Yanlışı… Doğrusu…

Biliyorsununuz… Vücudunuzu transforme ederken, egzersizler madalyonun bir yüzü ise, beslenme de (en az onun kadar, muhtemelen de daha önemli) madalyonun diğer yüzü.

İşte bu yazıda, özellikle beslenmeye dair belki de doğru bildiğiniz yanlışları açıklıyoruz.

Yanlışı: Meyveden uzak durun! Tamamen şeker deposu!

Doğrusu: Sağolsun bu görüş Canan Karatay Hoca’dan sonra oldukça popülerleşti. Çoğu meyvenin şeker ve karbonhidrat yönünden zengin olduğu doğru. Ama aynı zamanda vitamin ve mineral yönünden de zenginler. Ve daha da önemlisi fiber, yani lif kaynağı olmaları, ki bu özelliği meyvelerdeki şekerin emilimini oldukça yavaşlatarak, onu bir “cheesecake”ten farklı kılmaktadır!

Açıkçası biz bu güne kadar, çok muz ya da ananas yediği için şişman olan birine rastlamadık. Yani, tatlı krizlerinizi bir meyve ile bastırmak, hala en iyi çözümlerden biri.

Yanlışı: Her zaman “yağsız / fat-free” ürünleri tercih edin!

Doğrusu: İşlenmiş ürünler daha az yağlı, daha az tuzlu ya da popüler deyimiyle “diyet” yapılmak adına, olması gerektiğinden daha fazla işlemden geçmekte ve katkı maddesi almakta. Bu tip ürünler, aslında doygunluk hissini de daha az oluşturduğundan, uzun vadede daha fazla tüketmenize sebep olabilir. Bizim önerimiz, ürünlerin “diyet” hallerinden çok, daha az işlenmiş “orijinal” ve doğal versiyonlarına yönelmeniz.

Yanlışı: Asla “kaçamak” yapmayın! Bu, herşeyi çöpe götürür!

Doğrusu: Tabii burada “kaçamak” tabir ettiğimiz, “cheat-day” denilen ara sıra kendinizi birazcık da zararlı bir öğünle ödüllerdirmeniz; başka bir kaçamak değil :-)

Biz de diyoruz ki… Rahat olun! Eğer beslenmenize %90 oranında dikkat ediyorsanız, ara sıra %10 oranında arkadaşlarınızla dışarı çıktığınızda “parti yapmanıza” imkanınız var. Çoğu zaman “diyet yapıyorum”un stresi bile, o diyeti tez zamanda bıraktırmaya kadar götürmektedir. Bu yüzden, rahat olun ve ara sıra kendinizi ödüllendirdiğinizde, kendinizi yeyip bitirmeyin; muhtemelen bunu hak ettiniz.

Devam Edecek…

3 Yorum

 1. ayhan3404

  meyveden uzak durun zihniyetini anlamış değilim ne saçma muz ananas kivi bunlar çok faydalı ürünler sanırım p90x en keyifli ben yaptım öyle gram yemek hesabı yapmadım :)

  Cevapla
 2. Hayati

  Aykut Hocama yüzde yüz katılıyorum. Beslenmesine dikkat etmeyen hiçbir P90X TAKİPÇİSİ VE UYGULAYICISI o istediği fit vücuda ulaşamaz. Ben yağlı hacimli kategoriden bahsetmiyorum. İnce, estetik, atletik, çevik ve hızlı; her bir kas hattı belirgin yağsız bir plaj fiziği örneğim

  yani (P90X)…:)

  Cevapla
 3. Hocam, ben de özellikle ilk madde (meyve) konusunda kararsızdım ama ikna oldum. “Biz hiç çok muz ya da ananas yediği için şişmanlamış birini görmedik” sözünden :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız