Üşengeçlik ve Erteleme Üzerine… (Ömür Takvimi)

Bugün sizlerle paylaşacağımız tek karelik görselimiz, belki en ihtişamlı, en albenili, ne “janjan”lı olanı değil… ama sanırım en etkileyicisi, en “vurucu”su! Aşağıda göreceğiniz tablonun adı “Ömür Takvimi”. Bu tabloda, 90 yaşına kadar yaşayacak birinin tüm hayatını görüyorsunuz. Her bir kare, 1 haftayı göstermekte. Soldan sağa 52, yukarıdan aşağı 90. Yani yukarıdan aşağı her satır, bir yılınız. Sorun şu ki, aslında önümüzde o kadar da fazla “kare” yok! Bu gerçek, bu şekilde gözümüze sokulunca, daha bir korkutucu oluyor.

Yoksa bilirsiniz, 5 yaşındaki bir çocuk için 20’ler çok “büyük”tür, hatta yaşlı. 20’lerinde biri ise 40’larında olanı, bir ayağı çukurda, işe yaramaz görür neredeyse. Oysa 40’larında olan kendini daha çok “genç” addeder. 60’larında olan ise son bir optimizm ile “ikinci bahar” yakıştırmaları yapar kendine… Bu neredeyse öldüğünüz güne kadar böyle gider, skalanın neresinde olursanız olun, bu duyguların aşağı yukarı benzerlerini yaşarsınız ve yaşayacaksınız; kaçarı yok.

Dedik ya, aşağıdaki tabloya şöyle bir uzaktan baktığınızda, göreceksiniz ki gerçekten önünüzde sonsuz “kare” yok… Üstelik ciddi bir bölümü çoktan çocukluğunuz ile geçip gitti bile. Okul dönemi büyük bir porsiyonunu yuttu ya da yutacak. Bu daha “çerez”, asıl hayat zaten ondan sonra başlamıyor mu, koşuşturmaca… Kareler kareleri (unutmayın; kare = hafta) kovalıyor ve siz belki daha yolun başında takvimlere bakıp, emekli olacağınız günü hesaplıyorsunuz! Emeklilik dönemi ve ilerisi demişken… “İleride” rahat etmek için “şimdi” gece gündüz çalışıyorsunuz, ki “şimdi” kazandıklarınızla “ileride” bozulacak sağlığınızı rahat tedavi ettirebilesiniz! Bu arada kötü bir haber daha, Türkiye’mizde beklenen yaşam süresi ortalama 78 yıl kabul ediliyor (erkeklerde 75,3 – kadınlarda 80,7 yıl). Yani bonus olarak 90’a kadar olan “kare”lerinizi görürseniz ne mutlu size.

İşte bu tabloya “karamsar” (daha yaygın) ya da “umut verici” olarak bakmak aslında sizin elinizde. Yoksa karamsar bakmak istediğinizde, askerin şafak kağıdı karalaması gibi, çok değil her hafta bir kutucuğu karalıyorsunuz ve bu sayfaya sığan bu küçük kağıt bittiğinde… ölüyorsunuz! Ama karamsar bir tablo çizmenin aksine, bizim burada anlatmak istediğimiz tek bir şey var. O da “kare”lerinizin sonsuz olmadığının farkına varmanız. Ve bu dünyadaki “kare”lerinizi olabildiğince mutlu, iç-huzurlu, özgüvenli ve herşeyden önemlisi sağlıklı geçirmenizin önemi. Çünkü aslında bu saydıklarımızın hepsi, zaten önce sağlıklı olmaktan geçiyor. Sağlam kafadan, sağlam vücuttan.

Önce vücudunu değiştir, hayatın değişsin! Artık üşenme, erteleme… bir “kare” bile erteleme!

Ömür Takvimi (1 Kare = 1 Hafta)

5 Yorum

 1. Ben de bir süredir siteye giremiyordum ama şimdi bugün bu yazıyı okuyunca, günümüzde herşeyin giderek kalitesizleştiği bu zamanlarda, bu kaliteli siteden ve bu etkileyici yazılardan fazla uzak durmaman gerektiğini anladım. Bütün ömrün bir sayfaya sığması gerçekten değişik bir duyguymuş. Elinize sağlık Aykut hocam, yine harika bir paylaşım olmuş.

  Cevapla
 2. Bu arada, sitede yazdığım bir çok yazı “çalınıyor” ve kaynak gösterilmeden çok yerde paylaşılıyor. Bunu yapanlar da, kişisel gelişim vs. sitelerinde paylaşıyor ama içeriğindeki “P90X” kelimelerini dikkatlice çıkararak :) Bu sefer yazının da genel mottusuna binaen daha “geniş tablo”ya baktım ve özellikle “P90X” kelimesi kullanmadım ki… daha rahat çalabilsinler ve istedikleri yerde olduğu gibi kullansınlar. Sonuçta yazıyı okuyan biri, hayatını biraz daha iyi yöne çevirmek için bir hamle yapacaksa… zaten maksat hasıl olmuştur :)

  Cevapla
 3. Zeki Safa

  Hocam acımasız olmadı mı :)

  Cevapla
 4. Bu hayattaki en kıymetli şey HAYAT ve o da bu kadar basit aslında.

  Not: Asker şafak kağıdı benzetmeniz müthiş olmuş Aykut Hocam. Sanırım askerlik yapmış erkekler daha iyi anlayacaktır bunu.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız