Motive Kalmak İçin 3 Altın (Ve Kolay) İpucu!

Dikkat ederseniz başlık “motive kalmak” diyor, “motive olmak” değil. Çünkü P90X gibi ekstrem bir Ev Fitness programına başlamak için motive olmanız zaten gerekiyor, ki programa başlamaya karar veren hemen herkesin de motive olmuş olarak başladığını tahmin ediyoruz. Ama burada belki de en önemli olan şey, motive kalmak…

İşte şimdi burada, en kolay 3 motivasyon unsurunu sıralayacağız. Üstelik üçü de somut, elle tutulur gözle görülür yöntemler. Dolayısıyla, şimdi yaz döneminde her geçen gün sayıları artan yeni başlayanlara, mutlaka bu 3 yöntemi kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

1) Mutlaka “1. Gün” Fotoğrafınızı Çekin!

Önce SonraBelki de programa başlamadan önce ya da başladığınız ilk günün sabahı, yapmanız gereken ilk (ve en kolay) iş budur. Artık 80’lerde değiliz ve iyi-kötü neredeyse tüm telefonların bir kamerası var. O yüzden “ilk gün fotoğrafı çekemedim” demenin bahanesi yok.

Aynı işlemi 30’uncu, 60’ıncı ve 90’ıncı günlerde de tekrarlayın; mümkünse aynı mekanda, aynı açı ve aynı ışıklandırma ile. Çünkü gördüğünüz değişim, motivasyonunuzu inanılmaz canlı tutacak. “Sonrası” fotoğrafınızın kıymeti, “Öncesi” fotoğrafınızı çekmiş olmanızdadır.

2) Program Takviminizi Duvarınıza Asın ve Bitirdiğiniz Günleri “X”leyin!

TakvimP90X DVD’leri ile birlikte sizin için hazırlanan ve 90 gün boyunca hangi gün hangi DVD’yi uygulayacağınızı gösteren Program Takvimi’nizi, sık göreceğiniz bir yerde tutun.

Bu yatak odanız, işyeri masanız, buzdolabınızın üzeri ya da cüzdanınız bile olabilir. Ve her bitirdiğiniz günün üzerini, gururla koca bir kalem ile “X”leyin. Programınızın her daim gözünüzün önünde olması, size amacınızı hatırlatıp, beslenmenizi bile düzene sokmanızda faydalı olacaktır. Tavkim X’leme bir süre sonra, devamlılığınıza katkıda bulunacak görsel bir oyuna dönüşecektir.

3) Egzersiz Kayıt Form’larınızı Doldurmayı İhmal Etmeyin!

Egzersiz Kayıt FormlariP90X videolarında, ağırlık egzersizlerinde (kardiyolarda değil) ekrandakilerin hareketlerden sonra, kaç tekrar yaptıklarını ve varsa kaç kilo ağırlık kullandıklarını not ettiklerini göreceksiniz. Bunun bir sebebi var, onlar yapıyorsa siz de yapmalısınız. Böylece her hafta aynı harekette bir önceki hafta ne yaptığınızı bilecek, onu en az bir adet bile olsa geçmeye çalışacak ve de sonunda “nerelerden nerelere” geldiğinizi çok ne şekilde görebileceksiniz. Programa sadece 1 (ya da yarım) barfiks ile başlayan bir kişinin, 90 günün sonunda 17-18’lere çıktığını görmesi… Paha biçilmez!

Siz de info@p90xtr.com adresine email atarak 5 adet Egzersiz Kayıt Form’larını isteyebilirsiniz.

6 Yorum

 1. serhat

  ayrıca tam motive için şahsım adına yoga yerine başka bir seri koymalıyım :) en azından yarısını yapacağım,bana göre değil yoga :D

  Cevapla
 2. serhat

  hocam son sorum söz :)
  yağ oranımı nasıl ölçebilirim? internetten çok araştırdım çeşitli hesaplama türleri var,bazı sitelerde bir calculate oluşturmuşlar orda hesaplayabiliyorsunuz ama bana pek sağlıklı ve inandırıcı gelmedi.çünkü sadece kilo ve boy girerek bu değere ulaşılması biraz garip geldi bana. ve siteler arasında inanılmaz bir fark çıkıyor birinde %32 birinde %45 :) tamam yağlıyımda o kadarda değildir diye ümit ediyorum :)

  Cevapla
 3. serhat

  Aykut Hoca’dan sorularıma cevap alabilsem,benim için en büyük motivasyon o olacak :D
  genele bi sorayım ;
  arkadaşlar veya Aykut hocam, L-Carnitine kullanacağım sizden tavsiye edebileceğiniz bir ürün ismi alırsam daha iyi olacağı kanaatindeyim.
  teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar Serhat,

   Bu aralar biraz geriden gittiğim doğru :-(

   L-Carnitine kullanımını genel olarak tavsiye etmiyorum. Yani amacın yağ yakmak ise, P90X zaten çok iyi bir yağ yakıcıdır. Hem L-Carnitine’de olduğu gibi potansiyel bir kas kaybı da yaşatmayacaktır. Bu da uzun vadede metabolizmayı hızlı tutarak, daha fazla yağ yakımı döngüsüdür.

   Ama illa kullanacağım dersen (ki plasebo etkisi ile faydasını gördüğünü söyleyenler de var), o zaman ON’nin (Optimum Nutrition) Carnitine’ini deneyebilirsin.

   Cevapla
   • serhat

    hocam cevabınız için teşekkürler,
    lakin benim yağ oranım çok fazla, yağ yakma sürecini hızlandırmak istiyorum. bugün ikinci günüme başlayacağım,geçen yıl 1 ay yaptım ve bıraktım. geçen yıl hiç yapmamış olsam bu kadar motivasyon kaybına uğramazdım herhalde. çünkü geçen yıl hakikaten aksatmadan, uyuya kalsam bile gecenin köründe kalkıp yaptığım bir programdı. hal böyle olunca geçen seneyi aklımdan atamadım ve tekrar başlama sürecim uzadıkça uzadı. akabinde dün tekrar başladım, ama neredeyse core s. deki hareketlerin neredeyse yarısını yapabildim. biraz üzüldüm ama başaracağım,umarım :)
    carnitine kullnımında kas kütlesi kaybetmekten bahsettiniz değilmi hocam yanlış anlamadım?

    Cevapla
 4. Başlama tarihim 21 Nisan. Benim için süper ipuçları oldu. Artık 1. gün değil de 2. gün fotosu çekmiş oldum, olur herhalde.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız