Bir Mevsimlik Değil, Bir Ömürlük…

P90X’i sadece bu yaz güzel görüneyim diye yapmıyorum. Giydiklerim yakışsın diye, etrafımdakilere “Ne yaptın da bu kadar inceldin?” dedirteyim diye, kumsalda daha özgüven içinde yürüyeyim diye, bir beden daha küçük kıyafetlerin içine girebileyim diye, aynalara gülümseyerek bakabileyim diye, göbeğimi içime çekmeden dar kıyafetler giyebileyim diye, düz kaslı karnımı ve şekilli kollarımı gururla sergileyebileyim diye de yapmıyorum.

Ben bunu kendim için yapıyorum. Sabahları dinç bir şekilde uyanabilmek, vücuduma giren bol kalorili zehirlere daha fazla izin vermemek, daha aktif ve hareketli bir yaşam sürdürebilmek, kontrollü ve iradeli bir düzen oluşturabilmek, vücudumun sınırlarını görebilmek, daha fazla bel ve sırt ağrısı çekmemek, daha dayanıklı, güçlü ve fit olabilmek, hastalanmadan kışı geçirebilmek, bedenime gereksiz yağların ağırlığını taşıttırarak onu daha fazla yormamak, kısaca mutlu olmak ve sağlıklı bir hayatı kucaklamak için yapıyorum. Bunlar bile yeterliyken, ilk paragrafta saydıklarım da yanında bonus oluyor :)

Neden bu saydıklarımdan vazgeçeyim ki? P90X beni daha mutlu, daha zinde, daha sağlıklı yapıyor. Vücudumu daha esnek ve güçlü yapıyor. Zihnimi daha huzurlu, daha berrak kılıyor. Şimdi pes edersem, bu yola devam edemezsem; bana, ruhuma, sağlığıma, vücuduma, aklıma bu kadar iyi gelen bir nimetten vazgeçmiş olacağım. Üstelik tek yapmam gereken, günde 1 saatimi ona ayırmakken… Benden istediği, sadece disiplin, devamlılık ve düzen. Neden eski halime geri döneyim, daha iyi bir BEN sahibi olmak varken?

Bahçenize ektiğiniz nadide çiçeği sadece 1 gün sulayarak açtıramazsınız. Sadece 1 ay ilgilenip sonra onu boynu bükük bırakamazsınız. Ona her gün 1 saat emek vermeli ve en az 90 gün sabretmelisiniz. Ancak günler sonra nihayet açtığında tüm emeklerinize değdiğini fark edecek, bahçenizi saran güzel kokusunu içinize çektiğiniz ve gözlerinize bayram ettiren olağanüstü renklerini gördüğünüz gün gayretinizin ödülünü aldığınızı anlayacaksınız. Ve orada bitmeyecek bu emek. Bedenimiz de böyle nadide bir çiçek. Bu bir ömür devam edecek ki bir ömür bahçenizi süslesin o güzel çiçek. Ne spordan vazgeçmeli, ne de temiz beslenmekten; bir ömür boyu sürdürmeli ki bayram etsin bu beden…

4 Yorum

 1. off ya bende insanty yaptım sonra ygs ve lys için eve kapandım çok kas kaybettim şuanda başlamak istiyorum ama lys bittikden sonra büyük bir aşkla tekrar başlıcam.

  Cevapla
 2. Kesinlikle katiliyorum.onemli olan da sporu hayatin parcasi haline getirmek.Bir de sigarayi birakabilsem super olacak :(

  Cevapla
 3. Merhaba Sevgili Çağlayan :-)

  Sabah sabah, “uzun süredir Blog’un takipçisiyim ama dün ilk kez ilham geldi bir yazı da ben paylaşmak istedim” dediğin zaman çok mutlu oldum :-) Çok güzel ve edebi anlatmışsın “Neden P90X?”i…

  Paylaşım için çok teşekkürler ve başarılar.

  Cevapla
  • Caglayan

   Çok teşekkür ederim :) Uzun zamandır burası bana motivasyon sağlıyordu, ne zaman P90X’ten vazgeçmeye yakınlaşsam yazılarınız bana güç verdi. O yüzden bu bloga ben de katkıda bulunmak, elimden geldiğince duygularımı paylaşmak ve okuyanlara enerji vermek istedim. Yazımı yayınladığınız için çok mutlu oldum :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız