Hybrid Programı (P90X + Insanity) 10. Gün!

Nereden başlasam bilmiyorum… Belki çoğu blog paylaşanda olduğu gibi P90X ve P90X-Türkiye sitesi ile tanışmam aslında çok eskilere, bundan yaklaşık 1,5 yıl öncesine dayanır. Her zaman blogta aktiftim, çok sık yorum paylaştığım dönem de oldu, çok gizli gizli takip ettiğim de. Daha önce de blog denemem oldu ama en gurur duyacağım paylaşımımda kısmet bugüneymiş.

Yukarıda bahsettiğim biraz da “gizli gizli” takip etmemin sebebi, P90X’e o kadar başlayıp başlayıp yarım bıraktım ki, resmen birilerinin (başta Aykut Hoca’nın) çıkıp, “Eeee, kardeş sen hep buralardasın da, şu sonuçları görelim” demesinden korktum adeta. Her P90X’e başlayışımda, bayramdı, seyrandı, tatildi, hastalıktı vs vs derken, araya hep birşey girdi ve istemeden de olsa havlu attım. En sonunda artık resmen fobi olmuştu P90X! Yanlış anlaşılmasın, programa inancımı 1 gün bile kaybetmedim ama kaybettiğim kendime olan inancımdı. Taa ki işler 10 gün önce değişene kadar!

Allahı var, Aykut Hoca ile bu 1,5 yıldır hiç iletişimi koparmadım. Bazen telefondan, bazen Whatsapp’tan. En son bundan 2 hafta önce, “Erdoğan, belki 10 kez başlayıp bıraktın, gel bi değişiklik yapalım, seni Hybrid’e başlatalım” dedi. O gün ilk kez Hybrid adını duydum. Geç bi saat olduğundan, hocamı daha da rahatsız etmek istemedim ve kendimce bir araştırmak istedim. Google’a Hybrid yazdığımda, karşıma araba yazıları çıktı :-D Yani aslında o kadar bilindik bir program değil ama şimdi iyi ki o gün Hybrid sözünü duymuşum diyorum. Ertesi gün tereddütsüz evet dedim. Ve sağolsun Aykut Hocam, kendi değimiyle kendine hazırlar gibi özenle benim Hybrid programımı hazırladı.

Bilmeyenler için Hybrid Programı ne diye sorarsanız, P90X ve Insanity programlarının karışımından oluşuyor. Aslına bakarsanız her iki programın da en iyi yönlerini alıp birleştiriyor. Yani benim kanımca, zaten ikisi de kendi alanlarında çok iyi olan bu programlardan, daha da iyi, en iyisi, benim canım ciğerim :-D

Neyse, sitenin giriş sayfasında bir sayaç vardır, bilmem dikkat ettiniz mi? “Şu şu tarihte başlarsanız, şu şu tarihte bitirirsiniz” yazar. İşte günler 16 Kasım’ı gösterdiğinde orada, “bugün başlarsanız 14 Şubat Sevgililer Günü’nde hayatınızın en iyi fiziğine kavuşacaksınız!” yazıyordu. 16 Kasım benim başladığım gündür.

Bugün 10. günümü firesiz bitirdim. Bu benim rekorum. Ama öğle bir ivme kazandım ki amacım 90 günü firesiz bitirmek! Ve bunun gibi her 10 günde bir, bir güncelleme yazısı yazmayı planlıyorum. Ve her birinde 1 egzersizimi ayrıntılarıyla anlatmayı da düşünüyorum. Burada P90X egzersizleri çok ayrıntılarıyla zaten anlatıldığı için, o yüzden önceliği Hybrid’in Insanity günlerine vermek istiyorum.

Plyometric Cardio Circuit: Hybrid programımın ikinci gününde karşıma çıktı. Eğer daha önce hiçbir Insanity DVD’si yapmadıysanız, çok çok zevkli olduklarını söyleyebilirim. Bu egzersiz sadece 40 dakika. Bu bile başta beni oldukça motive etti. Ayrıca bundan ciddi sürede ısınma ve esnemeyi de düşebilirsiniz. Ama ısınma dediysek, P90X’in ısınmalarıyla karıştırmayın, bunun ısınması başlıbaşına bir egzersiz. Ben kardiyo egzersizlerinde ilk kez kalp ritm saati kullanmaya başladım ve bu egzersizi bitirdiğimde 105 gram yağ yakmıştım saate göre. İlk duyuşta 105 gram çok matah gelmeyebilir ama bence 40 dakikalık bir olaydan sonra, vücudunuzdan (bence özellikle de göbeğinizden) vıcık vıcık 100 gram yağın uçup gitmesi çok motive edici bişey. Ben daha önce P90X kardiyolarında eğer burnumdan yere 1 damla ter düşürmediysem, o egzersizi hakkıyla yapmış saymazdım. Hatta sırf burnumdan 1 damla ter düşürebilmek için, egzersiz bittikten sonra kafamdan Cat Stretch – Vakum hareketi eklerdim. Neyse, Hybrid’de burnunuzdan ter düşmesi gibi bir probleminiz yok, henüz daha “ısınma” aşamasında bu gerçekleşti benim için :-D Bu egzersizin yanında P90X’in Plyometrics’i parkta yürüyüş sayılır!

Başta dedim ya, Hybrid her iki programın da en iyi yönlerini alıyor diye, işte o hesap. Tek başına P90X’e nazaran süre itibariyle daha kısa olması da benim için büyük bir avantaj oldu. Hem daha kısa, hem daha etkili, daha ne isteyebilirim oldum.

1. günden bu sabahki 10. güne kadar, aralıksız özellikle karın bölgemde toparlanma hissettim. Belli ki çok salmışım mideyi zamanında, ama böylesine çabuk toparlanabildiğini görmek güzel. Son olarak çok kısa şekilde beslenmeme de değineyim. Yine kalp ritm saatimden gördüğüme göre Hybrid zaten bana o kadar fazla kalori harcatıyordu ki, kesinlikle kalori sayma olayına girişmedim. Bu 10 gün boyunca önüme çok tatlılar, şekerler dizildi (ailem sağolsun :) ama çoğuna hayır dedim. Ekmeği çok azalttım. Ve ana prensip olarak, pakete girmiş ürünleri tüketmemeye çalıştım.

İşte bugün ilk defa bu sitede, başkalarının sonuçlarına imrenerek bakarak değil, kendi sonuçlarımı paylaşarak gururla yazıyorum. Başta da söylediğim gibi Hybrid’te 10 gündür firesiz gidiyorum, amacım 90 günü firesiz kapamak. Her 10 günde bir de güncelleme paylaşmak istiyorum fotoğraflarla. Fotoğraflara gazete tarihi ekleme fikrini ilk çok önce yabancı sitelerdeki değişimlerde görmüştüm ve fikir çok hoşuma gitmişti. Aşağıdaki soldaki fotoğraf 16 Kasım’dan. Hatta 16 Kasım gazetesinde, benim memleketimde gerçekleşen G-20 zirvesinde Cumhurbaşkanı adaşım Erdoğan’ın Obama’dan makas alışı var manşette :-D İkinci fotoğraf ise 25 Kasım’dan, sınırda Rus uçağını düşürme haberi!

Son olarak söyleyeceğim, beni takip edin. 10 küsür kere başlayıp yarım bıraktığım P90X maceramı, taptaze bir Hybrid programı ile aşırı motive olmuş bir şekilde tazeliyorum. Umarım başlarken düşündüğüm gibi 14 Şubat günü hayatımın en gurur duyulacak olayını gerçekleştirmiş olacağım. Allah utandırmasın.

Erdoğan – Hybrid (P90X / Insanity) 10. Gün Sonuçları…

Erdogan Yan 10. Gun

21 Yorum

 1. 10 günde kaç kg azaldı ?

  Cevapla
 2. Merhaba prgramda p90x ile insanty dvd lerini nasıl yaptın p90x sabah diğerini akşammi yolsa arka arkaya mi

  Cevapla
  • Kişiye özel program veriliyormuş ??? yeni gordum?‍♀️ bu arada değişim harika ?

   Cevapla
 3. bigboss

  hiç biriniz kusura bakmayın ama o göbek yağlardan oluşuyorsa 10 günde p90x değil kasap yusuf amcada kestirerek alsanda gitmez. aynı pantolon aynı baksır ı giyerek aynı kişi süsü verion.p90x in etkisi uzun vadede tartışılmaz etkili bende yapıyorum ama 10 günde malesef poliannacılığı brakın. aslında sizde inanmıorsunuz ama inanmak istediğiniz için inanıorsunuz.

  Cevapla
  • Buna ben de cevap vermek isterim.

   Birincisi, bu sitede fake olan hiçbir sonucun yayınlanmasına İZİN VERİLMEZ, ve böyle bir ithamda bulunmak yanlış.

   Fotoğraflardan görülebildiği üzere, Erdoğan’ın sorunu göbeğinin yağ içerisinde olmasından ziyade, Transversus Abdominis denilen iç karın duvarının “gevşekliği”nde, ve bunu programı süresince çok iyi şekilde “tımar” etmiş. Zaten Insanity’nin cardioları ile tanışmış biri, daha ısınma periyodunda bile parmak ucunda yaklaşık 1000 kere zıplanmak durumunda kalındığını bilir, ki bu da iç karın duvarının sıklaşmasında ve genel olarak “core” tabir ettiğimiz merkez bölgede çok ciddi bir sıkılaşmaya yol açar.

   Bunun da ötesinde, Erdoğan’ın ilk güne ait whatsapp video güncellemesi var. Ve ondan sonraki hemen her 10 güne ait güncellemeler.

   Bu bilinçsiz karalamacı yorumu gereksiz buldum, ama sitede %100 şeffaflık politikası olduğundan tabii ki yayında kalır ama cevap vermek istedim.

   Sonuç olarak, %100 emek verirseniz %100 karşılığını alırsınız. Bir nevi kıskançlık yapıp çamur atma yoluna giderseniz, maalesef inancınızı da yitirir karşılığını alamazsınız.

   Cevapla
   • Erdogan

    Aykut Hocam, biliyorsunuz ben her zaman siteye giremiyorum ama bana haber verdiğiniz için teşekkür ederim.

    Ama diyecek birşey yok, siz söyleneceği söylemişsiniz zaten :-D sağolun.

    Bu tip sözler beni ancak daha da iyisi için gaza getirir, öyle de oluyor.

    Cevapla
    • merhaba Erdoğan bey , nasıl bir beslenme programı uyguladığınızı merak ediyorum bu konuda yardımcı olabilmeniz mümkün mü acaba e mailim kaanaysuda@hotmail.com

     Cevapla
  • bigboss

   erdoğan ve aykut hocam yazıyı dikkatlice okuyorsanız YAĞLARDAN oluşuyorsa dedim aykut hocamın belirttiği üzere yağlardan oluşmuyormuş demekki söylediklerimde sıkıntı yok srf ettiğim cümleler yağ göbeği içindi

   Cevapla
   • Anladım Ali, senin kötü niyetli olmadığını zaten biliyorum (Whatsapp’tan tonla yazıştık) ama ifade ediş biraz yanlıştı belki de.

    Birinin çıkıp senin yazının altına “Hadi canım, eşi düşük yapmışmış… bırakın böyle duygu sömürüsü yapmayı, insanları kandırmayın!” demesi ile eşdeğer, “aynı pantolon aynı baksırı giyerek aynı kişi süsü verion” yorumu. (Senin yazının altına örneğin böyle bir yorum yapılsaydı, seni de sonuna kadar korurdum)

    Tıpkı zamanında Teoman’da, İbrahim’de, İçten’de, Muses’te, Gökhan’da… ve daha sayısız kişide olduğu gibi bu 90 günler öyle göz açıp kapayıncaya kadar da geçmiyor, neredeyse hergün Whatsapp’tan yazışıyoruz, konuşuyoruz. Yani bu değişimde Erdoğan’ın emeği varsa, naçizane benim de emeğim -- zamanım var sayılır diyelim. O yüzden yorumunu okuyunca üzüldüm. Ama başta da söylediğim gibi, art niyet olmadığını biliyorum. Yanlış bir perspektiften bakılmış ama ne olursa olsun değişim takdire şayan, tebrik etmek en doğrusu.

    Cevapla
 4. Tolga

  Aykut hocam

  p90x i bitirmemis biri hybrid e baslamamali mi?

  Bu sonuclardan sonra hybrid seti alip ona baslamayi düsünüyorum.

  Genel olarak farklar nedir hybrid setinde?
  Daha cok cardio agirlikli olup yag eritmeye yönelik mi yoksa hem yag oranini düsürüp hacimlenmek isteyenler icin de uygunmudur?

  Cevapla
  • Merhaba Tolga,

   Ben genellikle önce “başlanılanın bitirilmesinden” yana olmakla birlikte :-) başlamamalı diye bir kural yok.

   Hybrid’in farkı ve daha etkili olmasının sebebi şu. Zaten iki kendi alanında en iyi olan programın, en iyi özelliklerini kendinde birleştiriyor. P90X’in ağırlık antrenmanları zaten elzem, ben Insanity’i tek başına yapmadım, çok da tavsiye etmiyorum. Ama yalan yok, kardiyoları P90X’ten daha etkilidir. Sonuç olarak Hybrid’te P90X’in ağırlık antrenmanları, Insanity’nin de kardiyoları yer alıyor, esprisi bu.

   Süre olarak da daha az zaman gerektirmesi bir avantaj olarak görülüyor ama bundan “daha kolay” olduğu çıkarılmasın. Insanity’nin orta şekerli bir egzersizini yapana, P90X’in Plyometrics’i “parkta bir yürüyüş” gibi gelir :-)

   Cevapla
 5. Erdogan

  Öncelikle herkese, Kadir Şimşek, Metehan, Emo, Evren, Tolga ve başta da Aykut Hocama değerli yorumları için çok teşekkür ederim.

  Gördüğünüz gibi Hybrid yapmaktan siteye giremiyorum :-D Ama sizleri unuttum ve bıraktım sanıyorsanız fena halde yanıldınız! Aslında site ve devam yazım sanırım her saniye aklımdaydı.

  Aykut Hocam, dün 20. günümü de firesiz bitirdim. Size email ile fotoğraflar attım. Bir de yazı yazdım, bugün yayınlayabilirseniz çok sevinirim. Herkese tekrar teşekkürler.

  Cevapla
  • valla bravo denir amcak bi kaç sorum olacak programı uygularken kaç kiloluk dambıllarla uyguladın acaba

   Cevapla
 6. Tolga

  10 günde böyle bir degisim nasil olabilir ya? O zaman hepimiz hybrid yapalim.
  Göbek gitmis yerine nerdeyse sixpack gelmis

  Cevapla
 7. Ben tebriklerimi zaten çoktan iletmiştim ama tekrar ileteyim.

  İşin aslı, sonuçlar o kadar iyi ki, duyduğuma göre biraz moral bozmuş :-) Bana bu yazıdan sonra gelen Whatsapp’lar oldu, “hocam, bunlar 10 günlük sonuçsa, bizimkiler ne?!” diye… Kesinlikle kimse için moral bozacak birşey yok bana sorarsanız. Erdoğan, kendi de dediği gibi özellikle “mide”sini çok çok iyi terbiye etmiş bu 10 günde. Bana sorarsanız çok da büyük bir sır aramaya gerek yok, kendi söylemişti, ek olarak Karın Vakumu hareketini eklediğini egzersizlerin sonlarına.

  Eğer hala Karın Vakumu hareketini duymamış ya da denememiş olan varsa, acilen sitenin sağ üst köşesindeki arama çubuğuna Karın Vakumu yazmasını öneririm. Hadi ona da üşenenler için, linkini de ben vereyim :-)

  http://www.p90xtr.com/karin-vakumu-stomach-vacuum-hareketi/

  Eğer çok aşırı yağlı olduğunuzu düşünmüyor ama midenizin balon gibi şiş olduğundan şikayetçiyseniz, mutlaka günlük hayatınıza 2-3 dakikalık bu hareketi ekleyin. Sizin de inanılmaz faydasını göreceğinize eminim.

  Tekrar tebrikler diyerek noktalayım. Ama sözünün takipçisi olacağım, her 10 günde bir güncelleme bekliyoruz artık :-)

  Cevapla
  • Kadir Simsek

   O whatsapp mesajını ben yazmıştım hocam :) (başka yazan oldu mu bilemiyorum tabii) Ancak o mesajdan sonra sizin de bahsettiğiniz o kırılma noktasını geçmeye başladım sanırım. Bugün ilk defa üzerime tam oturan pantolonu defalarca toparlamak zorunda kaldım :) Can sıkıcı olmasına rağmen yine de acayip mutluyum bugün :)
   Bu arada 3.haftamı da dün itibarıyla bitirmiş oldum, gelsin dinlenme (!) haftası.

   Unutmadan; bugün eski yazılarınızı tararken bir tanesinde “ağırlık çalışmalarının olduğu gün ekstra olarak cardio x çalışması da sonuçlarınıza pozitif etkisi olacaktır” demiştiniz. İkinci aya girdiğim gibi ben de bu şekilde çalışmaya devam etmeyi düşünüyorum. Off çok heyecanladım.

   Cevapla
   • Yaaa :-) P90X’i bitirenlerle yarım bırakanlar arasındaki fark, o kırılma noktasını geçene kadar sabretmektir. Artık önün açık.

    Evet, vakit problemin yoksa, ikinci aydan itibaren ağırlık antrenmanı günlerine Cardio-X ekleyebilirsin. O zaman programın bir anlamda P90X’in “Doubles” takvimine yaklaşıyor ki, Tony’nin değimiyle Doubles’ı bitirdikten sonra gidip Everest’in zirvesine çıkabilirsin :-)

    Cevapla
 8. Valla tebrikler. ne yalan söyleyeyim ben olsaydım tamam yeter deyip bırakırdım bu 10 günde. Aman sen öyle yapma. Merak içerisindeyim 10 günde böyle olan 90’da ne olur diye.

  Cevapla
 9. Kesinlikle çok iyi değişim. Bak şimdi ben de mi Hybrid’e geçsem?

  Dediğin gibi her 10 günde 1 güncelleme çok iyi olur. 90 günü çok merak ettim şimdiden. Başarılar dilerim.

  Cevapla
 10. Kadir Simsek

  10 gün icin muthis bir gelisme bu. Ben yapmisim gibi mutluyum su anda, tabii biraz da imrendim acikcasi :) calismalarinin kesintisiz devam etmesi dilegiyle, takipcinim.

  Cevapla
 11. Değişime bayıldım. 10 gün değil de 3 ay sandım. Amacın sanırım definasyon. Dediğin gibi mide çok iyi terbiye olmuş. Fotolara ilk bakınca hemen karın dikkat çekiyor. Mutlaka takipçisi olacağım. Yeni bir Teoman Abi efsanesi doğuyor gibime geldi bana. Şimdi ben de Hybrid’e özendim ama :-DD

  Sahi Teoman Abi nerelerde acaba, onu hiç görmüyorum uzun zamandır.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız