1 Haftada 3 Kilo Verdiren Mucize…

Merhaba P90X Ailesi,

Ben 35 yaşındayım ve bu benim P90X ile ilk maceram değil. Geçen sene 1 Nisan’da başlayıp Gezi Parkı olaylarına kadar 2 ay boyunca tek bir gün kaçırmadan bu programı uygulamış ve etkilerinin gerçekten muazzam olduğunu birinci elden gözlemlemiş biriyim.

Bu programa geçen sene başlamadan önce çok araştırmıştım. Ne malzeme gerekiyor, nasıl beslenmek gerekiyor, neyi nasıl yapmak gerekiyor gibi bir araştırmadan sonra programın bana uygun olduğuna karar verip yapmaya başladım. Öncelikle hemen herkesin belirttiği gibi bu programı yapacaksanız, kesinlikle önce mental olarak kendinizi buna hazırlamanız gerekiyor. “Yahu bir deneyeyim, bakayım” şeklinde yaklaşırsanız, ilk haftayı bile bitirmeden vazgeçme olasılığı çok yüksek. Ama önceden kendinizi hazırlarsanız (gerek mental, gerek beslenme, gerek de zamanlama olsun) gayet güzel verim alabilirsiniz.

Geçen sene programa başladığımda 91 kiloydum. Yarım bıraktığımda ise 85 kiloydum ve 4 beden incelmiştim. Ancak gerek Gezi Parkı olaylarının başlaması ve gerekse kişisel motivasyonumun ciddi şekilde bozulması sebebiyle programa sadık kalamadım ve tam netice alamadım. Ama 2 ayda aldığım sonuç bile inanması zor birşeydi.

Geçen hafta, yani 24 Şubat 2014’te, 97.6 kilo ve %31 yağ oranı ile, eşimi de gaza getirerek bu programa tekrar başladım. Ve bir haftada tam 3 kilo verdim. Şu anda 94,5 kiloyum ve şimdiden göbeğimin zorladığı ve büyük rahatsızlık veren 36 beden kot pantolonuma rahat girebildiğimi farkettim. Dün 2. haftanın ilk egzersizini yaptım ve ilk günkü egzersizleri nerdeyse ikiye katladım, gerek şınav gerekse barfiks olarak.

Başlayacaklara Tavsiyeler

– Öncelikle ölçümlerinizi mutlaka yapın. Bel, kalça, boyun, kilo gibi ölçümleri her hafta excel dosyasına kaydederek ne kadar geliştiğinizi gözlemleyebilirsiniz. Bu inanılmaz motive ediyor.

– Fotoğrafınızı çekin. Programa başladığınız gün mutlaka ama mutlaka fotoğraf çekin. Sizi en çok gaza getirip motive edecek şey bu. Bu aşamayı sakın atlamayın. O göbek eridikçe, o bicepslerden yumru yumru kaslar çıkmaya başlayınca fotoğrafın sizi ne kadar mutlu edip daha da egzersiz yapmaya şevklendirdiğiniz anlayacaksınız.

– Şeker, kola, ekmek, tuz gibi yiyecekleri hayatınızdan çıkarın. Sadece bu 4’ünü keserek bile ayda 3-4 kilo çok rahat verirsiniz. Ben 1 ay öncesinden sadece yemeği keserek başladım ve 5 kilo verdim P90X’e başlamadan.

– “Before & After” videoları izleyin, ve before-after resimlerine bakıp kendinizi gaza getirin. Yazıda da dediğim gibi zihinsel olarak programa kendinizi adamış olmanız çok önemli. Programa güvenmeli ve işe yarayacağına kesinlikle inanmalısınız.

– Programı aksatmayın. Bu kısım biraz zor olabiliyor hele ki yoğun bir işte çalışıyorsanız ve çocuğunuz varsa. Benim 3 yaşında bir oğlum var ve akşamüstü eve geldiğimde pek spor yapmama izin vermiyordu. Antremanlarımı o uyuduktan sonra yapıyorum, gece 1’de bile olsa yapıyorum.

– İronik olacak üstteki madde ile ama uykunuzu aksatmayın. Kaslar uykuda geliştiğinden, akşam çok geç saate kalmadan uykunuzu ortalama 7 saat olacak şekilde ayarlayın. Faydasını göreceksiniz.

– Midenizi terbiye edin. Sadece egzersiz yaparak sonuç alamayacağınızı bilin. Bu program hem beslenme hem de egzersiz içerikli olduğundan ikisinden birini aksatmanız durumunda güçlü sonuçlar alamayacaksınız.

– Öğün aksatmayın ve gün içinde sık sık ama az porsiyonlarda yiyin. Izgara tavuk veya hindi göğüs en büyün dostunuz olsun.

– Kilonuz yüksekse benim gibi, önce bir sağlık merkezinden veya hastaneden spora elverişli olup olmadığınıza dair check-up’tan geçmenizi tavsiye ederim. Çünkü bazı cardio antremanları (Plyometrics, Kenpo gibi) kalp atışlarını o kadar hızlandırıyor ki, kalbiniz kulağınızda atıyor çoğu zaman. O yüzden lütfen bir sağlık kontrolünden geçip öyle başlayın.

– İlk hafta vücudun ısınma haftası. Çok uzun süre hiç hareket etmemiş biriyseniz vücut oldukça ham olacağından, ilk hafta bütün vücudunuz ağrıyacak. Buna hazırlıklı olun. Ama ilk hafta sonunda vücut artık spora alışacak ve hareketleri çok rahat yapabildiğinizi farkedeceksiniz. İlk haftayı atlattıysanız artık sizi kimse tutamaz.

Sonuç:

Aslında yazacak daha çok şey var ama her hafta, ölçümlerimdeki gelişmeler ve yaşadığım zorluklarla ilgili yeni yazılar yazmayı planlıyorum. 1 haftada 3 kilo verdim. Aylık hedefim 10 kiloya yakın verebilmek. Pek mümkün görünmüyor ama 6 kiloya bile ulaşsam benim için büyük başarı.

O yüzden BRING IT!

1-60

5 Yorum

 1. mmurat

  çok iyi paylaşım ve çok iyi sonuç. Ama lütfen bu sefer yarım bırakma. Sonucu merakla bekliyoruz.

  Cevapla
  • mmurat

   Cyclopse, arkadaşım şu fotoğrafları nasıl atıyorsunuz. bana da öğretir misin lütfen

   Cevapla
   • Hangi fotoğrafları. valla ben imgur.com’a koyuyorum yazıya ekliyorum. Aykut koçumuz kendi yerleştiriyor yazıya. Biz yazıya resim yükleyemiyoruz yani. En azından bneim için durum böyle.

    Cevapla
 2. Not: Ben şahsen aslında genel olarak “mucize” gibi sözlerden kaçınırım sitede. Ama bu\ P90X’in aslında gerçekten neredeyse “mucizevi” olmadığından ötürü değil. Sadece, hiç bilmeyen biri için, piyasada bugüne kadar gördüğü yüzlerce şarlatanlıktan biri zannedilebilir diye. Ama artık sanırım P90X bu aşamaları geçti :-) Onun varlığının ve sonuçlarının neredeyse mucizevi yanını inkar eden artık var mı bilmiyorum (belki salon sahipleri, ama onların da haklı nedenleri var, $$$ :-)

  Cevapla
 3. Merhabalar,

  Öncelikle bu güzel blog yazısı için teşekkürler. Özellikle “Başlayacaklara Tavsiyeler” bölümü çok profesyonelce olmuş ve her biri doğru.

  Ve geçmiş 60 gün sonuçları için de tebrikler. Aslında yazık da olmuş çünkü sonuçlar çok iyi gidiyormuş; P90X’te en çok gelişmenin son ayda görüldüğünü düşünürsek, yolun son 1/3’ü de eklenseymiş gerçekten süper olacakmış. Ama sorun değil, o da bu turda olacaktır.

  Size ve eşinize tekrar başarılar (P90X’i bir partner ile yapmanın güzelliğini her zaman vurguluyorum :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız