22 Aralık Günü Başlamak İçin 3 Neden!

Tüm başlamayı düşünenler, daha önce yarım bırakmış olanlar ve ha başladım ha başlayacağım diyenler yaklaşsın… Aslında her bir gün, egzersize ve sağlıklı beslenmeye başlamak için iyi bir gündür ama, sanki 22 Aralık biraz daha özel!

İşte size astrolojik sebeplerden, psikolojik sebeplere, hayatınıza 22 Aralık’ta yeni bir başlangıç yapmanız için nedenler…

1) 21 Aralık Gündönümü: 21 Aralık gecesi, Kış Gündönümü olarak bilinir. Kış Gündönümü’nde güneş ışıkları Oğlak Dönencesi’ne dik gelir, güneşin dünyaya en uzak olduğu andır. Kuzey yarımküredekiler (biz Türkiye’dekiler) için, bu tarihten sonra günler uzamaya başlar. Yani 22 Aralık sabahı doğan güneş ile, her gün bir öncekinden daha uzun, firesiz devam ettiğinizde, siz de güneş gibi, her gün bir öncekinden daha güçlü, tam da 21 Mart Ekinoksu’nda, yani gün ve gecenin eşit olduğu bir günde, ilerisi daha da parlak bir şekilde yeni fiziğinizle yeni hayatınıza merhaba diyebilirsiniz.

2) Tabii ki Çarşamba’ya denk gelmesi: Biraz şaşırdınız değil mi? Ne alaka?! Genelde egzersize ya da sağlıklı beslenmeye başlamada “Pazartesi” günleri daha bir klişedir! Oysa Pazartesi’leri zaten haftanın en zoru kabul edilen, biraz sendromlu bir gün… Bir de onun omuzlarına böylesine bir sorumluluk yüklemektense, bu sefer bir değişiklik yapın ve mesela Çarşamba günü başlayın. Çarşamba günü “Hump Day” yani “Kambur Günü” kabul edilir. Haftanın ortası, buradan sonrası yokuş aşağı (daha kolay) anlamında.

3) Yılbaşı günü değil, şimdiden! : Dünya genelinde spor salonları, 1 Ocak sabahları tarihi günlerini yaşarlar… Yıl boyunca herkesin bir hevesle yazılıp sonra yarım bırakacağını iyi bildiklerinden, full kapasitelerinin 10 katına kadar üye alımı yapmaktan çekinmeyen spor salonlarının, kapasitelerinin test edildiği gündür. Ama bu yoğunluk 2 Ocak’ta en az yarı yarıya düşer. Bu da, spora ve diyete başlamadan önce son bir çılgın gece olarak planlanan yılbaşı ertesinin, aslında çok da iyi bir fikir olmadığını gösterir. Bu hem fiziksel hem psikolojik bir yarışsa eğer, neden buna 10 gün avans ile başlamayasınız? 1 Ocak’ta başlayacağım diyen birinden 10 gün ilerde olmak, o günü bir ivme ile geçmek, yılbaşı günü fazla yoldan çıkmadığı için kendini takdir etmek, özgüven vs. vs…

Yine ilk başta söylediğimizi tekrarlayalım… Aslında “her gün” spora ve sağlıklı beslenmeye başlamak için “güzel bir gün”dür… Ama bu 22 Aralık’ta hayatınızı değiştirmeye başlamanız için alın size birkaç ekstra neden daha…

3 Yorum

 1. Caglayan

  Ben de rapor vereyim, son ay içindeyim ve vücudumun yapabildiklerini şaşkınlıkla izliyorum. 4 kez barfiks çekebiliyorum(daha önce değil 1, yarım barfiks bile çekemezdim), 5kg biceps çalışıyorum, crane’i geçtim scorpion pose yapabiliyorum. Hayatında hiç spor geçmişi olmayan biriyim bu arada, maşallah deyin nazar değmesin :)

  Tabii ne yazık ki kadınlardaki kas gelişimi erkeklerinki gibi olmuyor, o yüzden baklavalar daha yavaş yavaş beliriyor karnımda (belki temiz beslenmeye dikkat etsem de protein alımımın yeterli olmamasından kaynaklı olabilir bu). Ancak eskisinden çok daha güçlü olduğumu Yoga-X’in en zor hareketlerini bile yaparken Shauna ya da Adam’ı kendime rakip seçmemden anlayabiliyorum.

  Programı bitirmek için sabırsızlanıyorum ancak sonuçları görmek için değil, sonuçları çoktan görebiliyorum zaten. İkinci tur için sabırsızlanıyorum aslında; bu kez sadece Yoga’da değil, barfikste ya da under the fence (çit altından geç) şınavında da ekrandakilerle ne kadar boy ölçüşebileceğimi görmek için :)

  Cevapla
 2. Kadir Simsek

  Selam, ben geldim! :)
  Çok ilginç bir tesadüf oldu bu yazı benim için :) yaklaşık 15 dk. önce ilk çalışmayı bitirip, yeni blog var mı diye bakarken gördüm :)

  Cevapla
 3. viXen

  Aykut Hocam bu sefer geç kaldınız :-D

  22 Aralık’ı beklemedim bu sefer, bugün 10. günümdü. Bu durumda ben yılbaşında 1-0 değil 2-0 mı önde girmiş oluyorum? :-D

  Cevapla

Yorum Paylaşınız