Hybrid Programı (P90X + Insanity) 2. Tur 20. Gün

Herkese Merhabalar,

Bir önceki yazımdan (Hybrid Programı 2. Tur 10. Gün) tam 10 gün sonra, şimdi 20. gün güncellemem ile karşınızdayım.

Geçen 10 güne dönüp baktığımda, sadece 1 gün kaçırdım. O da programda 3. haftamın 2. günüydü ve bir Insanity kardiyo egzersiziydi. Kaçırılan günlerle ilgili size naçizane bir görüşümü belirteceğim. Benzer bir durum başınıza gelirse, ki mutlaka gelecektir, kafanızda onu büyütmeyin ve ertesi gün olmanız gereken yerden devam edin. Yani programı yakalayacağım diye, o gün 2 tane egzersiz yapmaya çalışmayın ya da programınız komple 1 gün kaydırmayın. Ben böyle yapmanın çok daha sağlıklı olduğunu gördüm en azından. O kaçırdığım kardiyoyu yemediğim/yemeyeceğim bir Big Mac menüye saydım diyelim :-D

3. haftanın son egzersizi ile birlikte Pazar gününe tatil olarak girdim ve şimdi önümde ilk Recovery haftam var. Aslında Recovery haftaları benim için hep kritik olmuştur, çünkü tam alıştığınız egzersizlerden ayrılıyorsunuz ve daha farklı bir hafta geçiriyorsunuz. Bir hafta boyunca ağırlık antrenmanları ve de en önemlisi Karın Parçayıcı – Insane Abs gibi karın egzersizleri yok. Ama tabii ki “mutlaka Aykut Hocamın yazdığı program takviminde bir hikmet vardır” deyip, programa uyuyorum, her ne kadar içimden en azından karın egzersizlerini araya sıkıştırıvermek geçse de :-D

Bu geçtiğimiz 10 gün içerisinde benim için en kayda değer gelişme, kız arkadaşımın da sonuçlarımdan etkilenerek benimle birlikte programı uygulamaya başlamış olması. Bazen benim içimden yapmanın gelmediği günlerde onun, onun içinden yapmanın gelmediği günlerde ise benim DVD’yi koyup birbirimizi gaza getirmemiz, gelecek için beni daha da umutlandırıyor. Eğer sizin de böyle bir şansınız varsa; sevgili, eş, anne, baba, kardeş… çevrenizdeki birilerini de programa başlatmanız, aslında hem onlar hem de aynı zamanda kendiniz için çok pozitif olacaktır.

Son olarak, kendime sürekli yeni motivasyon kaynakları aradığım dönemde, fırsat buldukça her gün girmeye çalıştığım sitede, benimle benzer şeyleri yaşadığını tahmin ettiğim Enes ve Özkan’ın Hybrid programlarını paylaştıkları Blog’ları takip etmek de beni ekstradan motive etmekte. Allah izin verirse, yine 90 günü tam planladığım tarihte minimum fire ile bitirmek istiyorum. Umarım bitiş çizgisini diğer arkadaşlarla da hep birlikte görürüz. Çünkü, bu yarışın kaybedeni olmaz!

Erdoğan – Hybrid (P90X / Insanity) 2. Tur – 20. Gün Sonuçları…

ERDOGAN2TUR20GUN

ERDOGAN2TUR20GUN2

17 Yorum

 1. Erdoğan bey başarınızı küçümsemek istemem. lakin ilk resimde göbeğinizi şişirerek fotoğraf çektirmeniz hoş durmamış. Olduğu gibi bıraksaydınız daha iyiydi zaten 10 günde o kadar erimesi mümkün değil. Saygılar.

  Cevapla
 2. Erdoğan kardeşim, siteye girip senin sonuçlarını gördükçe, inan belki senin kadar ben mutlu oluyorum. Bu arada yazım dilin de çok güzel, ben de edebiyatla uğraşıyorum ve bu işlerden biraz anlayan biriyim diyelim. Yalnız yorumlarda da arkadaşın birinin dediğine katılıyorum, sanırım genetiğin de çok iyi. Sana belki bir ağabeyin olarak naçizane tavsiyem, bu sefer 90 günün sonunda bırakma. Bu genetiği çok daha iyi yerlere getirebilirsin.

  Cevapla
 3. Kaç kg yağ kaybettiğinizi merak ettim. Sizin özellikle 10. gün fotoğrafınız çok etkileyici. Vereceğiniz rakama göre kaba bir hesap yapmayı düşünüyorum. Vücut ağırlığından 1 kg yağ kaybetmek için ortalama yaklaşık 7000-8000 kalori açığı oluşturmak gerekiyormuş. 10 günde bazal metabolizma hızını vs. dikkate alarak ben neden bu açığı veremediğimi incelemek istiyorum.

  Cevapla
  • Erdogan

   İşin aslı ne kadar yağ kaybettiğimi bilmiyorum, çünkü başlangıçta herhangi bir yağ oranı ölçtürmemiştim. Ben genelde aynadaki değişimi baz alıyorum, ondan da fazlasıyla mutluyum.

   Yalnız söyleyebileceğim, ilk günle 10. gün arasında o giden koca şeyin tamamı “yağ” değil, büyük bir bölümü de balon gibi şişen midemin düzleşmesi. Benim hissettiğim, özellikle Insanity DVD’lerinde, sadece esnemeden önceki ısınma periyodunda bile, ayakuçlarınızda belki 1000’lerce kez ufak ufak sekme var. Hatta ben yaparken bazen karın kaslarımı tutuyorum ki çok kasılıyorlar. Bu da ister istemez mideyi çok düzleştiriyor. Eğer siz de Hybrid yapıyorsanız, o ayakucundaki sekmeler sırasında siz de midenizi tutup yeterince gerilme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

   Cevapla
   • Ben de tartılmak yerine daha çok aynayı tercih ediyorum. Hem de her gün de değil. Çok takıntılı değilim. Aslına bakacak olursanız rakamlar şu açıdan önemli; iyimser olarak 1 kg yağ kaybetmiş olsanız bile günlük 700 – 800 kalori açığı oluşturmuş olmanız gerekiyor. Bu büyük bir çoğunluk için felaket demek.
    İnternette gördüğüm kadarıyla çok dikkatli davranarak günlük -bünyeye ve spor geçmişine göre değişmekle birlikte- 300 – 400 kalori açığı ile kilolardan özellikle yağlardan insanların kurtulması tavsiye ediliyor. Bunun için ortalama 20 gün gerekli. Ve dikkatinizi çekerim sadece 1 kg.
    Youtube’da öncesi / sonrası (before / after) fotoğraflarının nasıl çekildiği ile ilgili videolar mevcut.
    Anladığım kadarıyla 1. Gün fotoğrafınızda göründüğünüz kadar içler acısı durumda zaten değilmişsiniz. Daha çok balon gibi şişen bir mideden bahsediyorsunuz. Yani bir çok insanın derdi olan yağlardan değil.
    Bunu neden önemsiyorum biliyor musunuz; bu tip yazılar, fotoğraflar bence bir çok insanları motive etmekten daha çok demotive edici olabiliyor. Algı şu yönde “adam 10 günde ne hale gelmiş, bende aylardır hiç bir şey yok” ve sonuç; programa devam etmeme.
    İnsanları motive etmek için sürekliliğin önemini vurgulamak gerekiyor. Sizin önceki durumunuzu da incelemiştim. Harika bir genetiğe sahipsiniz sanırım. 90 günü beklemeden bir çok kişinin sahip olmak isteyeceği vücuda kavuştunuz, 5 ay saldınız her şey çöpe gitti, hop 10 günde tekrar 90 gün sonuçlarına geri döndünüz. Mucizevi AB bilmem ne “-er” aletleri gibi.
    Ama çok büyük bir çoğunluk için işler böyle değil. 1 ay salacak olursanız eski durumunuza gelmeniz bir aydan çok daha fazla zaman alıyor. Gerçek bu. P90X ya da başka bir program olsun, sporu yaşam tarzı haline getirmek gerekiyor. Bunun vurgulanması önemli.
    90 günü tamamlayıp sonra salan arkadaşlar yine oldu bu sitede. Ha başladım, başlayacağım, göreceksiniz beni… Hani nerede onlar. 10 günde oluyorsa onları da görmek istiyorum.
    O tip yazılardaki algı da şu yönde yine demotive edici olabiliyor; “90 gün bu çileyi çekiyorsun tamam sonuçlar harika ama bırakınca eski haline dönüyorsun. Ne anladım bu işten?”
    Şunu anlamaları gerekiyor “90 gün boyunca egonu tatmin etmek için ve takdirler toplamak için yapmayacaksın, bu işi bırakmayacaksın, bırakırsan dönüşün o kadar kolay olmayabilir”.

    Cevapla
    • Erdogan

     Öncelikle, vakit ayırıp yorumda bulunduğun için teşekkürler, sanırım bugüne kadar aldığım en özenli, aynı zamanda yapıcı eleştiri içeren yorum olabilir; ki dönüp 2 kere okudum hiçbir yerini yanlış anlamamak için.

