Egzersiz 1 Adım İleriyse, Kötü Beslenme 2 Adım Geridir!

Derler ki, bazen 1 görsel 1000 söze bedeldir… Bugün sizler için hazırladığımız aşağıdaki görsel de onlardan biri. Ama biz yine de üzerine birkaç kelam edelim…

Bize, özellikle de haftasonlarından sonra “1-2 gün yemeği çok kaçırdım, sorun olur mu?” sorusu çok sık gelir. Tabii burası bir Nazi Kampı değil ve arada arkadaşlarınızla çıktığınızda kontrolü elden bıraktığınız günler olabilir. Hatta fitness camiasında bunlara “cheat day” denir; yani birebir çevirisiyle “aldatma günü”. Gerçekten de bir anlamda, kendinize koyduğunuz uzun vadeli fit olma hedeflerinize karşı bir aldatmadır yapılan, bir kaçamak.

Konu buraya gelmişken, bir noktayı da belirtelim. Aslında beslenme uzmanları bu tarz “aldatma günleri”nin ara sıra yapıldığında, uzun vadeli “diyet psikolojisi” ve stresinin önüne geçmede faydalı dahi olduğunu söylüyor. Zaten günler boyu kendinize “mantı yememeliyim, mantı yememeliyim, mantı yememeliyim…” dedikçe, bilin bakalım düşündüğünüz tek şey ne olur: MANTI! İşte o zaman onu yeyip kurtulmak, belki de en sağlıklısı. Ama bizim naçizane tavsiyemiz, “cheat day” yerine “cheat meal” yapmanız. Yani koskoca bir aldatma günü yerine, sadece bir oturumluk aldatma öğünü. Böylece teorinin bütün potansiyel faydalarını alıp, zararlarını minimal seviyede tutabilirsiniz.

Şimdi gelelim başlığımıza… Şunu çok net bilin ki, kötü beslenme alışkanlıklarınızı asla ama asla iyi spor alışkanlıkları ile telafi edemezsiniz! Yani “tamam berbat sağlıksız besleniyor olabilirim ama en azından egzersiz yapıyorum” diye birşey yok! Egzersiz 1 adım ileriyse, kötü beslenme 2 adım geridir! 1 adım ileri 2 adım geri, 1 adım ileri 2 adım geri… matematiği siz yapın. Bu sizi nereye ulaştırır?!

O zaman bir daha alışveriş merkezine gittiğinizde ve dışarıda yemek zorunda kaldığınızda, bu aşağıdaki görseli gözünüzün önüne getirin. 15 dakikada mideye indireceğiniz bir BigMac Menü’nün kalorisi eşittir, bir yarı-maraton koşucusunun 2 saat 10 dakikası… Karar sizin!

1 Adım İleri, 2 Adım Geri…

3 Yorum

 1. Tamamdır arkadaşlar, benim için Big Mac dönemi bir daha açılmamak üzere kapanmıştır!

  Cevapla
 2. Aykut Hocam hazır sizi online bulmuşken, size birşey danışacaktım. Programda 4. haftamdayım, sonuçlardan da çok memnunum, göbeğim oldukça düzleşti, yukarıdan iki kasım gözüküyor artık. Ama bu bana hazırladığınız programda 4. haftamda hiç Karın Parçalayıcı DVD\’si yok. Ben bu hafta da gün aşırı onu eklesem olur mu, daha da hızlı sonuç alır mıyım?

  Cevapla
  • Selam Metehan, evet bu gece yoğunluktan dolayı ayaktayım :)

   Öncelikle programın iyi gitmesine çok sevindim. Bahsettiğin gibi karın kasları zaten yukarıdan aşağı doğru belirmeye başlar, yani 6-pack’leri yolda, 90 günün sonunda ortaya çıkacaktır. Ama soruna gelirsek, kesinlikle programa uymanı ve ekstradan Ab Ripper X’i eklememeni tavsiye ederim. Çünkü programda Recovery Haftası’nın çok önemli bir yeri var, amacı zaten vücudu biraz dinlendirmek, sonra yeniden şaşırtmak! Zaten 5. haftanda Karın Parçalayıcı egzersizleri geri gelecektir. Bu 4. haftadan programa uyarsan çok daha faydalı olur.

   Tekrar başarılar…

   Cevapla

Yorum Paylaşınız