Yanlışı… Doğrusu… 2

Bir gün önce yayınlanan “Yanlışı… Doğrusu…” yazısına, kaldığımız yerden devam ediyoruz. İlk bölümde daha çok “beslenme” üzerine doğru bilinen yanlışlara değinmiştik. Bu sefer ise, aralarında son günlerde çok sık sorulan “Ramazan Ayı’nda spor” da dahil, egzersizler üzerine doğru bilinen yanlışları açıklayacağız…

Yanlışı: Ramazan Ayı’nda oruç tutarken egzersiz yapılmamalı!

Doğrusu: Ramazan Ayı ve oruç tutmak, kesinlikle egzersizlerinize ara vermeniz için bir neden değildir.  Uzmanlar, düzenli şekilde egzersiz yapanların, Ramazan’da da egzersizi bırakmamalarını tavsiye ediyor. Tabii ki bazı konulara dikkat ederek… Ramazan’da egzersizleri ne aç karnına, ne de tıka basa tok iken yapmamak; iftardan yaklaşık 2 saat sonraya denk getirmek en doğrusu olacaktır. Yine iftar ile sahur arasında su (sıvı) tüketiminizi de eşit aralıklara bölerek yeterli seviyede almaya özen göstermelisiniz.

Son olarak, Ramazan’da egzersiz rutininize devam ederken, “yeyip yatmak” alışkanlığı yerine Sahura kalkmak da, beslenmeyi daha geniş zaman dilimine yaymak adına tavsiye edilir.

Yanlışı: Egzersiz için en iyi zaman sabah saatleridir!

Doğrusu: Bu “klişe” sıklıkla karşımıza çıkmakla beraber, böyle kesin bir yardı doğru değildir. Egzersiz yaparken asıl önemli olan süreklilik ve devamlılıktır. Egzersizleriniz için sabah erken saatleri de, vücut ısınızın en yüksek olduğu öğlen saatlerini de, ya da kendinizi daha iyi hissediyorsanız akşam saatlerini de tercih edebilirsiniz.

Sabah saatleri sadece, günün ilerleyen saatlerinde bir engel çıkmadan “yapıp, kurtulmak!” adına mantıklıdır. Ama kendinize, “egzersiz sadece sabah yapılmalı” telkininde bulunarak, kaçmak ya da yarım bırakmak için bahane üretmeyin.

Yanlışı: Ağırlık çalışmak, kadınların erkeksi görünmelerine neden olur! 

Doğrusu: Belki de en saçma doğru bilinen yanlışlardan! Gerçekte, kadınların ağırlıklar ile direnç hareketleri yapması, beraberinde çok daha sıkı ve yağsız bir vücut demektir. Direnç egzersizleri olmadan sadece “kardiyo” çalışmak, aynı sıkı ve yağsız bedene kavuşturmayacaktır. Yapılan sayısız çalışma, direnç egzersizi yapan kadınların yapmayanlara göre daha güçlü, daha yağsız, daha sıkı (selülitsiz) ve sağlıklı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yani Victoria Secret modellerinin sadece kardiyo ile o fiziklere kavuşmadıklarından emin olabilirsiniz!

2 Yorum

  1. ayhan3404

    sabahları çalışma kısmıda benim için en idealiydi yap ve kurtul ve günü daha zinde ve güçlü geçir

    Cevapla
  2. Benim de P90X’im çok iyi gidiyor ama Ramazan’da ne yapacağım diye düşünüyordum. Ben de ara vermeyi düşünmüyorum zaten, öneri için teşekkürler, iftardan 2 saat sonra başlamak ideal duruyor.

    Cevapla

Yorum Paylaşınız