Yeni (Ve Yeniden) Başlayacak Olanlara Kısa Kısa…

Ya gelip-geçen Kurban Bayramı’nın ardından artık yılbaşına kadar hiçbir bayram-tatil vs. gibi caydırıcıların kalmamasından diyelim, ya da güneşin hala ara sıra da olsa kendimizi yazda hissettirmesinden, görüyoruz ki herkesin fit bir bedene bir an evvel kavuşma iştahı şu dönemde iyice bir kabardı!

Yeni veya yeniden başlayacak olanlardan, bugünlerde pek çok mail aldık… “Hocam, başlamadan önce vereceğiniz son taktikler var mı?” diye… Şimdi, “gidin sitede 1000’den fazla yazı var, en önemlilerini okuyun” demek olmaz (ama siz yine de vaktiniz oldukça eski ve değerli yazıları da bulun, okuyun :-)

O yüzden, fit bir fiziğe kavuşmak için P90X’e bugünlerde başlayacak olanlara kısa kısa notlar iletmek istedik. Faydalanacağınızı düşünüyoruz…

– Egzersizlerinizi sabah mı yoksa akşam mı yapacağınızın, sonuçlar açısından fazla bir önemi yok. Biz sadece, kısa sürede bir alışkanlık oluşturması adına (yatmadan önce diş fırçaladığınız gibi) başta genellikle benzer saatlerde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Yoğun günlük (ve gecelik) hayatı olan ve özellikle akşam saatlerinde önüne her an bir engel çıkması muhtemel kişilerden iseniz, sabah erken saatlerde yapıp kurtulmayı(!) tercih edebilirsiniz.

– Beslenme konusunda, P90X kendinizi “diyet psikozuna” sokacağınız bir program değil! DVD başına ortalama 600-900 kalori yakacağınız programda, klasik “şu dakika şunu yemelisin” tarzı diyetlerde olduğu gibi vücudunuzu aç bırakmanıza da gerek yok. Hem “sağlıklı beslenmeyi” bir yaşam tarzı haline getirdiğinizde, bu işin sonunda alacağınız sonuçlar da geçici değil, kalıcı olacaktır. 

– İlk iki maddede egzersiz ve beslenmeye değindik; hani bu işin %50’si egzersiz %50’si beslenme derler ya… Yalan! Bu işin %100’ü MOTİVASYON’dadır bizce. P90X’e başlayıp da yarım bırakanların hiçbiri, işe yarayacağından bir dakika bile şüphe ettiklerinden bırakmamışlardır. Aynı şekilde tüm başarılı P90X Mezunları’nın sırrı da, bir şekilde motivasyonları kaybetmeyip, devam etmiş olmalarıdır. Mutlaka kendinize güçlü bir motivasyon kaynağı bulun ve motive kalın. 

– Yine beslenme konusunda hatırlamanız gereken bir detay, vücudumuzu zamanla deforme eden aslında “ne” yediğimizden çok “ne kadar” yediğimizdir. Ve büyük çoğunluğumuz gün içerisinde olması gerekenden büyük porsiyonlar ve genel olarak ihtiyacımızdan fazlasını tüketiyoruz. Bunu engellemek için, ya da en azından gözümüzün açılması için, fazla değil sadece 1 hafta boyunca, günlük boğazınızdan geçen herşeyi not alacağınız bir “Beslenme Günlüğü” tutmak çok faydalı bir yöntem olacaktır. Bunun ne kadar faydalı olacağını pek çok kişi bilir, pek az kişi gerçekten zahmet edip uygular. Siz uygulayanlardan olun, beslenmenizin ne kadar hızlı düzene gireceğini göreceksiniz!

– Beslenmeden devam ediyoruz… Bir önceki maddede bahsettiğimiz porsiyonları küçültmenin yanı sıra, “yavaş yemek” de oldukça etkili bir yöntemdir. Midemiz beyne “doydum” komutunu yaklaşık 20 dakikadan önce vermez. Eğer yemeklerinizi bu süreden önce hızlı hızlı yiyenlerdenseniz, yanlış yapıyorsunuz. Ne yediğinizden bir şey, ne de doyduğunuzu anlıyorsunuz demektir. Yavaş yemek, yemek yerken çatalı ara sıra elden bırakmak ve iyi çiğnemek… altın kurallar. 

– Evet P90X, vücudunuzu şekle sokmada dünyanın “en etkili” programı kabul ediliyor… Ama “en kolayı” değil! Bu da demek ki, başlangıçta zorlanacaksınız ve belki ekranda gördüklerinizin sadece yarısını, belki daha azını yapabileceksiniz. Problem yok! Programın sloganlarından bir tanesi “Sen Elinden Geleni Yap, Gerisini Boş Ver!”… Siz de aynen bunu yapın. O “Play” tuşuna basın ve elinizden geleni yapın. Zaten egzersizlerdeki performansınızın her geçen gün arttığını görmek sizi motive ve mutlu edecek. Bu arada, “P90X’in En Zor 10 Hareketi” yazı dizisindeki 1 numaralı en zor hareketin, o “Play” tuşuna basmak olduğunu hatırlatalım. Yani onu yaparsanız, zamanla diğer hepsini de yapabileceksiniz. 

Devam Edecek…

Taktikler öyle bir yazıda bitecek gibi değil, devam edecek :-) Ama bu yazıyı okuyan siz kıymetli P90X’çilerden de kendi taktiklerinizi duymak isteriz. Böylece yazının ikinci kısmına, siz de kendi taktiklerinizi paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.

85 Yorum

 1. musess

  Hocam mesir Macunu yiyelim mi?

  Cevapla
  • JohnGalt

   Haydar Dümen Hoca bu siteye üye mi yaaaa ?!? Hiç haberim yoktu :-))))

   Cevapla
   • musess

    Haydar dümen bir buraya el atmamıştı :) aykut hoca bize yeter enerji veriyor faydalı olduğu söyleniyor diye yemelimiyiz? Yoksa sadece şeker mi bu macun

    Cevapla
    • JohnGalt

     “41 çeşit baharatttan oluşan macundur. Mesir macununun genel özellikleri, hoş lezzeti ve kokusudur. Vücuda kuvvet, kalbe ferahlık verir, dimağı (zihin) kuvvetlendirir, dikkati arttirir, siniri yatıştırır, nefes darlığı, başdönmesi, sırt ağrısı, bel ağrısı, siyatik ve romatizmaya iyi gelir, kanı temizler, göğsü yumuşatır, idrar zorluğunu giderir ve iştah açar.” vikipedi.

     Cevapla
     • The Rock

      Abi eski sınavlarında mesire macunları kaldı mı ki artık? Simdikileri şeker ve gıda boyasindan ibaret:))

      Cevapla
      • The Rock

       eski mesir macunlari :)))

       Cevapla
       • JohnGalt

        Mısır çarşısından baharatları toplasan olur, yada Oliver Queen Mısır’dan yollasın baharatları Musess’e bir feedback alalım :-)

        Cevapla
        • Bana uyar :))

         Cevapla
         • JohnGalt

          liste aşağıda :-))

          Cevapla
          • O neymiş ya adını okuyamadigim seyler var orda :/

         • JohnGalt

          Dar’ül- fülfül den fazla mı atsak içine? :-)))

          Cevapla
          • Hıyarşembe’siz olmaz ama :))

      • JohnGalt

       Mesire yerlerini başka bir blogta konusalim :-))

       Cevapla
    • JohnGalt

     31 gram karanfil, 15,5 gram yenibahar, 62 gram zencefil, 9,3 gram sandal limonu, 15,5 gram karabiber, 15,5 gram kişniş, 15,5 gram havlıcan, 124,1 gram kebabe, 31 gram Hindistancevizi, 15,5 gram anason, 9,1 gram sakız, 186 gram hıyarşembe, 9,1 gram safran, 93 gram tarçın, 15,5 gram üd’ül-kahr, 15,5 gram çöp-i çini, 15,5 gram hardal, 62 gram mursafi, 31,1 gram esma-i iksir, 15,5 gram çivitotu, 93 gram meyan balı, 3,1 gram tiryak, kalem-i barid, 15,5 gram raziyane, 15,5 gram kimyon, 15,5 gram zerdeçal, 124 gram tarçın çiçeği, 124 gram Hindistan çiçeği, 31,1 gram çörekotu, 15,5 gram dar’ül-fülfül, 31,1 gram ravend, 15,5 gram limontuzu, 93 gram kakule, 93 gram sinameki, 3,1 gram vanilya, 62 gram portakal kabuğu, 62 gram topalak kökü, 3 kilo 720 gram arıbalı, 3 kilo 720 gram günbalı ve 3 kilo 720 gram üzümsuyu bulunur.

     Cevapla
     • musess

      İçimde gerçekten bunlar varsa Tam süper ama gerçekten var mı acaba

      Cevapla
      • JohnGalt

       vardir ancak bu kadar üzüm suyu tabii baya bi şeker.. Bir de iştah açar demışler

       Cevapla
       • musess

        Haftada bir iki yenilebilir demekki

        Cevapla
        • JohnGalt

         Musess sen boşver definasyonu, sen bulking yap :-)) senin istahin bu dönemde tam bulking yapmaya uygun :-))

         Cevapla
         • musess

          Ben zaten bulking değil miyim :))))))))) enine

          Cevapla
          • Erkan

           Musess ölumlu dunya bosver ye gitsin.

          • musess

           Boşverelim Boşveremem :))))
           n

      • Erkan

       Hamambocegi anteni tozu var icinde

       Cevapla
       • The Rock

        Ooo en sevdigimden :))

        Cevapla
        • Erkan

         Umut sen benden degarjpsin galiba :-)

         Cevapla
         • JohnGalt

          Dar’ül -- fülfül

          Cevapla
         • The Rock

          Protein değeri yüksektir abi onun yemek lazım :-))

          Cevapla
       • musess

        Bayılırım hamam böcüğü antenine:) hele tozu offf müthiş

        Cevapla
        • Erkan

         ya havle

         Cevapla
         • JohnGalt

          hiyarşembesiz olmaz dedi Oliver :-))

          Cevapla
 2. JohnGalt

  Son olarak ” Tatlı bir rekabet, yarış benim daha iyi motive olmamı sağlar, keşke yarışacak birisi olsa, ancak kimseyi tanımıyorum !! ” diyorsanız, John Galt’ a hiç çekinmeden mesaj atın o size rakip bulur :-))

  Cevapla
 3. Erkan

  T-Shirtim ve yoga dvd im geldi.
  JohnGalt sen bittin :-)

  Cevapla
  • Ooo hayırlı olsun abi :)

   Cevapla
  • JohnGalt

   Beni bunlarla korkutamazsın dostum !!! :-)))

   Cevapla
  • sehla

   Erkan artık kim tutar seni.. Yürü bee:))))

   Cevapla
  • musess

   Vayyy süper artık yoga yapıyor srgl :)

   Cevapla
   • sehla

    musess mail attım sana :)

    Cevapla
    • musess

     Bende mesaj attım whatsap dan :)

     Cevapla
 4. JohnGalt

  Birde P90x yapmayı çok dehşet birşeymiş gibi abartmayın. Yapabildiğiniz kadarını yapın gerisini boşverin. P90x yapmayı abartan kişilerde zamanla görünen yaklaşımlar şöyle oluyor;
  “-O kadar zor,deli bir şey ki ancak haftada 3-4 gün yapabiliyorum, o kadar yorucu ki 1 hafta dinlenmem gerekti, çoookkkk extrem ancak 1 ay dayanabildim.”
  P90x i bu kadar abartmak sizin bazı bahanelerinizi haklı çıkarmanıza sebeb olur, bırakmanın norml olduğu sonuçlarına kadar giderseniz :-)) Yoksa mızmızlanan kişilerden birisi olur daha başlarken 5-0 mağlup çıkarsınız sahaya, kendinize bu kötülüğü yapmayın, elinizden gelenin en iyisi yapın gerisini boşverin :-)

  Cevapla
  • Dün akşam fazla gaza geldim rekorlarimi alt üst ettim derken son 8 harekette gözüm kararmaya başladı :D biraz dinlendim devam ettim 5 hareket kala daha fazla yapamadım :D benim diyeceğim o ki çokta hafife almayın bayiltir !

   Cevapla
   • JohnGalt

    Oliver Queen rekorun hayırlı uğurlu olsun, zaten bu kadar zorlanmadan rekor kırsaydın daha önce çok gevşek çalıştığın ortaya çıkardı :-))

    Cevapla
    • Yok abi ne hafifi ya annem her görüşünde “cık cık cık kendine eziyet etme oğlum”diyor :D

     Cevapla
     • JohnGalt

      Oliver gerçektende fena çalışmışsın, tam DVD de “cool down” yazdığı anda -ADRIIIIIIIIIAAAAANNNNNN diye bağırsaydın Rocky gibi :-))

      Cevapla
      • :D genel de tony ye birşeyler söylemek ile meşgul oluyorum abi :D

       Cevapla
       • JohnGalt

        :-)) Biz Türk olduğumuz için ne dersek diyelim en fazla “Lanet Olsun” demiş oluruz.

        Cevapla
        • O kadar ağır konuşulmaz abi tony’ye olur mu öyle şey gayet efendi gibi neden böyle şeyler yaptığını zevk alıp almadığını felan sorguluyorum :D

         Cevapla
         • JohnGalt

          Geçen kardeşim Yoga yapıyor, pek küfür etmez, ağzı benim gibi bozuk değildir. Bende geçiyorum yanından, ekranda “last vinyasa” yazdı tabii Tony de vinyasa dedi galiba, kardeşim Tony’ye şöyle cevap verdi “-S.çıc.m Vinyasasına da plankinede.” :-))))

          Cevapla
          • Haha :D

          • Erkan

           sizin ailede p90x yapmayan kimse var mı?

     • musess

      Anneler hep mi aynı :)

      Cevapla
      • Sanırım evet :)

       Cevapla
  • Erkan

   niye 3-0 değil de 5-0 ?

   Cevapla
   • JohnGalt

    3-0 dan 4-3 kazanan takım gördüm ama 5-0 olduktan sonra 6-5 kazanani görmedim. Başka soru?? :-))

    Cevapla
    • Erkan

     var.
     böyle yoga yapmayı nerden öğrendin?

     Cevapla
     • JohnGalt

      Yoga benim icin bir spor değil, hayat tarzı, hayat felsefesi. Daha emeklerken plank ve kobra hareketleri yapmaya başlamış, daha sonrada bu noktaya kadar geldim.

      Cevapla
      • Erkan

       hiç güleceğim yoktu oyüzden gülmedim.

       Cevapla
       • JohnGalt

        Hiç gülücük ikonu yapmadım. Çünkü gerçek !!

        Cevapla
 5. JohnGalt

  Sitede aktif olun, başladığınızı yada başlayacağınızı bildiren bir blog yazın. Burdaki kişilerle tanışın destek olacaklardır. ilk haftanın, ilk ayın değerlendirmesini yaptığınız bloglarda yazabilrsiniz. Zorlanırsanız ve bırakmak aklınızdan geçerse de blog yazın. John Galt -- Erkan yarışında, John Galt ‘u tutun ki daha başlarken 1-0 önde başlayın :-)

  Cevapla
 6. icten

  Yok mu şöyle sihirli bir değnek ?

  Cevapla
 7. musess

  Evet bu yazıda beslenme ile ilgili güzel tavsiyeler var beniM için yazdınız öyle değilmi koç aykut :) ellerinize sağlık

  Cevapla
 8. The Rock

  o kadar çok yazı okuyup, video izledim ki artık bir çok şey bilindik geliyor :) haftaya ikinci tura basliyacagim bakalim acemilik dönemini atlatmis miyim gorucez :))

  Cevapla
  • Erkan

   Olayi bitirdim diyosun yani. fetva da verecek misin? :-()

   Cevapla
   • The Rock

    haşa, ne haddimize Erkan abi :))))

    Cevapla
 9. Erkan

  Hocam ergenler icin beslenme tavsiyeniz var mi? 12 yasindayim ve atarliyim.

  Cevapla
  • Atarlı olduğun kesin de… :-)

   Cevapla
  • The Rock

   bol bol süt iç abi :))

   Cevapla
   • Erkan

    Neskuyik iciyom olur mu ? :-)

    Cevapla
    • The Rock

     Bende içiyorum ondan abi :))

     Cevapla
     • Erkan

      Sende mi ergensin? Ne guzel… Eve kadar yarisalim mi? :-)

      Cevapla
      • The Rock

       Çıkamadık abi biz ergenlikten. Senin ergenlik biraz daha agresif, atarli geçiyor ama benim de senden eksik kalır yanım yok, sadece yazmak istemiyorum bazı şeyleri :)) hadi yarisalim :)))

       Cevapla
       • Erkan

        Bence yazmalisin iyi insanda kotu sey durmaz. :-)

        Cevapla
        • Yok abi yazmasın onun ergenlik biraz ağır geçiyor :))

         Cevapla
  • JohnGalt

   Beslenme çantası al önce, sana da monster high baskılı çanta gider hani :-))

   Cevapla
   • Erkan

    haşlanmış yımırta yesek sayılıyo mu?

    Cevapla
    • JohnGalt

     yımırtalı ekmek yeme çok yağlı :-))

     Cevapla
     • Erkan

      ayrı ayrı yesek yine de zararlı mı?
      az önce yarım ekmek kokoreçi gömdüm gitti. Ölmeyecem mi lan ben !!!

      Cevapla
      • JohnGalt

       Afiyet şeker olsundaaa yiyen var yiyemeyen var :-)))

       Cevapla
 10. Aykut hocam yeni bir blog yazısı yazmanızı bekliyorum.Yarın 2 yıl aradan sonra p90x i tekrar yapıcam.Umarım 45 dakikalık bir yoga setide ben kazanırım. (:

  Cevapla
 11. Hocam her zaman olduğu gibi dünkü hengameyi kaçırmışım. Ama öncelikle 3 hemcinisime de buradan başarılar diliyorum.

  Benim P90X taktiğime gelince… Ben planlanmış Cheat Meal’leri kaldırdım! Yani “1 hafta atlamadan P90X’imi yapayım, bir çikolatalı Browny yiyeyim” gibi… Çünkü Cheat Meal’ler zaten planlanmamış zamanlarda da ister istemez karşıma çıkıyor, bir de planlanmışlarını eklersek durum vahim oluyor. O yüzden siz siz olun planlı Cheat Meal olayını kaldırın bence. Bu da benim taktiğim olsun.

  Cevapla
  • Seni burada görmek güzel Emo :-)

   Güzel taktik bence. Şimdi sen söyleyince çok mantıklı geldi yani. Dediğin gibi nasıl olsa Cheat Meal ansızın bir yerden pörtlüyor, bir de onu zoraki pörtletmeye gerek yok gibi :-) Teşekkürler…

   Cevapla
  • musess

   Teşekkürler birlikte olsun emo? Bencede ödül bir öğüne gerek yok :)

   Cevapla
 12. Aykut Hocam yeni başlayacak olanlara (hatta biz devam edenlere de :) çok güzel taktikler olmuş.

  Naçizane benim tavsiyem de, yeni başlayacak olan özellikle de ergenlik çağındaki gençler, hemen supplement’lerden medet ummasın. Benim kanımca supplement’lerin katkısı %5’tir, belki! Yani özellikle de vücut henüz plato duvarına çarpmadan.

  Geçen yorumların birinde bir arkadaş yazmıştı, kimdi unuttum, yaşlanınca alacağım ilaçların fayda edebilmesi için şimdi gençken kesinlikle ilaç almıyorum diye. Çok doğru. O yüzden henüz gerek olmadıkça hemen supplement’lere hücum etmeyin.

  Cevapla
  • Teşekkürler İsmail. Ben de çok supplement meraklısı biri olmayarak dediklerine katılıyorum.

   Bu arada, bilmiyorum dün gece takip ettin mi ama :-) Blog’ta bir yazıya benden önce yorum yapana yeni Yoga DVD’lerinden hediye göndereceğimi söylemiştim. İstersen emailden kargo bilgilerini yazabilirsin, bir tane de sana gönderelim :-)

   Cevapla
   • Aaaa pardon, o sanırım benim dışımda başka birinin yazdığı blog’a ilk yorum olsa daha mantıklı. Beni kendi yazısına hemen kendi yorum bırakma durumunda bırakmayın :-)

    Cevapla
    • Neee Hocam!!! Bir kere demiş bulundunuz artık, bilgilerimi şu anda yazıyorum :-DDD Şaka bir yana canınız sağ olsun sizin ama hayır demem valla.

     Cevapla
     • Ok o zaman öyle olsun :-) Sen gönder bilgilerini :-) Ama dediğim gibi, bundan sonra başkalarının blog’una ilk yorum yapan olsun. Yoksa gerçekten “looser” gibi olacağım, kendi yazısına hemen kendi yorum bırakan :-)

      Cevapla

Yorum Paylaşınız