Sağlık, Varlık, Aşk, Mutluluk…

Türkiye’nin 1 numaralı Ev Fitness sitesi P90X-Türkiye’de bugün fitness ya da sağlıktan bahsetmeyeceğiz; ya da en azından sadece fitness ya da sağlıktan… Bugün, çıtayı biraz daha yükselteceğiz.

Bugün, hayattaki 4 temel kulvar ve unsurdan bahsedeceğiz… Tabii ki bu kulvarlar, kendi içinde alt-kulvarlara ayrılıp çeşitlendirilebilir. Ama belki de en temelde bunlar; Sağlık, Varlık, Aşk ve Mutluluk olarak adlandırılabilir.

Aslında hep duyduğunuz sözlerdir; “para ile saadet olmaz”, “her şey para değildir”… Yanlış da değil, doğru. Hayatta asıl hedef, bu unsurların birini, ikisini, hatta üçünü değil, hepsini yakalamaktır. Yoksa sadece bir-ikisini yakalayıp, diğerlerini ıskaladığınızda, bir anlamda hayatı da ıskalamış olursunuz. İsterseniz örneklerle açıklayalım…

Steve Jobs… Bugün belki her iki kişiden birinin cebindeki iPhone’un mucidi, dahi adam! Varlık? Evet, dibine kadar. Belki de varlığa dayalı mutluluk? Muhtemelen. Aşk hayatı da boş geçmemiştir elbet… Peki ya sağlık? 5 Ekim 2011’de, 56 yaşında Pankreas Kanseri’nden beklenmedik şekilde aramızdan ayrıldığında… toprak oldu.

Amy Winehouse… Şarkılarıyla, tartışmasız milyonların yüreğine dokunan Amy, aniden kazandığı ün ve şöhretle, kuşkusuz tarifsiz bir varlığa da kavuştu. Ama belki bu (varlık), yukarıda saydığımız 4’lüden sahip olduğu tek unsurdu. Mutluluğu, sadece geçici mutluluk hormonları (endorfin, seratonin, dopamin) salgılatan uyuşturucularda buldu. Kendi değimiyle hayatının aşkı addettiği gençlik aşkı Blake Fielder-Civil’in ihanetleriyle, o aşkın da kendini kaybedip, acısını şarkılarında yaşattı (ki o şarkılar da sanırız başka türlü yazılamazdı). En sonunda kaçınılmaz son, sağlık da gitti ve “27 yaşında ölen starlar klübü”ne girildi.

Aşık Veysel… Bir önceki maddede önce “aşk”ın eksikliği ve ardından yarattığı domino etkisinden bahsettik… Oysa Aşık Veysel’de en “bol olan” şey ise tam olarak aşk’tı… Ve bu aşk, o kadar büyük bir aşk ki, klasik karşı cinse duyulan aşk olarak ele almayın. Çok daha büyüyü; doğaya olan aşk, yaratana olan aşk… Sağlık? Bakmayın 7 yaşında Çiçek Hastalığı’ndan iki gözünü de kaybettiğine, “sağlık” demek illa 2 göz sahibi olmak demek değildir; muhtemelen bizlerden dahi “iyi görürdü” dünyayı… Yoksa Aşık Veysel 1973’te, 78 yaşında vefat etti; bu o dönemlere göre oldukça uzun bir yaşamdı. Mutluluk? O da fazlasıyla vardı, bizlere bıraktığı ölümsüz eserlerden o da anlaşılabiliyor. Varlık? İşte sadece o yoktu… Tamam belki onun için olmak zorunda da değildi, ama yoktu… Aşık Veysel, varlık içinde değil, yokluk içinde öldü, kıymeti tabii ki öldükten sonra asıl anlaşıldı.

Son örnek de SİZ olun… Eğer ki bu maddelerden birini, ikisini, üçünü değil de, tüm dördünü yakalayabiliyorsanız; işte o zaman hayatı tam anlamıyla eksiksiz yaşayabiliyorsunuz. Yanlış anlaşılmasın, bu demek değildir ki, hepsini “zirvesinde” yaşamalısınız. Yani demiyoruz ki, illa 90-60-90 ya da 6-pack sahibi olacaksınız, illa multi-milyoner olacak, illa aşkınızdan ölecek ya da mutluluktan nirvanaya ereceksiniz… Demek istediğimiz sadece, bu 4 unsurdan birini ya da birkaçına konsantre olurken, diğerlerini komple “unutmamanız”… Hepsinde belli seviyede dengeyi kurduktan sonra, yine hepsinde daha iyisine ilerlemeniz…

Evet, belki biz bu sitede sizi önce “sağlık”tan başlatıyoruz. Ama belki de “sağlık”ın katalizör etkisi ile, varlık, aşk ve mutluluğu da size hatırlatarak…

Sağlıklı, varlıklı, aşkla ve mutlu hayatlar dileriz…

SaglikVarlikAskMutluluk

2 Yorum

 1. icten

  Hocammm, ne güzel bir yazı olmuş bu… Hayatta ki en önemli şey denge aslında, bir yerden fazla bir yerden eksik birbirini tamamlamıyor.

  Umarım herkes aşk, sağlık, varlık ve mutluluk dolu bir ömür yaşar.

  Cevapla
  • Teşekkürler. Bence de denge herşey. Yazıda da bunu vurgulamak istedim. Ama benim çok sevdiğim bir söz vardır, “Change your body -- changes your life” -- “Vücudunu değiştir, hayatın değişsin!” Bu çok doğru bence. Yani varlık, illa sağlık getirmez. Ama sağlık, varlığı getirebilir. Yani her şeyin başı önce sağlık bence.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız