Bugün Size Zor Gelen, Yarın Isınma Gelecek

Bu sene uzun süren tatil sezonunun artık bitmesiyle, fitness programına yeni (veya yeniden) başlayanların sayısı hayli fazla. Ve belki de bize en sık gelen soru yine “bugün başladım ama ekrandakilerle aynı tempoda yapamıyorum, moralim bozuldu, bu normal mi?”

Önce yemen yanıtını verelim, tabii ki normal. Aslında tersi anormal olurdu! İşin doğrusu, uygulamakta olduğunuz P90X ya da Insanity programlarında ekranda gördüklerinizin çok büyük bir bölümü aslında amatör, yani geçimlerini “spor” ile kazanan değil, günlük hayatta meslek sahibi insanlar; sizin gibi. Tek farkları, “test grubu”ndan çıkmış olmaları.

Bu tip (özellikle bu kadar uzun süredir başarısı hiç sekmeyen) fitness programları, önce gerçek zamanlı bir test grubu üzerinde test edilirler. Çok konuşan Tony Horton‘un ağzından birkaç farklı yerde duyabilirsiniz “test grubu” sözünü. Yani 90 günlük P90X Programı’nın test grubu, 90 günlük programı (emin olun başlarda sizin çektiklerinizi birebir çekerek) bitirir, ardından aralarından seçilenlerle egzersiz videolarının bugün izlediğiniz çekimi gerçekleştirilir.

Yani eğer ilk günden zorlandığınızı düşünüp hayal kırıklığı yaşıyorsanız, kendi ilk gününüzü karşı tarafın 90. günü ile karşılaştırma yanlışına düşüyorsunuz demektir. İlla bir karşılaştırma yapacaksanız, yapmanız gereken programı tamamladıktan sonra kendi 90. gün performansınızı o zaman ekrandakiler ile kıyaslamaktır. Ve inanın o finish çizgisini gördüğünüzde, ekrandakilerden dirhem eksiğiniz olmayacak. Bu gözler, programı bitirip Yoga’nın en zor hareketlerini çerez gibi yapan 50 yaşında ev hanımları da gördü, obezite sınırında başladığı programı özgüvenli bir birey olarak tamamlayan ergenleri de…

Özetle tavsiyemiz o ki, yeni başladığınız bu (hayat değiştirici) serüveninizin özellikle ilk günlerinde, perspektifinizi değiştirin. Biraz zorlandınız mı, doğru yoldasınız! Zaten hep aynı şeyleri yaparak, farklı sonuçlar beklemek hayalciliktir. Bırakın biraz zorlanın, konfor zonunuzun dışına çıkın. Bu şekilde bugün size zor gelen, bir gün “ısınma” gibi gelecek.

4 Yorum

 1. Aykut hocam selamlar,

  Instanity programımı biraz aksatarakta olsa bitirdim. Sonuçlar beklediğim şekilde oldu. ancak yeni dönemde ne yazık ki haftalık spor yapma gün sayım 4’e düştü. 4 günlük bir P90X programı var mı acaba? Beach body de yazıyorlar ama pek güvenemedim. Uzmanına danışmakta yarar var.

  teşekkürler.

  Cevapla
 2. Furkan

  Merhaba, aykut hoca egzersiz formu yollarmısın mail atmayı bilmiyorum şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar Furkan, tabii ki, yeni Türkçe versiyonlarını emailine şimdi gönderdim. Bol şans :)

   Cevapla
 3. Bugün 11 no’lu CardioX ile başladıktan sonra tam içimden bu düşünceler geçerken okuduğum bu yazı çok anlamlı oldu. Sanırım bizi öldürmeyen şey güçlendiriyor. Ben de kafayı taktım, düşe kalka da olsa mutlaka bitireceğim. Kaldı 89 diyelim.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız