Hybrid Programı Egzersiz Kayıt Formları – 01

Herkese merhabalar. Takip edenler biliyorlardır, 16 Kasım 2015’te başladığım Hybrid Programı maceramda, her 10 günde bir güncelleme yazısı yayınlıyordum. İlk kez bu yazı onlardan biri olmayacak ama ben bu yazı için de çok heves ettim, çünkü benim için çok önemli.

Sizlerle, program boyunca tuttuğum Egzersiz Kayıt Form’larımı, o egzersiz kağıtları tamamıyla dolup bittikçe, paylaşmak istiyorum. Örneğin bugün, hayatımı değiştirdiğini rahatlıkla söyleyebileceğim bu programımda, P90X’in “Göğüs & Sırt” DVD’sini son kez yapmış ve ona hoşçakal (ama elveda değil :) demiş bulunuyorum.

Toplam 13 haftanın 4’ü boyunca tutmuş olduğum bu formu, sizler için biraz yorumlamadan önce önemli bir hatırlatma yapmak isterim. Daha önce P90X’i deneyip, hiç sonunu göremeden yarım bırakmalarımda, bu formları düzenli doldurmamıştım. Şimdi ise çok düzenli bir şekilde tuttum ve de ne kadar önemli olduklarını anladım. O yüzden, programı uygularken mutlaka ama mutlaka size de bu formları tutmanızı tavsiye ederim. Çok zor bir şey de değil, üşenmemeli. Zaten ekrandakiler de aynı şekilde tutuyor, tek yapmanız gereken formun bir çıktısıyla bir tükenmez kalemi gözünüzün önünde tutmak. (Bu arada benim tuttuğum formlar tabii ki bu kadar düzenli değildi karınca duası yazımla ama sağolsun Aykut Hocam onları bu şekilde düzgün bir formata sokmaya yardımcı oldu; böylece sizler de gelişimi daha iyi görebilirsiniz.)

Şimdi… tablo aslında aşağıda bence çok net ama biraz yorumlamam gerekirse. İlk gün, yani benim programımda “Göğüs & Sırt” DVD’sinin olduğu ilk gün olan 2. haftamın ilk günü, örneğin geniş tutuş barfiks sayım sadece 1 iken, 11. haftamda bu bu sayı 10 olmuş! Ya da 5 kg ile başladığım programda, ilerleyen zamanlarda 10 kg, en sonunda ise 15 kg’lara çıktım bazı hareketlerde. İşin dürüstçesi hayatımda ilk kez 15 kiloluk dambıllara sahip oldum, eve taşıması bile bi zahmetken, şimdi gerekli hareketlerde onları kullanıyor olmak beni çok gururlandırıyor. Bazı hareketlerde henüz Tony’i olmasa bile yandaki abileri yakalayarak, onlarla eşit ağırlığı kaldırdığım oldu :-D

Bu formları doldurmanın, egzersizler sırasında da bence çok büyük itici etkisi var. Ben mesela, kesinlikle ne olursa olsun bir hafta önce yaptığım rakamın üstüne çıkmaya çalıştım. Şimdi baktığımda, bunu başaramadığım bir yer pek göremiyorum. Önce 1 ise 2, 2 ise 3, 3 ise 5… mutlaka biraz ilerisine gitmeye çalıştım. Özellikle 3. haftam ile 9. haftam arasında adeta uçurum olmuş ki, bu da programın güzelliği. Yine son haftamda, bu egzersize adeta “hoşçakal” dediğim ve daha bir süre karşılaşmayacağım için adeta limitlerimi zorladım. Şimdi düşünüyorum, bu formlar olmasaydı, bir önceki sefer ne yaptığımı hiç bilmeseydim, takip etmeseydim, kesinlikle gelişimim bu kadar iyi olmazdı, bundan eminim.

İşte şimdi “Öncesi & Sonrası” değişim fotoğrafımla ne kadar gurur duyuyorsam, bu formların bitmiş haliyle ve gösterdiğim gelişimle de belki o kadar gurur duyuyorum. Doldurulması biten bu ilk formumu sizlerle paylaşmak istedim. Aykut Hocam’a düzenlemesi zorluk olmayacaksa, diğer formlarımı da sırasıyla tamamlandıkça paylaşmak isterim.

En son olarak tekrar hatırlatmak isterim ki, bu program gerçekten çok iyi dizayn edilmiş ve demek ki bu formların da yeri var. Ben daha önce onlara “süs” muamelesi gösterip doldurmamıştım ama sanırım şimdi kıymetlerini ve işlevlerini iyi anladım. Siz de şu anda devam ediyor ya da yeni başlıyorsanız, es geçmemenizi öneririm.