     Söylediklerinize katılıyorum, özellikle bunu bir “yaşam tarzı” haline getirmenin gerekliliğini. Tabii son cümledeki, bunu ego tatmini ve takdir toplamak için yapmamak gerektiğine de inanarak, ama atılan o taşı üstüme almayarak, çünkü asla böyle bir amacım yok.

     Amacıma gelirsek; aslında bir önceki turda olduğu gibi 10’ar günlük güncellemeler yazacağıma söz vermekteki tek amacım, kendimi bir yükün altına sokmak ve o devamlılığı sağlatmak; yoksa birincil amacım kimseye iyi -- ya da sizin dediğiniz gibi kötü -- örnek olmak değil. Amiyane tabile amaç, öncelikle “tükürdüğünü yalamamak”! Ve bu taktik diyelim artık, 90 + 20 küsür gündür feci işe yarıyor.

     Dün gece, sabahtan beri 50 kere yapmam gereken ama binbir bahane ile yapamadığım, sıradaki egzersizin Insanity’nin 6. DVD’si Core Cardio & Balance egzersizini, sırf havlu atarsam bu sitedekilere (örneğin size) ne derim düşüncesiyle, gece 12’de başlayarak yaptım ve bitirdim.

     Bahsettiğiniz “bozması 5 ay, yerine koyması 10 gün” benim kendi kendime bulduğum bir slogan, çok da hoşuma gitmişti. Eğer kimileri tarafından yanlış anlaşdıysa affola. Ama 23 gündür, aklımda bununla yatıp bununla kalkıyorsam, egzersizlerin daha ısınma periyodunda burnumdan yere şıpır şıpır terler dökülüyorsa, su dışında tek bir kalorili içecek içmiyor, yediğime -- içtiğime dikkat ediyorsam… karşılığında biraz da takdir almak yersiz oluyor diyemem.

     Değişimin, motive etmekten çok potansiyel demotive etmesi ve insanların “10 gün yaptım, bende olmadı, tamam bitti, bay-bay!” bahanesi ile gelmesine istinaden, eğer P90X’in en zor egzersizi sayılabilecek Plyometrics’te ekrandakilerden biri tek bacağı protez şekilde hareketleri yapıyorsa, bence kimse kendine bahane bulmasın.

     Son olarak, başta da söylediği gibi, yapıcı eleştiriniz ve harika yorumunuz için teşekkür ederim. Ve bunu kesinlikle negatif olarak algılamıyorum, ya da şöyle söyleyeyim, o kadar motiveyim ki 10 günlük yazıyı yazıp son noktayı koyduktan sonraki tek düşüncem bir dahaki 10 günde elimden gelenin %100’ünü vermek. Buna da devam edeceğim. Bu yüzden, önümüzdeki 70 günde eğer farkında olmadan birilerine rahatsızlık vereceksem, şimdiden özür dilerim.

     Cevapla
 4. herşey çok iyi maşaalh :D benimde 3.kere p90x girişimim bu kes 2 haftayı geride bıraktım bi gram dahi kilo vermeden ama sabırlı bir şekilde devam edicem umarım güzel sonuçlara ulaşırım yoksa çıldırıcam :D

  Cevapla
  • Erdogan

   Çok teşekkürler Beginnerfit, ben de senin yorumlarına denk geliyordum hep. Benim de doğrusu P90X’e sayısız başlayıp yarım bırakmışlığım olmuştu ama sonrasında Hybrid’e bir başladım pir başladım :-D Bu ikinci turum biliyorsun. İlkinden sonra maalesef feci salmıştım ama toplarlamak uzun sürmedi. İlk yazıda da demiştim, bozması 5 ay, yapması 10 gün diye :-D

   Yalnız birşey söyleyeyim, ben de bu geçtiğimiz 20 gün boyunca neredeyse hiç kilo vermedim, ya da çok az yalan olmasın. Bunu da kazandığım kaslara bağlıyorum. Arkadaşlarım bile dışarıdan kollarımın ve omuzlarımın çok geliştiğini söylüyorlar. Yani ben pek kiloya değil de daha çok görünüşe bakıyorum.

   Cevapla
 5. Gayet iyi gidiyorsun dostum başarılar!
  Kısmetse bizde 90 günü tamamlayıp devamına gidicez artık.
  Yalnız bi konuda takıldım fotoğraflardan da olabilir daha bi hacim kazansan daha iyi olmaz mı ya?
  Yada ek takviye almadan mı gidiyorsun orada kararsızım.

  Cevapla
  • Erdogan

   Çok teşekürler Enes, ben de seni takip ediyorum ve sonuçlarını çok beğeniyorum :-D

   Hacim konusunda haklısın, ama söylemesi yapmasından daha kolay :-D Ben özellikle ilk ay hiç supplement kullanamdım, şimdi Recovery haftamda da kullanmayı düşünmüyorum ama dediğin gibi belki 2. ayımdan itibaren olabilir.

   Cevapla
 6. oswaldozkan

  Erdoğan kardeşim , gelişimin son hızıyla devam ediyor . Öncelikle sevdiğin insanı dahil etmek mükemmel olmuştur senin için tabikide , şimdiden o güzel sonucu görebiliyorum gözlerimde , seninde dediğin gibi bu yarışın kaybedeni asla olmaz .

  Ben 2 hafta ara vermek zorundayım programa . Baya morelim bozuk yine bilgisayarım bozuldu diyelim . Tabi bu bir Bahane değil , şınav mekik barfiks direnç bandı ile yapabilecek her şeyi 2 haftalık bir süreçte düzenli ve koordineli bir şekilde kullanıcam , bilgisayarım gelene kadar tabi .

  Aykut hocama da burdan yazayım . Hocam aksiliklerden kurtulamadım hep beni buluyor ??

  Cevapla
 7. icten

  Kız arkadaşın eğer ki bu programa sana bakarak başladıysa hayat felsefesi olarak da doğru yondesin demektir. Çünkü bu sporu yapabilmek için katarlı, inatçı ve fedakar olmak lazim.

  Sonuçların bir harika, kız arkadaşının fotograflarinı ve değisım hikayesini de merakla bekliyorim. Hatta birlikte spor yaparken bir kare de hiç fena olmaz.

  Cevapla
 8. thefuture

  Erdogan abi gercekten de bana harika bir motivaston veriyorsun!! Bunun için tesekkur ederim . ??

  Cevapla
  • Erdogan

   Yorumun için ben teşekkür ederim Thefuture. İnşallah senin de sonuçlarını görürüz bu sayfalarda. Sonuçta ben de hep başkalarından motivasyon alarak başlamıştım aynı şekilde :-D

   Cevapla
   • thefuture

    Umarim erdogan abi . Aslinda benim de sonuclar geldigi zaman b bende ailemi kandirabilirim belki ☺️

    Cevapla
 9. Merhaba Erdoğan. Bu sefer ilk yorumu kimseye kaptırmayayım :-) Zaten yarım bırakacağına dair hiçbir şüphem yoktu ama kız arkadaşını da programa başlatma fikri süper bir gelişme. Belki ilgili her yazımda bahsederim, programı bir partner ile yapmak her zaman motivasyon ve devamlılık yönünden çok faydalı olmaktadır. En azından benim tuttuğum istatistikler %100 bunu gösteriyor. Sadece, dilersen kız arkadaşının bilgilerini de bana atabilirsin, ya da sitedeki formu doldurabilir. Senin programının bazı yerleri ona ağır gelirse, bazı küçük değişiklikler yapabiliriz onun için, daha da iyi olur.

  Onun dışında, hemen 20 gün fotoğrafındaki değişimi yorumlarsam; göğüsler kesinlikle çok toparlamış, omuz başları -- Deltoid’ler almış başını gitmiş, bicepsler aşırı farketmiş ve en sona sakladığım… tabii ki 6-pack’ler! Tamam, “kas hafızası” diye birşey olduğunu biliyordum da, bu kadarını beklemiyordum!

  Not: Bu arada şimdi 2. blogunda tam olarak yeni farkettim, duvara yapıştırdığın kağıttaki 1. gün -- 10. gün -- 20. gün… esprisi de çok güzel olmuş. 90 günün sonunda o kağıt şafak sayan asker kağıdına dönecek ve çok anlamlı bir görüntü olacak sanırım :-D Tekrar tebrik ederim, şimdi akıllar 30. gün sonuçlarında!

  Cevapla
  • Erdogan

   Değerli Aykut Hocam, sağolun, varolun, yorumlarınızla beni mutlu ettiniz, daha da motive ettiniz. Evet, kız arkadaşımın da bana özenip başlaması harika oldu. Çünkü bu periyotta en az 2-3 kere beni zorlayıp yaptıran o oldu, yani dediğiniz gibi devamlılığıma pozitif yönde etki etti. O henüz tartıda çok farketmediğini ama muazzam sıkılaşma hissi olduğunu söylüyor. Bakalım, zaten yarım bırakma gibi bir düşüncemiz aklımızın ucundan geçmiyor, sonunu göreceğiz :-D

   Ve siz diyene kadar düşünmemiştim ama o dolap kapağındaki kağıt, dediğiniz gibi çentik atılan şafak kağıdına dönecek sanırsam :-D Görüşmek üzere hocam, saygılarımı sunuyorum, iyi ki varsınız.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız