Tatilde Egzersiz Sorunsalı!

Sizin nerede yaşadığınızı bilmiyorum ama ben çok uzun süredir bugün ilk kez, Samsung’umun aplikasyonunda, önümüzdeki 7 gün boyunca yağmur yağma ihtimalinin %1 ya da altında olduğunu gördüm!

En sonunda yaz kendini hissettirdi ve bayramın da yaklaşması ile tatil planları yapanların sayısı oldukça arttı. Bu dönemde bize en çok sorulan soru: “P90X’imde herşey yolunda gidiyordu ama tatil geldi, şimdi ne olacak?”

Bu durumda birden fazla yaklaşım devreye girebilir, şimdi bunlara biraz değineceğiz…

1) Tatili P90X’in “Recovery Haftası”na denk getirme yöntemi: Şahsen benim sevdiğim yöntemdir. 13 haftalık sürecin 3 haftasında karşınıza çıkacak olan P90X’in “Recovery Haftası”, bir dinlenme haftasından çok (yan gelip yatma hiç değildir), bir toparlanma haftası niteliğindedir; ve programın başarısındaki kilitlerden biridir. Ama burada sizi en ilgilendiren kısmı, “Recovery Haftası”nda alet edevatın olmamasıdır. Yani tatile gittiğiniz yer memleket de olsa, 5 yıldızlı otel de olsa, yanınızda hiçbir ekipman olmadan, sadece zamanınızın küçük bir bölümünü (zaten iş-güç-okul vs.den uzak olduğunuzu düşünürseniz) ayırarak programa devam etmemeniz için bir sebep yoktur.

2) Gerekirse haftaları yer değiştirme yöntemi: Yine bir önceki madde ile bağlantılı olarak; mükemmel senaryoda, tatilinizi Recovery Haftası’na, ya da Recovery Haftası’nı tatilinize, denk getirebilirsiniz. Ama diyelim ki denk gelmedi, problem değil. Programın ivmesinden kopmamak adına, tatil süresince yine alet-edevat gerektirmeyen DVD’lerinizi yapabilirsiniz (günde 1 tane; abartmayın, tatildesiniz sonuçta!)

3) Hiçbir şey yapmamak; ama beslenmeye dikkat etmek: 3. seçeneğiniz olarak bu yöntem de kesinlikle kötü değildir. Farzedelim, bayramda memlekete, metrekareye 1 akraba düşen bir ortamda buldunuz kendinizi ve haliyle, DVD koyup aletli ya da aletsiz bir egzersiz yapacak durumunuz yok… Yine sorun değil. Bu durumda sadece beslenmede ipin ucunu kaçırmamak bile, disiplininizi koruyacak ve döndüğünüzde kaldığınız yerden devam edebilmenizi daha mümkün kılacaktır.

4) “Yılda 1 hafta tatilim var, başlarım P90X’ine!” yöntemi: Bu, bizim en son tavsiye edeceğimiz yöntemdir ama eğer bunu seçerseniz sizi suçlamayız da! :-) Ne kadar ekstrem olsa da, aslında fiziksel aktivite “stres yapıcı” değil, “stres uzaklaştırıcı”dır. Ama yine de tatiliniz boyunca, bir haftalığına herşeyi bir kenara bırakıp, “madem o kadar para verdik, açık büfeye dalalım” diyorsanız, yine de dünyanın sonu değil. Sadece ve sadece… hayata döndüğünüzde acısını çıkarmak ve de asla bırakıp gitmemek şartıyla!

Havuz ve Dambıl

6 Yorum

 1. P90can

  Ben bugün çıkıyorum tatile 1 hafta ara vericem mecburen tabiki beslenmeye dikkat edicem :-)

  Cevapla
  • Sizin de 3 no’lu yöntemmiş o zaman. Ama bence… aralara çaktırmadan 15 dakikalık Ab Ripper X falan da atabilirsiniz :-) Ya da yemeklerden önce oturduğunuz yerde biraz Karun Vakumu (mideyi terbiye etmek adına) olabilir.

   Cevapla
   • viXen

    Karın Vakumu yazınızı okudum ama yine de madem ki bir şey yapılacak o zaman Ab Ribber X ve Yoga X birleşimini tercih ederim sanırım.

    Cevapla
 2. viXen

  Ahhh hocammmm ahhh yani, ne kadar da güzel sorularıma cevap olmuşsunuz.
  Ehh tabii ki de bu durumda ben 4. Maddeyi utanarak sızlanarak seçeyim…

  Cevapla
  • 4. madde ha :-)

   Bana da 1. madde denk gelmedi ama, 2. yöntemi yapacağım bu bayram…

   Cevapla
   • viXen

    3 de fena değil aslında ama bence siz spor yapmadan duramazsınız.

    Cevapla

Yorum Paylaşınız