22 Aralık Günü Başlamak İçin 4 Neden!

Geçen sene yine tam da bu tarihte, bir 22 Aralık yazısı yazmışız… Üzerinden koca bir yıl geçmiş… Belki o tarihlerde “ben de başlasam mı? Ha başladım ha başlayacağım…” diyenler, şimdi yine aynı şeyleri diyor :-) Halbuki 1 yılda neler olurdu neler… Ziyanı yok, zararın neresinden dönülse kardır diyelim biz yine de!

O zaman; tüm P90X’e başlamayı düşünenler, daha önce yarım bırakmış olanlar ve ha başladım ha başlayacağım diyenler yaklaşsın… Aslında her bir gün, egzersize ve sağlıklı beslenmeye başlamak için iyi bir gündür. Ama sanki 22 Aralık biraz daha özel!

İşte size astrolojik sebeplerden, psikolojik sebeplere, hayatınıza 22 Aralık’ta yeni bir başlangıç yapmanız için nedenler…

1) 21 Aralık Gündönümü: 21 Aralık gecesi, Kış Gündönümü olarak bilinir. Kış Gündönümü’nde güneş ışıkları Oğlak Dönencesi’ne dik gelir, güneşin dünyaya en uzak olduğu andır (Astrolojiye meraklıysanız, tam olarak 21 Aralık’ı 22 Aralık’a bağlayan gece, saat 04:48’de!). Kuzey yarımküredekiler (biz Türkiye’dekiler) için, bu tarihten sonra günler uzamaya başlar. Yani 22 Aralık sabahı doğan güneş ile, her gün bir öncekinden daha uzun, firesiz devam ettiğinizde, siz de güneş gibi, her gün bir öncekinden daha güçlü, tam da 21 Mart Ekinoksu’nda, yani gün ve gecenin eşit olduğu özel bir günde,  siz de yeni fiziğinizle yeni hayatınıza merhaba diyebilirsiniz.

2) Cumartesi’ye denk gelmesi: Biraz şaşırdınız değil mi? Ne alaka?! Genelde egzersize ya da sağlıklı beslenmeye başlamada “Pazartesi” günleri daha bir klişedir! Oysa tam tersi, başlamak için en kötü tercih Pazartesi olmasın?! Zaten haftanın en zoru kabul edilen, biraz sendromlu bir gün… Bir de onun omuzlarına böylesine bir sorumluluk yüklemektense, bu sefer bir değişiklik yapın ve Cumartesi günü başlayın. Bu şekilde, başlangıç tarihinizin “Kasvetli Pazartesi” değil de “Sevimli Cumartesi”ye denk gelmesi, devamlılıkta aradığınız küçük nüans olabilir.

3) Yılbaşı günü değil, şimdiden! : Dünya genelinde spor salonları, 1 Ocak sabahları tarihi günlerini yaşarlar… Yıl boyunca herkesin bir hevesle yazılıp sonra yarım bırakacağını iyi bildiklerinden, full kapasitelerinin 10 katına kadar üye alımı yapmaktan çekinmeyen spor salonlarının, kapasitelerinin test edildiği gündür. Ama bu yoğunluk 2 Ocak’ta en az yarı yarıya düşer. Bu da, spora ve diyete başlamadan önce son bir çılgın gece olarak planlanan yılbaşı ertesinin, aslında çok da iyi bir fikir olmadığını gösterir. Bu hem fiziksel hem psikolojik bir yarışsa eğer, neden buna 10 gün avans ile başlamayasınız? 1 Ocak’ta başlayacağım diyen birinden 10 gün ilerde olmak, o günü bir ivme ile geçmek, yılbaşı günü fazla yoldan çıkmadığı için kendini takdir etmek, özgüven vs. vs…

1 Yorum

  1. viXen

    Hocam,
    Uzun zamandır ortalarda yokum ama 10gündür yapıyorum bu programı ve yarışta ben de varım.

    Cevapla

Yorum Paylaşınız