Erdoğan – Hybrid Programı “Göğüs & Sırt” Egzersiz Kayıt Formu

01 GOGUS SIRT ERDOGAN FORM


Ve Formdaki Gelişimin/Değişimin Vücut Bulmuş Hali!

Erdogan 70 Blog

 

6 Yorum

 1. Rakamlar çok iyi cidden, tebrikler, özellikle barfikslerde benim çift haneli rakamlara ulaşmam ikinci turun ortasını bulmuştu.Hatta inan(a)mayıp Barfiksler tam nizami mi yarım nizami mi diye sormadan edemicem, ayrıca şınav barları kullanıyor muydunuz?

  Cevapla
  • Erdogan

   Teşekkür ederim Ahmedburhan. Evet barfiksler nizami oğlu nizami :-D O konuya özellikle çok dikkat ediyorum. Yaylanmak yok, bacaklardan güç almak yok, sindire sindire. Aslında belki siz de farketmişsinizdi, ev fitnessinin güzelliği bu. Yani salonda olsa, biri mi bakıyo, biraz daha ağır kaldırayım, bi tane barfiks mi çekilir, elalem ne der gibi düşünceler olur illa ki. Evde ise kendi vicdanınızla başbaşasınız ve kandıracak ya da ego yapacak diyelim kimse yok. Ve evet şınav barı kullandım (tabii bazı hareketlerde kullanılmıyor Heart to heart şınav ya da Dive Bomber şınavı gibi). Kesinlikle barla daha zor ama daha etkili.

   Cevapla
   • O zaman tam nizami ise bir kez daha helal olsun:-)

    Cevapla
 2. Bu arada ekleyeyim, eğer P90X ya da Hybrid yapıp da daha önce Egzersiz Kayıt Formları’nı PDF dosyası olarak istememiş olan varsa, info@p90xtr.com‘a bir mail atıp hemen gönderilmesini sağlayabilir.

  Not: Insanity’de Egzersiz Kayıt Form’ları kullanılmaz :-)

  Cevapla
 3. Selam Erdoğan,

  Egzersiz Kayıt Form’larını paylaşma fikriyle, çok ama çok iyi hayırlı birşey yaptığını düşünüyorum :-) Bu formları tutmanın önemini söylemekten benim boğazım patlamıştır (kalemim tükenmiştir) ama şimdi değişim ile alt alta konunca, sanırım müthiş etkili olacaktır :-)

  İstersen burada, hemen ilk gördüğüm kadarıyla biraz rakamları yorumlayayım… Yazında da söylediğin gibi benim ilk gözüme çarpan tabii ki barfiks sayıları. İlk hafta 2. turda geniş tutuş barfikste sıfırı tüketmişsin :-) 11. hafta ise çift hanelere çıkılmış. Bu arada bana barfiksle ilgili soru geldiğinde, daha doğrusu “hocam ben hiç barfiks çekemiyorum, bu programı yapabilir miyim” tarzı sorular geldiğinde, ben hep “programa sıfır barfiks ile başlamak hiç ender görülen bir durum değildir. Ama aynı kişiler programın sonunda çift haneleri görür” sözünü söylerdim, şimdi o bir kez daha harfi harfine gerçek olmuş :-)

  Devam edersem, 5 kg ile başlayıp 15 kiloya çıkmak da büyük başarı. Sana biraz masraf çıkarmış olduk ama sanırım şikayetçi değilsindir :-)

  Yine forma baktığımda, sanırım vücut ağırlığı kullanılan egzersizlerde hep maksimum tekrarı hedeflemişsin ki çok doğru. Ve ağırlık kullanılanlarda da Tony’nin 8-10 ya da 10-12 tekrar kuralına uymuşsun, ki bu da çok doğru.

  Her 10 günde bir gelen yazılarla, o sonuçların boş yere alınmadığını görebiliyordum ama şimdi bu formu görünce, daha da pekişmiş oldu o sonuçların nasıl geldiği. Tekrar tebrik ederim. Ve tabii ki, senin tükenmez kalem ile tuttuğun formları bu şekilde temize çekmek bizim için hiç problem değil, yani istersen 3 -- 5 -- 9 -- 10 DVD’ler için olanları da bittiğinde yollayabilirsin :-)

  Cevapla
  • Erdogan

   Aykut Hocam çok teşekkürler. Yorumlarınız benim için çok değerli. Aynen, barfiks benim kesinlikle korkulu rüyamken, şimdi takır takır çekebildiğimi görmek çok hoşma gidiyor. Rakamları temize çekmeme yardım ettiğiniz için de teşekkür ederim, benim kargacık burgacık yazımla bu kadar güzel durmazdı. Bir de yazının sonuna “Ve Formdaki Gelişimin/Değişimin Vücut Bulmuş Hali!”ni siz eklemişsiniz, tam cuk diye oturmuş, çok güzel olmuş :-D Elinize sağlık.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız