Yanmayı Hissedin!

Çok değil, bundan sadece 1,5 yıl kadar önce P90X hakkında, bırakın doğru ipuçları ve taktikleri, herhangi bir kaynak bulmak bile imkansızken, şimdi adeta elimizde bir bilgi hazinesi var. İşte şimdi, P90X sonuçlarınızın çok daha çabuk gelmesini sağlayacak bir ipucu daha: Yanmayı Hissedin!

Daha önce de bir yazımızda “Son 3 Tekrarın Sırrı“nı paylaşmıştık. Bu sefer, P90X’in yıldızlarından Dreya Weber’in etkileyici görseliyle bunu bir kez daha hatırlatmak istedik.

P90X neden bu kadar popüler ve başarılı? Çünkü fazlasıyla modifiye edilebildiği ve dolayısıyla herkese hitap edebildiği için. Tek amacı kilo vermek (aslında yağ vermek) olan biri de, tek amacı kilo almak (aslında kaliteli kas kütlesi kazanmak) olan biri de P90X’i başarıyla uygulayabilir. Bu amaçlar doğrultusunda, farklı yaklaşımları ve bir de ortak yönleri olacaktır. Yazının konusu ortak yönlerine geçmeden, farklılıklarına çok kısaca değinelim.

P90X ile kilo vermek isteyen biri, beslenmesinde günlük belli bir miktar “kalori açığı” yaratmalıdır. P90X DVD’lerinin ortalama 600 ila 900 kalori yaktığı bir ortamda, bu tahmin edilenden daha kolay olacaktır aslında. Bu da zaten kilo vermelerin en sağlıklı yöntemidir (çoğu kişinin düştüğü, hiç egzersiz yapmadan sadece haddinden fazla bir diyet ile kilo vermeye çalışma yanlışına kıyasla).

Öte yandan, P90X ile kaliteli kas kütlesi ekleyerek hacim kazanmak isteyen biri ise, tam tersi olarak günlük ortalama bir “kalori fazlalığı” yaratmalıdır. Bu aslında, sanılanın aksine kilo vermekten daha zordur. Çünkü kalori fazlalığı yaratırken, tercihlerinizin tabii ki pizza-cips-kola’dan değil de, yine sağlık seçimlerden olması gerekir. Ama buna dikkat ettiğinizde, tıpkı yıllardır her şeyi deneyip bir türlü kalıcı olarak kilo veremeyenlerin P90X sonuçlarının kalıcı olduğu gibi, kaliteli kas kütlesi ile hacim kazananların kasları da, bir müddet sonra “sönecek” cinsten değil, kalıcı cinsten olacaktır.

Ve yanmayı hissetmek… İster amacınız kilo vermek, ister de hacim kazanmak olsun, P90X egzersizlerine gerçekten kendinizi “vermelisiniz”. Her zaman söylediğimiz gibi, örneğin Kenpo’da, sadece ellerinizi kollarınızı öylesine sağa sola sallamakla, gerçekten sanki gölgenizle ya da sevmediğiniz biriyle dövüştüğünüzü hayal ederek yapmak arasında dağlar kadar fark olacaktır.

İşte, vücut ağırlığınızı kullandığınız (barfiks, şınav gibi) egzersizler dışında , dambıl kullandığınız hareketlerde de, özellikle o son 3 tekrarınızda yanmayı hissetmek, kendinizi gerçekten “verdiğinizin” kanıtıdır. Ağırlık hareketlerinde ister 12-15 tekrar (definasyon) yapıyor olun, ister 8-10 tekrar (hacim), o son 3 tekrarınızda mutlaka biraz zorlandığınızı ve “yandığınızı” hissedin. O an yeterli ağırlığınız yoksa dahi, bu etkiyi tam zirvede kaslarınızı sıkarak bile sağlayabilirsiniz.

Evet, P90X Programı %100 sonuç verir. Ama “öylesine sonuçlar” ile “süper-sonuçlar” arasındaki farklardan biri, yukarıdaki ipucunu (ve aşağıdaki görseli :-) hatırlamak olacaktır.

Yanmayı Hisset P90X

8 Yorum

 1. ahmetkivanc

  Selam
  Bende 4. günümü bu gün bitirdim. 4 nisanda bitecek kısmetse ilk P90X turum. Barfikste yeterince kendimi zorlayamadım ilk turda 5 veya 6 kere anca yapıyorum. ondan sonraki turlarda performanslar iyice düşüyor. Sert gergi lastiği siparişi verdim. Normal barfiks çektikten sonra lastikle iyice yanma olana kadar aynı kasları çalıştıracağım, arkada lastikle çalışan bayanın yaptığı gibi. Yanma olmazsa gelişmede olmuyor. Fazla sayıda yapmamda bir sorun olmaz sanırım. Fazla kilom var zaten. göbeğim var.

  Cevapla
 2. Aynı hatayı ben de yaptım ve ancak ikinci haftanın başında farkettim. Şu anda 3 tane ab ripper x açığım var. Bu hatam aklıma gelince çok canım sıkılıyor. Er veya geç bu 3 egzersizi yapacağım ama ab ripper x zaten her iki günde bir var. Egzersizin sonunda da Tony hergün yapmamalısınız dediği için de herhangi bir güne ekleyemiyorum.

  Hocam konu açılmışken bana bir taktik verirseniz çok sevinirim.

  Bu 3 egzersizi yapmazsam gözüm açık gidecem :(

  Cevapla
  • Merhaba,

   Bu motivasyonunu ve tutkunu saygıyla karşılıyorum :-) Çözüm basit. Eksik ARX’lerini zaten ARX yaptığın günün sabahına ya da akşamına (yani tersine) ekleyebilirsin. Hem aynı kas grubunu iki gün üstüste değil de aynı gün çalıştırmış olursun (Tony’i kızdırmamış :-) hem de borcundan böylelikle kurtulmuş olursun. Birini sabah birini akşam yapacağın için çok da aşırı zor olmayacaktır. Yoksa 2 Ab Ripper X’i üstüste yapmak düşünülemez ki, insan zaten son hareket Mason Twist’ten sonra yere yıkılıyor.

   Cevapla
 3. Hocam merhaba, Programımı inceledim ve Karın parçalayıcı’nın programda olmadığını fark ettim onu ben ek olarak mı yapıcam ?

  Cevapla
  • Merhaba Berkay,

   Yanlış farketmişsin :-) Karın Parçalayıcı tabii ki programında var, hem de 30 kere (en çok aşina olacağın DVD olacaktır kendisi).

   Sanırım seni yanıltan; ARX’in 1-3-5-9 ve 10 no’lu DVD’lerin ardından zaten otomatik olarak başlayacak olması. Ama eğer ana egzersizden sonra değil de aynı günün başka bir zamanında yapmak istediğinde, o zaman 12 no’lu DVD’ni kullanabilirsin. 12 no’lu DVD bu sebeple setine eklenmiştir.

   Tekrar başarılar…

   Cevapla
   • Bugün 3. günüm ve şuan gördüm çok teşekkür ederim :) iyi çalışmalar :)

    Cevapla
    • Ben de “er ya da geç 3. gününe geldiğinde nasıl olsa tanışacak” demiştim içimden :-)

     Cevapla
 4. İlk yorum benden olsun hocam dün chest triceps vardı tony başta eğer son 3 tekrarda yanma hissedin.Yoksa hiç yapmayın demişti :)Aklıma o geldi :=)Yazı içinde teşekkürler

  Cevapla

Yorum Paylaşınız