Artısı… Eksisi… İpucu… 04

Yazın yaklaşması ile P90X’e ilk kez başlayacak olan çok fazla kişiyi ve de yeniden başlayacak olanları da düşünerek, sizlere yeni bir yazı dizisi hazırladık: Artısı… Eksisi… İpucu…

Bu seri, 1’den 12’ye kadar tüm P90X DVD’leri için geçerli olacak. Ve bu seride özetle, tüm egzersiz DVD’lerinin iyi yönlerini, kötü (yani kötü yönü yok ama zorlayıcı yönlerini diyelim) ve de işinizi kolaylaştıracak ya da sonuçlarınızı maksimize edecek ipuçlarını bulacaksınız.

Şimdi… Artısı, eksisi ve ipucuyla, 4 no’lu Yoga-X Egzersizi…

04 – Yoga-X

Artısı: Aslında Yoga’nın artıları saymakla bitmez… Ama biz yine de başlayalım… Esnekliğinizi arttırır, kaslarınızı güçlendirir, duruş pozisyonunuzu (posture) düzeltir, sakatlanmaları engeller, kas ağrılarınızı giderir, omurganızı korumaya yardımcı olur, kan akışınızı hızlandırır, kalp ritminizi ayarlar, kan basıncınızı düzenler, kan şekerinizi düşürür, odaklanma yetinizi arttırır, sizi sakinleştirir, bebekler gibi uyumanızı sağlar… Bu kadarı yeterli mi?

Eksisi: P90X Yoga’sının tek eksisi… tam 92 dakikayla açık ara programın en uzun DVD’si olması. (Bu durumu zamanla Tony Horton da farketmiş olacak ki, şimdilerde bu sorun Tony’nin birebir yaptırdığı sadece 45 dakikalık “Gençlik İksiri Yoga” alternatifi ile çözülmekte).

İpucu: P90X’te hemen her egzersiz için bir “günün ipucu” söylenir. Yoga’nınki ise, “o ana konstantre olmak”. Yani Yoga yaparken, sabah gününüzün nasıl geçtiğine, ya da bittikten sonra ne yapacağınıza değil, sadece “o ana” konsantre olmanız tavsiye edilir.

Buna ek olarak, eğer hayatınızda Yoga’yı ilk kez yapıyorsanız, özellikle ilk yarısı size hiç alışılmadık ve de çok zor gelebilir. Ama ilk yarısını çıkarabildiyseniz, ikinci yarısının da bir o kadar rahatlatıcı olduğunu söyleyebiliriz. Hem, alışıldık olmayan şeyleri yapmak, beraberinde alışıldık olmayan sonuçları da getirecektir (P90X-vari sonuçları…) İsterseniz 2 yukarıdaki Yoga’nın “artıları”nı tekrar okuyabilirsiniz.


04 no’lu Yoga-X egzersizinin “Neden Kolay” olduğu ile ilgili yazıyı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Neden Kolay - Yoga X

2 Yorum

 1. Metehan

  Hocam malum bende bel fıtığı var yogax bu fıtığı geriletir mi? Lumbar disc için yoga faydalımıdır bunun için uzun bi yazı veya yorum yazar mısınız şu fıtıktan kurtulmak istiyorum ve yaşım daha 18 çok erken fıtık oldum :(

  Cevapla
 2. Ben de bu seride Yoga’yı bekliyordum kaç gündür :-D

  Özellikle “artısı” bölümü güzel olmuş. Benim Yoga’yı 2. yapışım (inşallah yarın 3 olacak) ama ben seviyorum. Gerçi bayların neden çok bayılmadıklarını da anlayabiliyorum.

  Ama unutmayın… Sizi öldürmeyen şey güçlendirir!

  Cevapla

Yorum Paylaşınız