Yürüyüş Koşudan Daha Etkili Olabilir mi?

P90X-Türkiye’de (özellikle yaz aylarının köşede belirmesiyle) bize en sık gelen sorudur… “Sonuçlarımı hızlandırmak ve arttırmak için ne yapabilirim?”

Hemen ardından gelen öneriler arasında;

– Gün aşırı Ab Ripper X – Karın Parçalayıcı yapmak yerine, hergün yapsam olur mu? HAYIR!

– Günde 1 egzersiz yerine 1 sabah 1 akşam olarak 2 katı egzersiz yapsam olur mu? HAYIR!

– Recovery/Toparlanma Haftaları’nı es geçsem, antrenmanlara devam etsem olur mu? HAYIR!

Bu liste uzatılabilir… Ama şimdi, “ne yapmamalı” değil, gerçekten “ne yapabilirsiniz” ona bakalım…

Evet, sonuçlarınızı hızlandırmak ve maksimize etmek için yapabileceğiniz en iyi şey, ekstradan yürüyüş yapmak olacaktır. Zaten yürüyüş yapmanın faydasını bilmeyen yoktur, ama bu yazıda muhtemelen o kadar bilinmeyen, “neden yürüyüşün, koşudan bile daha etkili olabildiğini” açıklayalım…

1) Yürüyüş yapmak uzun vadede koşudan daha fazla kalori yaktırır!

Bilmeyen çoğunluğun yanlış tahmin ettiği bir konu, ama açıklayalım… Tıpkı hızlı (atarlı!) kullanılan arabanın benzininin daha çabuk bittiği gibi, tempolu yürüyüşe nazaran koşu da rezervlerinizi daha çabuk tüketir. Bu da daha erken yorulmanıza ve bırakmanıza neden olur. Öte yandan tempolu yürüyüş; dayanıklılığınızı arttırır, solunum faaliyetlerinizi düzenler, ve uzun vadede daha fazla kalori yaktırır! İstatistiklere göre her 14 adımda bir 1 kalori yakarsınız. Yani günlük 10,000 adım, 500 kaloriden fazla bir yakım demektir!

2) Yürüyüş, koşudan daha güvenlidir! 

Bir egzersiz rutinine başlamış, hızınızı almış giderken, başınıza gelebilecek en kötü şey nedensiz bir sakatlıktır! Eğer mükemmel teknikli bir olimpik koşucu değil de, hafif fazla kilolu bir “sokaktaki insan”sanız, yürüyüş sizin için çok daha güvenli bir opsiyon olacaktır. Unutmayın; koşucular yere indikleri her adımda vücut ağırlıklarının yaklaşık 3 katı kadar bir baskıyı eklemlerine bindirirler. Yürüyüşçülerde ise bu değer, ağırlıklarının maksimum 1,5 katıdır. Özetle hem kısa hem uzun vadede, yürüyüş daha “güvenli” opsiyondur.

3) Yürüyüşün “Sosyal” Artıları…

Yürüyüş yapmanın, yine koşuya göre bazı “sosyal” artıları vardır. Tempolu bir yürüyüşte, koşuya kıyasla “terleme” oranınız daha düşük olacaktır. Bu da yürüyüşü, yoğun günlük hayatınızda bile mesela herhangi bir öğle molanıza sığdırma olanağı tanır. Bunun dışında, koşuya kıyasla bir yürüyüş partneri bulmak çok daha kolaydır. Yürüyüş yaparken, nefesinizi doğru şekilde regule ederken aynı zamanda “konuşabiliyor” olmanızda bir sakınca yoktur. Bu da olası bir partnerinizle yürüyüşü daha eğlenceli/sosyal kılacak ve zamanın da daha hızlı geçmesini sağlayacaktır.


İşte tüm bu bilgilerin ışığında, sonuçlarını daha da arttırmak ve maksimize etmek isteyenlere, egzersiz programlarına ekstradan “yürüyüş yapmayı” eklemerini öneririz. Ve günümüzde biraz da teknolojiyi kullanarak, yürüyüşlerinizi de daha motive edici kılabilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğrafta, benim yürüyüş yaparken akıllı telefonumda kullandığım programın ekran görüntüsünü bulabilirsiniz. İsmi “Runtastic” ve telefonunuzun aplikasyonlarından ücretsiz indirebilirsiniz. Entegre GPS’i sayesinde, neredeyse attığınız her adımı doğru şekilde ölçüyor ve yürüyüş rotanızı işaretleyip kaydediyor. Bunun dışında toplam zaman, ortalama tempo, hız ve yakılan kalori gibi bilgileri de göstermekte.

Yine buna ek olarak, yürüyüşlerinizi daha eğlenceli kılmak adına, benim gibi kulaklıkla keyif aldığınız şarkıları dinleyebilir ya da daha iyisi “audio-book” dediğimiz, ilgili olduğunuz herhangi bir konuda sesli kitapları dinleyerek, bir yürüyüş sırasında hem bilginizi arttırabilir hem de zamanın çok daha keyifli geçmesini sağlayabilirsiniz.

Hepinize iyi yürüyüşler :-)

Runtastic Aykut

9 Yorum

 1. Endomondo indi! Güzelmiş. Teşekkürler arkadaşlar :-) Hayat paylaştıkça güzel…

  Cevapla
 2. hocam bende endomondo var çok memnunum köpekle yürüyüşlerde açıyorum kac kalorı yaktıgından tut dakikakası km kadar en güzeli yüzme yuruyus kosu jogging dag koşusu vs çeşitli farklı seçenekleride var plajda koşmak ile yolda koşmak farkı var programda secıp yapmak daha eglenceli oluyor hatta yarısmalar turnuvalar oluyor yada sen ark yapıyorsun gunluk şu kadar koşacan yad şu kadar spor yapcan dıye limit tutyor yada sen belirliyorsun gunluk su kadar yol alacam yada şu kadar süre fitness yapacam o senı bılgılendırıyor bu sizin prog da bakcam haziranda resim vve blog yazısı yazacam gorusmek dilegiyle:D

  Cevapla
  • Vay İbrahim’cim, sesini duyan cennetlik :-)

   Öyle bi anlattın ki, asıl ben şimdi gidip Endomondo denen şeyi indireceğim, sen benimkiyle (Runtastic) hiç uğraşma!

   Haziran’ı bekliyoruz o zaman :-)

   Cevapla
   • hocam kayıt altına alıyor onu sosyal medyada paylasıyorsun cok kullanıslı basit:D aynen

    Cevapla
    • İyi kapışalım yakın zamanda :-)

     Cevapla
 3. Hocam endomondo uygulamasi da iyidir.runstatic yanlis hatirlamiyorsam 2km den sonra sesli uyari yapmiyor.endomondo daha kapsamli.

  Cevapla
  • Sağol, bakayım ona da. Gerçi ben konuşmamasını tercih ediyorum. Tam insanların yanından geçerken, benim taraftan mekanik bir kadın sesi “You have 2 km…” vs. deyince garip olabiliyor :-)

   Cevapla
 4. Kesinlikle süper bir paylaşım olmuş Aykut Hocam. Ben de sonuçları arttırmak için ne yapmalı sorusunu soranlardandım. Özellikle benim yaşım için en iyi opsiyon olarak gözüküyor yürüyüş.

  Cevapla
 5. Runtastic! Hemen indiriyorum :-D

  Cevapla

Yorum Paylaşınız