Günün Email’i…

P90X-Türkiye olarak günde yüzlerce email alıyoruz. Ve mümkün olduğunca kısa sürede, her birini en doğru şekilde yanıtlandırmaya çalışıyoruz. Siz de ister P90X, ister beslenme ya da hemen her konuda sorularınızı info@p90xtr.com e-mail adresine yöneltebilirsiniz. Burada, “ne saçma soru, git Google Amca’ya sor!” demek yok :-)

Bu başlık altında, bize gelen e-maillerden, başkalarının da cevaplarından yararlanacağını düşünerek seçtiklerimizi (tabii ki isim belirtmeden), cevaplarıyla birlikte sizlerle paylaşacağız.

İşte Günün E-mail’i…

Tarih: 30/01/2016 – Saat: 21:20

Konu:  Aklımda Deli Sorular…

Email: 

Selamlar Aykut Hocam,

Siteyi yakından takip ediyorum. Bizi bu mükemmel programla tanıştırdığınız için teşekkür ederiz, onu söylemek istedim ilk olarak. Hocam şimdi, aklımda bir takım soruları var yardımcı olursanız çok sevinirim. 

1) P90X'te ilk 30 günümü yaklaşık 40 günde bitirdim. O zaman da size sormuştum, problem yok 2. aydan devam edin demiştiniz. Şimdi ise 2. ayımdan sonra yine 8 günlük bir ara vermek zorunda kaldım aile ziyareti sebebiyle. Şimdi de kaldığım yerden devam edebilir miyim (edebilirsin demenizi ümid ediyorum :-)

2) Sitede Erdoğan'ın sonuçlarını gördüm ve hayran kaldım doğrusu. 1 ay sonra P90X bittiğinden yeni bir tur P90X mi yoksa Hybrid mi önerirsiniz?

3) Hocam son ayımda artık supplement kullanmak istiyorum. Sanki onun yardımıyla bu sefer ara vermeden tam gaz bitiririm gibime geliyor. Whey Protein ve pre-workout supplement düşünüyorum. Siz ne önerirsiniz?

4) Her ne kadar düşe kalka bitirsem de aslında sonuçlardan çok mutluyum ve 6-pack'lerim göğsün altından yukarıdan aşağı doğru belirmeye başladı. Ama alt karnımda hala yağ var, onlar için ekstra birşeyler yapabilir miyim. Mesela son ayımda Karın Parçalayıcı DVD'sini hergün yapsam nasıl olur?

5) Beslenme konusunda, siteden öğrendiğim bilgilerle ve P90X Beslenme Tablosu'na dayanarak, problemi büyük ölçüde çözdüm. Sabah ve akşam öğünlerini, bir de ara öğünleri düzene koydum. Tablodaki 1 ve 2 no'lu kategorideki besinler ağırlıklı besleniyorum. Ama benim problemim öğle yemeklerinde. Artık öğlen ne çıkarsa onu yiyorum, öğlenleri için yemek hazırlama ya da evden yemek götürme şansım yok. Öğlenleri ne yapabilirim?

6) Biliyorum çok soru oldu ama son olarak, çikolataya dayanamıyorum. Bitter çikolatanın antioksidan içerdiğini ve yağ yakımına aslında faydalı olduğunu okudum bir yerde. Bitter ise korkmadan çikolata yiyebilir miyim? 

Cevaplar için şimdiden çoooook teşekkür ederim Hocam, iyi ki varsınız.

Ve Cevabı…

Tarih: 31/01/2016 – Saat: 22:29

Konu: Re: Aklımda Deli Sorular…

Email: 

Merhabalar XXXX Bey,

Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkürler :-) Hemen sorularınıza yardımcı olayım.

1) 2. ayınızın ardından 8 günlük ara, zaten de Recovery Haftası’nı yapıp onun üzerine geldiyse, problem yok; 3. ayın başından devam edebilirsiniz.

2) Bitirince hangi programa geçeceğinizi bitirince konuşalım derim ben genellikle :-) Ama sorduğunuz için cevaplandırayım; evet Hybrid’in sonuçları çok iyi geliyor. Bitirdikten sonra, vücudu şaşırtmaya devam etmek ve rutini biraz daha çeşitlendirmek adına Hybrid iyi bir seçim olur.

3) Ben aşırı supplement yanlısı biri değilim. Mucizevi bir etki beklemek yanlış olur ama hem doğal yollardan protein ihtiyacınızı karşılamakta zorlanıyorsanız hem de size biraz plasebo etkisi olacaksa, o zaman belki iyi kalite bir Whey Protein takviyesi olabilir. Onu da hergün değil, P90X’in 1-3-5. günlerine denk gelen Ağırlık Antrenmanı günlerinde, egzersizden sonraki 1 saat içerisinde tüketebilirsiniz. Ama pre-workout’ları özellikle önermiyorum. Kırk yılda bir olabilir ama uzun süre düzenli kullanımında performansı negatif etkilediği bir gerçek. Onun yerine sert bir kahve ya da espresso daha iyi iş görecektir :-)

4) 6-pack’lerin yukarıdan aşağı doğru belirmesi doğru yolda olduğunuzu gösteriyor, yanlış hiçbir şey yok. Anatomik olarak alt karındaki yağ rezervleri en inatçılardır ama merak etmeyin sonunda onlar da pes edecektir. Her zaman dediğim gibi, programın ismi P60X değil, P90X! :-) Yani devam etmeniz gerekiyor, ki 3. ve 1 hafta uzatılmış son ay genellikle en iyi sonuçların görüldüğü aydır. Karın Parçalayıcı’yı hergün yapmayı kesinlikle tavsiye etmek, sadece programa sadık kalmayı öneririm.

5) Öğle yemekleri ben dahil herkesin en yumuşak karnıdır belki de. O konuda yapabileceğiniz en basit şey, bizim “porsiyon kontrolü” dediğimiz, porsiyonlarınızı kontrol altında tutma. Unutmayın, vücudumuzu deforme eden “ne” yediğimizden çok “ne kadar” yediğimizdir. Yani hazır bir yemek çıkıyorsa, belki önünüzdeki ve arkanızdakinden daha az tabağınıza konmasını rica edin. Böylece öğlen problemlerini de büyük ölçüde çözmüş olursunuz.

6) Şahsi fikrim, bitter de olsa çikolatanın “antioksidan” ve de özellikle “yağ yakımına etkili” gibi manşetlerin, biraz çikolata lobisi tarafından oluşturulduğunu düşünüyorum. Ama tabii ki abartmamak koşuluyla yenilebilir, ben de yiyorum :-) Ama yine hem porsiyon kontrolü (bi oturuşta tüm 80 gramlık paketin dibini görmek değil) hem de yeniyorsa kaliteli çikolata seçilmeli. Bu konuda kalite genellikle fiyatı ile doğru orantılı olur. Yani 1 TL’ye satılan Snickers’lardan uzak durun, daha tabii, kakao oranı yüksek bitterleri tercih edin.

Not: Madde madde soruları seviyorum :-) İzninizle sizin mailinizi de sitede “Günün Email’i” köşesine taşıyalım. Yaklaşık 1 aydır o yazı dizisini yapmadığımızı farkettim, benzer soruları olanlara da katkısı olacaktır. Teşekkürler.

3 Yorum

 1. Bu Günün Email’i serisini seviyoruz Aykut Hocam. Mesela hem pre-workout hem de bitter çikolata sorusu benim de aklımda olan sorulardı. Bence bu seri hiç bitmesin, çok faydalı oluyor.

  Cevapla
  • Teşekkürler. Bitmez zaten, sadece biraz ara vermiştik.

   Cevapla
   • 28’inci Günün Email’i yazısıymış bu arada :-)

    Cevapla

Yorum Paylaşınız