tabii beslenmene yine dikkat ettiğini var sayarak) değişim yine olacaktır. Her zaman söylediğim başka bir sözde söylediğim gibi, insan vücudu da denizlerin geç ısınıp geç soğuması gibi biraz geriden reaksiyon gösterir egzersizlere. Yani bugün yaptığın egzersizin meyvesini hemen o gün değil, biraz takip eden süreçte alırsın. Yani sözün özü, hiçbir şeyi dert etme, devam et :-) Zaten görünen köy kılavuz istemiyor, doğru yoldasın.

  O zaman 80’de görüşüyoruz :-)

  Not: Ve sen şimdiden 90. günün sonrasındaki yeni programı düşünüyorsan, o zaman ben de sana bir devam programı düşünmeye şimdiden başlayayım :-)

  Cevapla
  • Erdogan

   Çok teşekkürler Aykut Hocam. Evet, sağolun mailden de yazmışsınız, siz deyince dikkat edip baktım, özellikle hacim yönünden fark var. Ben nedense 6-pack’lere çok odaklandığımdan orada çok fark göremeyince üzülmüştüm ama eğer dediğiniz gibiyse, yani hiçbir şey yapmadan bile vücut yontulmaya devam edecekse, bu süper :-D

   Şimdi bu yorumunuzun gazıyla birazdan P90X’in Bacaklar & Sırt’ını yapacağım. Başlangıçta çok sevdiğim bir egzersiz değildi ama şimdi artık barfikslerin hakkını vermeye başlayınca acaip hoşuma gitmeye başladı. Siz ne dersiniz bilmiyorum ama yarına da (Cumartesi) 2 egzersiz sıkıştırmayı düşünüyorum kaçırdığım günleri yakalamak için. Yüzüp yüzüp kuyruğuna gelmişken, tam olarak 14 Şubat’ta bitirmeyi istiyorum (Allah utandırmazsa size de bir sürprizim olacak :)

   Cevapla
   • Yarına hangi 2 egzersizi aynı gün yapmayı planlıyorsun Erdoğan? Ona göre söyleyeyim.

    Cevapla
    • Erdogan

     Max Cardio Conditioning ve Yoga-X hocam.

     Cevapla
     • Süper. O ikisini aynı gün yapmakta hiçbir problem yok. Kolay gelsin :-)

      Cevapla
      • Erdogan

       Ben de öyle düşünmüştüm. Sağolun hocam.

       Cevapla
 5. icten

  Sana artık yazı yazma, fotoğraf yayınlama dememiş miydim acaba ben???

  Erdoğan, madem yorum istiyorsun al sana yorum:
  -- Kollar harika, ama gerçekten harika. Sağlam gelişmişler.
  -- Karın kasında sanki ilk 4 baklava dilimi tamam, 5 ve 6 eminim ki yolda çünkü çizgileri görünmeye başlamış.
  -- Göğüsler gayet ben buradayım diyor.
  -- Kaburgaların üzerinde yağ kalmamakla beraber kas olmayan bölgelerim sadece derim dercesine gayet hoş bir şekilde göze çarpıyor.

  Tebrik ederim seni.

  Cevapla
  • Erdogan

   Ne diyeyim İçten, yazıda da dediğim gibi bana 2 yazı daha sabredin artık :-D 80 ve 90 kaldı. Ayrıca madde madde yorumun ve analizin için de çok teşekkür ederim, söylediklerinden çok mutlu oldum. Böylesine yorumlar beni motive ediyor, devam etme gücü veriyor. Şimdi birazdan Legs & Back beni bekler :-D

   Cevapla

Yorum Paylaşınız