Barfiks Kabusunuz Olmasın – Yardım Burada!

Son zamanlarda “barfiks çekme” hakkında çok fazlasıyla soru aldığımızdan, daha önce paylaştığımız ve çok yararlı olacağını düşündüğümüz yazıyı tekrar ana sayfaya taşıyoruz.

P90X’e başlayacak olanların nedense başlangıçta bazen “öcü” gibi korktukları bir konuya değinmek istedik: Barfiks! P90X Programı’na yeni başvuruda bulunan bayanların pek çoğu ve yine azımsanmayacak sayıdaki erkek, P90X Başlama Formu’ndaki “Mevcut Barfiks sayınız?” sorusuna biraz da ürkerek yaklaşır. Bu yüzden o sorunun altına “Hiç barfiks çekemeyenler 0 yazabilir” diye belirttik. Öncelikle şunu belirtelim ki, yalnız değilsiniz…

P90X Programı, fazlası ile modifiye edilebilen, çok geniş kitlelere hitap eden ve hemen her ayrıntının düşünüldüğü bir program. Kadın ya da erkek, barfiks sayısı başlangıçta sıfır olan birinin, belki de yapması gereken en son şey “ben barfiks yapamıyorum” deyip, barfiks barı dahi edinmeyip, o hareketleri atlamasıdır. Onun yerine, her zaman söylediğimiz gibi vücudunuzu zaten alışık olduğu “Konfor Zonu”ndan dışarı çıkarmalı ve eksik olduğunuz konunun üzerine gitmelisiniz.

Ara Not: Konfor Zonu = 3 saat boyunca salon kanepesine uzanıp miskin miskin dizi izlemek. Konfor Zonu’nuzdan çıktığınız zaman beraberinde değişim ve başarı gelir. İşte P90X bunun için var…

Söylemesi yapmasından daha zor değil. Nasıl mı? Sadece basit bir sandalye yardımıyla. Evet, birazdan tarif edeceğimiz basit yöntem ile mevcut barfiks sayısı “0” olan kadın-erkek herkes, program bittiğinde nereden nereye geldiğine hayretler içinde kalacak.

1) Öncelikle P90X Kapı Barı’nızın yerine sağlam oturduğundan emin olun (önce güvenlik). Sanılanın aksine, P90X Kapı Barları gücünü kapının üzerinden değil, ağırlık merkezi çok daha geniş bir yüzey olan kapının önü ve arkasından alır. Bu yüzden kapılara kesinlikle herhangi bir zarar vermek  ve üzerine uygulanan güç fazlalaştıkça (Kg), daha da sağlamlaşır. Bu sebeple kapasiteleri rahatlıkla 115 kiloların üzerindedir.

Barfiks 1

2) Yukarıda bahsedilen normal bir sandalye ya da tabureyi, ayağınızla ulaşabileceğiniz bir mesafeye koyun. Tercihen tek ayağınızla önünüzdeki sandalyeden hafifçe destek alarak, ama yine kollarınızdaki gücü de kullanarak kendinizi yukarı çekin. Setlerde ilerledikçe, ayağınızı kullanarak sandalyeden daha fazla güç alabilirsiniz. Ama sandalyeyi, ileri doğru değil de, aşağı doğru ittiğinizden emin olun.

Ya da henüz kollarınızda tek ayak yardımıyla kendinizi yukarı çekebilecek kadar da güç yoksa, önce bir sonra ikinci ayağınızı kullanarak da kendinizi en yukarı çıkarabilir, ardından sadece yer çekimine ters olarak yavaş bir hızda başlangıç pozisyonunuza dönebilirsiniz.

Barfiks 2

3) Bu yardımlı barfiksler sırasında, normal bir barfikste hangi kaslar çalışıyor ise, yine tamamen aynı kasları çalıştırmış olacaksınız. Yani programın gereğini yerine getirip, hiçbir konuda geriye düşmemiş olacaksınız.

Ve iyi haber… Bu şekilde bir süre devam ettikten sonra (başlangıçta ayağınızla uyguladığınız baskıyı giderek daha azaltabilirsiniz) hiç fark etmeden bir de göreceksiniz ki, artık sandalye asistanlığı olmadan kendi kendinize barfiks çekebilmeye başlamışsınız.

Biz P90X’e “mükemmel dizayn edilmiş bir program” sıfatını boşu boşuna yüklemiyoruz. P90X’e “0” barfiks ile başlayan çoğu kişinin (ben de dahil), 90 günlük programı bitirdiğinde 17-18’lerde barfiks yapabilmesi bir rastlandı değil. DVD’lerinizde de bu yukarıda ayrıntılarıyla bahsedilen yöntemin uygulamalarını göreceksiniz.

Yine yukarıda söylediğimiz gibi… Sadece, eksik olduğunuzu hissettiğiniz konudan kaçmak ya da görmezden gelmek yerine, onun üzerine gidin. Aslında bu öğüt, sadece P90X için değil, hayat için de geçerli. İşte belki bu yüzden P90X’i bitiren hemen her kişi, onu bir “Vücut Transformasyonu” programından çok bir “Hayat Transformasyonu” programı olarak nitelendiriyor olmasın?

Barfiks 3

18 Yorum

 1. erhangunal

  Aykut hocam merhaba. Whatsapptan ulaşmaya çalıştım, geri dönüş yapabilir misiniz?

  Cevapla
 2. Kerem Kilic

  Hocam Merhaba

  Barfikse alternatif ne yapabiliriz.Barı kapının üzerine monte etmek istemiyorum.Duvarı delmek istemiyorum.Bu yüzden alternatif ne yapabilirim?

  Teşekkürler

  Cevapla
  • Hmmm… P90X Kapı Barları’nda delmek vs. yoktur aslında. Kapıya dokunan tüm parçaları ped kaplıdır ve vida vs. ile monte edilmez (saniyeler içinde çıkarıp yerde Şınav Barı olarak da kullanabilirsiniz). Ama yine de bar kullanmak istemezseniz, alternatifi direnç lastikleri olacaktır; kullanımları P90X videolarında da yer alır.

   Cevapla
   • Kerem Kilic

    Teşekkürler.Ben barfiks demirini duvara monte ediyoruz sanmıştım.DÜbele gerek kalmadan da kullanılabiliyormuş..Yeni keşfettim:)

    Cevapla
 3. merhabalar hocam ben barfiks çekemiyorum kendimi kaldıramıyorum bu sandalyeyi koyup yapıyorum
  başka neler yapsam faydası olur

  Cevapla
 4. merhabalar hocam sandalyeyi tam altınamı koyacaz yoksa altının biraz ilerisinemi

  Cevapla
  • İkisi de olabilir. Tam altınızda olduğunda daha kolay, ne kadar ilerideyse o kadar zor olacaktır.

   Cevapla
 5. Aykut hocam merhaba.
  Hocam yukarıda vermiş olduğunuz resimlerde kapı yüksekliği gayet uygun. Ben ayağıma sandalye koyduğumda veya ayakta barfiks çekmek istediğimde kollarım 90 derece şeklinde kalıyor. Bu şekilde nasıl bir barfiks çalışması yapabilirim.

  Cevapla
 6. Aykut hocam:
  Evimin duvarları çok eski. Sıvaları berbat.
  Kapım da çok garip bir şekli var. En üstteki kalas tavanla birleşik arada 10cm cam var ve ardından ince bir tahta parçası var.

  Yani kapı ve koridor barfiksi alamam. Direnç bandını da denedim hiç zorlayıcı değil. Başka alternatif yok mudur evde?
  Barfiks istasyonuna da izin vermediler.

  Diyorum ki videoda bandı tuttuğu gibi ben de dumbellları öyle tutup yapsam yararı olur mu? Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba Fatih,

   Öncelikle son seçeneğin kesinlikle yanlış olur. Öyle bir durumda, gerektiği gibi sırt çalıştırmaz omuz çalıştırırsın, o da P90X’in Muscle Confusion ilkesine ters düşer.

   Barfiks İstasyonları iyidir ama fiyatlıdır. Ve ev için çok pratik değil, ailen haklı.

   Ama ben kapının, barfiks barına uygun olduğunu düşünüyorum. info adresine fotoğraf atma şansın olursa daha sağlıklı yorumda bulunabilirim.

   Cevapla
 7. Murat

  Aykut Hocam
  Programda 2 hafta bitti. Başlangıç formunda 1 barfiks yazmıştım (ruhumu teslim ederek). Fakat 2 haftadır bu taktikle barfiks cekiyorum. ilk hafta 12 tekrar, 2nci hafta 13 tekrar ve bu hafta 14 tekrara cıkıyorum. Sizin yazınızı okuduktan sonra bugün rest günümde bi deneme yaptım kuş gibi 2 tane cektim :) ab ripperda da aynı taktikle ilerliyorum. ilk hafta 15 tekrar 2nci hafta 16 tekrar inşallah bu hafta 17 olacak. Kilom ilk hafta 94 yarın 3ncü hafta 91.8. vücutta ciddi sıkılaşma var. Beslenmeye dikkat ediyorum. Temiz besleniyorum fakat porsiyon kontrolünü pek yapamıyorum. Ama o da olucak inşallah. Arkadaşlara tavsiyem lütfen programı bırakmasınlar. Az tekrar da olsa yapsınlar. Bu bir disiplin ve sağlıklı yaşam tarzı. Teşekkürler

  Murat.

  Cevapla
 8. onyargili yaklasmamak denemek gerekli yardim ettigim bir bayan uc gun sonra denemesinde iki tane yapdigini gormusdum bayanlarin avantaji kimse size barfiksde kac tane yapiyorsunuz diye sormaz veya sirtinizda gorunecek derecede kas olmasini istemezsiniz bu sizin icin avantaj oluyor sandalye ile elinizden geldigi kadar cok yapin ve yorukunca asilin ve oyle kalin hatta ayaklarinizi one dogru uzatirsaniz karin bolgesini de etkiler

  Cevapla
  • İbrahim nasıl gidiyor kardeşim? :-) Her senin emailini gördüğümde Donni Darco filmini alıp izlemek istiyorum ama unutuyorum :-) Başlıyor mu yeni tur Hybrid yakında?

   Cevapla
   • izlemeniz gereken bir film hocam:) donnie darco. Counter oynarken milket danone diye tabir ettigi icin donnia koydum bende_) yarin basliyorum. son pudingimi yiyip yarin basliyoem hacim yagsiz kutle ve kas kutle arttirmak icin kendime guzel prog hazirladim ajandama gun ve gun yazacagim sitede tecrubelerimi paylasacagim kg almak isteyenler icin geliyorum:)))

    Cevapla
 9. Aykut Hocam, bu yukarıdaki taktiği bana haftalar öncesinden verdiğinizi hatırlıyorum. İyi ki de kanıma girmişsiniz, Classic Set yerine Deluxe Set’le gitmem için. Benim başlangıçtaki düşüncem, yapamayacağım bir hareket için boşuna yer kaplayacak bir ekipman almayayım idi. Ama şimdi, yukarıdaki yöntem ile artık kendi kendimi kaldırabildiğimi görmek ve sırt kaslarımın ve kollarımın nasıl toparlandığını görmek, eşsiz bir duygu :-)

  Gerçekten P90X mükemmel dizayn edilmiş bir program derken, doğru söyleniyor. Siz de mükemmel dizayn edilmiş bir P90X Hocasısınız benim gözümde :-)

  Cevapla
  • Teşekkürler sevgili Melis, ne diyeyim şımarttın akşam akşam :-)

   Ama P90X’in hakikaten mükemmel dizayn edilmiş bir program olması bir yana, insanların eksik olduğu ve yapamadığı hareketlerden kaçması yerine, aksine üzerine gitmesi çok önemli.

   Benim tartışmasız en en en sevmediğim soru “Hocam Yoga’yı hiç sevmedim, yapmasam olur mu?”.

   Cevabım, “tabii ki yapmasanız olur, yani vücudunuzu transforme etmek istemiyorsanız da olur… pizza yiyip kola içmeye devam etmek istiyorsanız da olur… olur da olur…”

   Cevapla
   • Histoire

    Aykut Hocam merhabalar,
    Ben de az önce Legs & Back tamamladım. Yine ve yine dün yediğim iğneye rağmen! :-( Belimde eskiden kalma bir problem vardı ve dün bir anda evde kilitlendim. Ağrı için iğne oldum ama bugün legs and back’i tamamladım. Eğer bugün yapmasaydım biliyorum ki tümden bırakabilirdim… Kritik bir gündü. Bel ağrısı oldukça moralimi bozmuş vaziyette. O nedenle bugün çok da fazla kendimi zorlamadan yaptım hareketleri. (Fakat yine de 420 kaloriye yakın yakmışım.)

    Benim bir sorum olacak, ben henüz barfikse geçmedim. Direnç lastiğinin en zor olanı ile çalışıyorum. Fakat arkadaşın dediği gibi o da yeterince zorlamıyor. Barfiks için de yeterli gücü henüz kendimde göremiyorum. (bir sonrakinde sandalyeli versiyonu deneyeceğim) acaba program sonuna kadar direnç lastiği ile gitsek fayda sağlar mıyız? Yoksa bir yerde durur mu?

    Cevapla

Yorum Paylaşınız