Bir mucize: Kazein

Merhaba, ilk yazımda (Umut Etmek Yetmez, İnanmak Gerek) spor geçmişimden bahsetmiştim. Bu sporları yapmam bir çok bilgi edinmemi sağladı ve bunları P90X-TR ailesi ile paylaşmak benim için mutluluk verici.

Yazımın başlıkla alakalı hale gelmesini sağlamak için hemen çalışmaya başlıyorum ilk olarak… Kazein nedir?

Kazein diğerlerine oranla (örneğin Whey) daha yavaş sindirilen bir proteindir.

Ne işe yarar?

Vücudun kas gelişimine en müsait olduğu zamandaki 7-8 saatlik protein ihtiyacını karşılar. Gece yatmadan alınırsa vücudu katabolik etkilerden korur.

Hangi ürünlerde bulunur?

Kazein “süt proteini” olarak da bilinir. Yani süt ürünlerinin hepsinde kazein bulunur fakat benim en çok tavsiye ettiğim inek sütüdür. İnek sütünün içerdiği proteinin %80’i kazeindir. Sütlerin toplamda %3.4 ile %4 arasında protein içerdiğini düşünürsek bu çok iyi bir orandır.

Daha fazla duymaya alışık olduğumuz Whey Protein’inin yanı sıra Kazein Protein’ini de bilmeniz açısından faydalı olacağını düşündüm.

6 Yorum

 1. Muscletech’in phase 8 ürünü hakkında ne düşünüyorsunuz ?

  Cevapla
 2. Engin

  Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Uykudan önce kazein alımı bir gereklilik. Bu konuda yaptığım okumalarda sütten ziyade yoğurt önerildiğini gördüm. Ben her gece 200 gr. light yoğurt yiyorum. Sütle arası iyi olmayan varsa yoğurttan yardım alabilir.

  Cevapla
 3. tariquinho

  Gece süt içip, dişleri fırçalamadan yattığımızda dişlerin çürümesine yardımcı oluyoruz. Özellikle ufak bir çürük varsa, sütteki asitler o çürüğü hızla derinleştiriyor. Diş fırçalamaya üşenen varsa en azından ağzınızı çalkalasın !

  Cevapla
 4. teoman.T

  Hergun yatmadan ji büyük bardak sutum vardir . Teşekkürler bizi aydinlattigigin icin

  Cevapla
 5. teşekkürler ayrıntıya girmen gerçekten güzel artık seviye iyice yükselecek gibi görünüyor

  Cevapla
 6. Paylaşım için teşekkürler Cem. Aslında bu yazın uzunca bir süredir bekliyordu ama dün yayınlanan biraz “anti-süt” yazısının üzerine (aslında daha çok anti-nesquick diyelim), kontra bir yazı oldu. Ve farklı yaklaşımları temsil etmesi adına çok da iyi oldu.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız