Barfiks Çekmek (Barfiksten Kaçmamak) İçin 3 Neden

“Issız bir adaya düşsem ve yanıma sadece tek bir şey alabilecek olsam, o da bir barfiks barı olurdu.” demiş, ünlü bir düşünür – fitness gurusu… Yani ben! :-)

Gerçekten de, barfiks hareketi (ve varyasyonları) bugün dünyada, insanın kendi vücut ağırlığını kullanarak yapabileceği en etkili hareketlerden biri, belki de en etkilisi olarak biliniyor. Yanlış da değil.

İlk etapta barfiks hareketinin, genelde sadece sırt kaslarını ilgilendirdiği ve çalıştırdığı düşünülür. İşte bu yanlış! Çünkü, belki ilk etapta zorlayarak sadece 1 tane çekebildiğiniz barfiksin ardından, ertesi gün onca kasınız arasından en çok karın bölgesindeki kaslarınızın ağrıyacak olması (ki biz bunlara tatlı kas ağrısı diyoruz…) sizi şaşırtmamalı. Tek bir barfiks hareketi, hem sırt, hem kol, hem de “Core” dediğimiz tüm merkez bölgenizi yakından ilgilendirecek ve çalıştıracaktır. Üstelik bu mucizevi harekette, sadece elinizin barı tutuş pozisyonunu değiştirmenizle, arzuladığınız kas grubuna daha izole olmak da mümkündür. Örneğin, avuç içleriniz öne bakarak barı geniş kavradığınızda bu, daha çok sırt (özellikle de Lat tabir edilen) bölgenizi; avuç içleriniz size dönük, barı omuz genişliğinde kavradığınızda ise, daha çok kollarınızı (biceps) çalıştırmaya yarayacaktır.

Buraya kadar hoş, dinlemesi güzel… Peki ya henüz tek bir barfiks bile çekemiyorsanız? Panik yok! Çünkü P90X’e başlarken barfiks sayısının “0” olması çok ama çok yaygın bir durumdur. Kaldı ki böyle bir durumda, Program Takvimi’niz zaten sırf üzerinde 1 yazıyor diye, barfiksin yoğun olduğu 1 no’lu DVD’den başlamaz. Barfiks, siz ona hazır olduktan sonra karşınıza çıkacaktır. Ama bu demek değildir ki, ondan ilelebet kaçmalısınız. Aksine onun üstüne gitmelisiniz. Her zaman söylediğimiz gibi, vücudunuzu şaşırtıp onu değişime zorlayacak şey, onun alışık olduğu, konforla yaptığı şeyleri değil, alışık olmadığı, biraz zorlandığı şeyleri yapmaktır, “Konfor Zonu”nuzdan çıkmaktır!

Bu sebeple, henüz tek bir nizami barfiks çekmekte zorlananların, nasıl bir sandalye yardımı ile hareketi modifiye edebileceğini şu yazıda (Barfiks Kabusunuz Olmasın – Yardım Burada!) bulabilirsiniz. Özetle, bir sandalye desteği ile bara çıkıp, yerçekiminin aksine kendinizi yavaşça bırakarak başladığınızda (ki buna Negatif Barfiks denir), aslında tamamen aynı kas gruplarını çalıştırmış olacak ve bir süre bu şekilde güçlendikten sonra artık tek başınıza nizami barfiks çekebildiğinizi göreceksiniz.

Gelelim, barfiksten kaçmamanız ve barfiks çekmeniz için 3 nedene: 

1) Daha Dik Bir Duruş (Posture): Vücudunuzun neredeyse tüm üst bölgesini ve de merkez bölgenizi hayli güçlendirecek olan barfiks, kuşkusuz kısa bir sürede size daha dik ve sağlıklı bir duruş kazandıracaktır. Barfiks hareketinden yeterince nasibini almış tüm P90X mezunlarının, hangi yaş ya da cinsiyette olursa olsun, çevresinden “senin boyun mu uzadı?” sözünü duyduklarını bir kenera yazın!

2) Elveda Sırt Ağrısı: Şu an sırt ağrısı çekiyor ya da çekmiyor olabilirsiniz. Ama yakın ya da uzak gelecekte, çok yaygın olan sırt ağrılarının size musallat olup olmayacağını da bilemezsiniz. Çok yaygın çünkü, giderek insanlar daha fazla masabaşı işlerde çalışmakta, masabaşında çalıştığı işine de oturarak (araba ya da serviste) gidip gelmekte… Tüm bu oturma da bir süre omurganız üzerinde strese neden olup, size sırt ağrıları ile geri dönecektir. Barfiks hareketinin ise, omurganızı rahatlatmak adına en ideal hareketlerden biri olduğunu hatırlayın. Elveda sırt ağrıları…

3) Dümdüz Bir Karın: İşte en can alıcı maddelerden biri. Yazının başında da bahsettiğimiz gibi, barfiks sadece bir sırt hareketi değildir. Bunu, öylesine kapının altından geçerken denediğiniz bir-iki barfiks hareketinin ertesi gününde, karnınızın nasıl öncekine göre daha sert ve sıkı olmasından dahi anlayabilirsiniz. Barfiks demek, kadın-erkek daha estetik gözüken, “V” şeklinde bir fizik ve önden gitmeyen “sımsıkı” bir merkez bölgesi demektir.

O zaman ne yapıyoruz. P90X veya başka bir program uyguluyor olun ya da olmayın, gidin kendinize basit bir barfiks kapı barı edinin ve kapının altından geçerken bir-iki tane deneyin… İyi barfiksler…

Pull Up Kadın Erkek

3 Yorum

 1. pi-pet

  Ne acıdır ki benim programın üzerinde 1 yazdığı için değilde program gereği 1 nolu CD ile başladı :)
  Bilgilendirme için teşekkürler hocam.
  Bu arada kabı barı alçak kaldığı için verimli yapamadığımı düşünmem sebebi ile yarın 1 adette Koridor Barı sipariş ediyorum.
  Herşey Motivasyon için :) (Bu arada O kadar çok motivasyon kaynağım var ki motivasyon zehirlenmesinden tamamlayamayacağım diye endişeleniyorum :) )

  Cevapla
 2. İsmail Said

  Hocam extreme versiyonda verilen kapı barfiksinde avuç icleri yanları ya da tam tersi iç tarafa bakarak çekilen barfiks nereleri çalıştırıyor daha cok. Suana kadar dvd’lerde oyle bi tutuşa rastlamadım, ileride mi rastlayacagim yoksa?

  Cevapla
  • Güzel soru :-)

   Sanırım şu aşağıdaki ilk fotoda kırmızı daire ile işaretlediğim yerleri kastediyorsundur.

   Evet, P90X Programı’nda kullanımı yok. Ama aşağıdaki karede göreceğin gibi, dizleri karna çekerek (çok etkili bir alt karın hareketidir) yapılan harekette, bilek ergonomisine daha uygun olduğu için kullanılmaktadır. Normalde fotoğrafta görüldüğü gibi askı asistanı zorunlu değildir ama başlangıç seviyesinde kullanışlı olur.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız