Recovery İçeceğinde Çikolatalı Süt Tartışması!

P90X videolarında özellikle “ağır” ağırlık antrenmanlarından veya zorlayıcı Yoga ya da Plyometrics – Zıplama Antrenmanı’ndan sonra, vücudun ihtiyacı olan protein ve karbonhidratları karşılamak adına bir “Recovery İçeceği” türevi tüketilmesi tavsiye edilir. Bu, bir zorunluluk olmamakla birlikte, yerli-yabancı çoğu kaynakta, bildiğiniz çikolatalı (ya da Nesquick’li) sütün çok iyi bir Recovery İçeceği alternatifi olduğu karşınıza çıkabilir.

İşte tam da burası tartışmaya açık… Çünkü evet, yapılan “bir araştırmaya” göre, çikolatalı sütün gerçekten vücudun toparlanma sürecini hızlandırmak adına en doğru oranda protein ve karbonhidrat dengesi içerdiği saptanmıştır. Ancak bu araştırmanın, bizzat ABD Ulusal Süt Ürünleri Konseyi ve Sıvı Süt İşlemci Tanıtım Komisyonu tarafından yapılmış (ve finanse edilmiş) olduğunu tespit etmemiz, birazcık kaşlarımızı kaldırıp düşünmemize neden oluyor…

Çikolatalı (Nesquick’li) Sütün gerçekten ideale yakın bir karbonhidrat-protein oranına sahip olduğu doğru ama peki içeriğindeki inanılmaz yüksek şeker oranı, ve yine beraberindeki suni hormon ve antibiyotiklere ne olacak?!

Bizim önerimiz, eğer sıklıkla tüketmeyi düşünüyorsanız, tadı her ne kadar çok güzel olsa da çikolatalı süte biraz temkinli yaklaşmak. Alternatif mi? Onun yerine taze meyveler ve az yağlı yoğurtla kendinizin hazırlayabileceği bir “smoothie”, tad olarak hiç de aşağı kalmayacağı gibi, yine vücuda iyi bir protein ve karbonhidrat girişi sağlayacaktır.

6 Yorum

 1. Çok yanlış konuştunuz, antrenmanın asıl amacı yırtık yaratmak ve testesteron hormonunu yükseltmek.Asıl sır antrenman sonrasıdır ve harvard üniversitesi (dünyanın en iyi 4 universitesi arasında) ‘nde yapılan araştırmada ve kendı vucudumda denediğimden gordugum kadarıyla antrenman dan 30 dk sonra kaslar iyice yırtılır ve testesteron hormonu (kaslardaki büyümeyi sağlayan hormon) en üst düzeyde olur.Ve siz şekerli bir şey aldığınız an İnsülin yükselit (dilinize bile alsanız) ve buda testesteronun azalması demek oluyor.Buda gelişimi 6 aya 3 aya kadar uzatıyor, amerikanlar bu yüzden bu kadar hızlı sonuc alıyor çoğu antrenman sonrası sekero aalmaz..bilimsel açıklamadada gördük ki antrenmandan 1 saat sonra birseyler yemeli ama en onemlisi glutamin, bcaa, whey karısımı bıde zeytın yagı almak proteın sentezini en üst düzeye getirir.Kortizol ise çıkmaz, ant sonrası kortizol çıkar hemen şeker, gainer, kreatin alın diyenler salon da ürün satan ve supplement firmalarıdır.ürün satmak için bunu söylerler, aklınızı kullanın; bol şans.

  Cevapla
 2. :) aykut hocam nitrofull cartine lıqıd nasıl bir markadır.?önerebileceğiniz bir marka varmı?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Carnitin’leri genel olarak tavsiye ettiğimi söyleyemeyeceğim. Belki “plasebo etkisini” görebilirsin, yani psikolojik. Ama elma sirkesi ve iyi bir cardio bile daha fazla gerçek yağ yakmanı sağlayacaktır.

   Cevapla
 3. Murat

  Hocam, daha dün 6’lı paket aldım :)
  Birini de biraz önce plyo’dan sonra içmiştim. Bu arada 2. haftaya da başladım :)
  Aykut hocam benim ara sıra hazırladığım bir tarifim var.
  Ev yogurdu ile hazırladığım bir tarif izninizle burada paylaşıyorum.
  Malzemeler
  Ölçüleri herkes abartmadan kendi zevkine göre ayarlayabilir.
  Ev yoğurdu, çilek,muz, fındık, badem ve bal. (bal isteğe bağlı)
  Tüm malzemeler rondodan çekilip afiyetle shaker’la içilir.
  Herkese afiyet olsun.
  İyi pazarlar.

  Cevapla
 4. aykut hocam “smoothie nasıl yapılıyor??

  Cevapla
  • Smoothie kelimesine takılmayın, İngilizce “smooth”tan gelir ve kolay içimli içecek anlamındadır. Yani meyveler katı kalmadan, herşey karışacak şekilde blenderda çektiğiniz zaman, alın size smoothie :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız