Yeni Yıl Kararları… (Protez Bacak!)

Evet, etkileyici olması için yazının fotoğrafında bir protez bacak var! Oraya birazdan geleceğiz… Ama önce…

Yılbaşı da geldi geçti. İnsan davranışlarını yakından inceleyen uzmanlar, “Yeni Yıl Kararları”nda kritik gün olarak 14 rakamının altını çiziyor. Her ne olursa olsun, yeni yıl kararlarında 1, 2, 3… değil de 14. günü başarıyla ve kararlılıkla görenler, sonunu da getiriyormuş.

Bizim ana konumuz ise, şüphesiz bir yeni yıl kararı klasiği olan spora başlamak ve sağlıklı beslenmek! Yine çoook büyük bir kitle bu kararla ile 1 Ocak’a girdi. Bize gelen binlerce email ve Whatsapp mesajlarında, bugünlerde o kritik 14 günü başarıyla geçen çoğunluğu görmek, bizi en az bunu paylaşanlar kadar mutlu ediyor. Ama bu yazının konusu onlar değil, çünkü onları zaten harika bir gelecek beklediğini söyleyebiliriz. Biliyorsunuz; “önce vücudunu değiştir, hayatın değişsin!”

Bu yazının konusu, bir şekilde treni kaçıranlar. Farklı farklı, muhtemelen de aslında “eften püften” sebeplerle, kararlı oldukları hedeflerinden bir şekilde sapanlar, bugünün “kolay”ını, yarının “harika”sına tercih edenler… Eğer onlardan biriyseniz, henüz hiçbir şey için geç değil. Derler ki, bir şeyin kıymetini genellikle onu kaybettikten sonra anlarsınız!

2017’de hedefiniz, kendi potansiyelinizin en iyisi olmak mı? Bunun için önce fiziğinizi, beraberinde daha önemlisi sağlığınızı daha iyi yönde değiştirerek başlamak, belki de en doğru karar (ne demişlerdi; vücudunu değiştir, hayatın değişsin!)

İşte bunun için, eğer sadece yaşıyorsanız ve nefes alıyorsanız, aslında bu yeterli başlamak için. Sizi temin ediyorum ki, kendinize bu armağanı vermemeniz için bir bahaneniz YOK! Obez olabilirsiniz, ya da tek bir şınav dahi çekemeyecek kadar cılız… Ekrandakileri yakalamak bir yana, ilk günler belki gördüklerinizin %25’ini yapabiliyor olabilirisiniz (o zaman ortalama üstüsünüz bu arada)… Hiç farketmez, dedik ya bahaneniz YOK!

O zaman şimdi gelelim protez bacağa… P90X’in belki de en zor egzersiz DVD’si kabul edilen Zıplama Antrenmanı (Plyometrics). O egzersizde, yanındakilerle aşık atan ve asla onlardan geri kalmayan bir adam… Neye rağmen? Protez bacağına rağmen! O yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz. İnanın bahaneniz YOK!

6 Yorum

 1. Bu adam Erik değil mi, adama bomba! Tek ayağının olmadığı sizi şaşırtmasın, performansı size-bize taş çıkarır. Ama slogan doğru, o yapabiliyorsa biz neden yapamayalım?

  Cevapla
 2. Ecem

  Hocam blog paylaşımınızı özlemişiz. Tabii haklısınız, bizim de biraz taşın altına elimizi koymamız gerekiyor sanırım. Ben de bir blog yazısı hazırlıyorum, yakında onaya göndereceğim, yayınlarsanız sevinirim. Görüşmek üzere hocam.

  Cevapla
 3. Aykut hoca valla yazılarınız özlemişiz. Ne olur daha sık yazın. Bu siteye ilk girenlerden biriyim diğer arkadaşlarım gibi. Valla sizin motivasyon yazılarınızla büyüdük, yeni yazınızı görünce nasıl mutlu oldum bilemezsiniz :D

  Cevapla
 4. Evet Aykut hocam, Emo\\\’ya katılıyorum. Resmen özlettiniz kendinizi, bizi bırakmayın :) Siz de motivasyon vermezseniz kim verecek bize

  Cevapla
 5. Aykut Hocam motivasyon yazılarınızı özlemişiz. Ne mutlu ki ben de bu 14 günü (aslında henüz 13, yarın 14 olacak) başarıyla bitirenler arasındayım sanırım. Bu sefer sizi mahçup etmeyeceğim ve sitede 90 gün sonuçlarımı ben de paylaşacağım.

  Cevapla
  • Tebrik ederim Emo, ama beni de rakip olarak listeye ekleyin. Hafif bir soğuk algınlığına rağmen 2 Ocak\’tan beri ben de 12 günümü firesiz geride bıraktım. 1 Ocak\’tan itibaren ülke iyi günlerden geçmiyor ama ben kendi adıma 2017\’in en iyi yıl olması için elimden geleni yapacağım. Aykut Hocam sizin de yazıdaki \”kendi potansiyelinizin en iyisi olmak\” sözünüz çok etkiledi beni. Benim de hedefim tam olarak bu!

   Cevapla

Yorum Paylaşınız