Metabolizma Efsanesini Çürütmek

“Benim metabolizmam yavaş” deyip, kilo veremediğini söyleyen çok insan var. Bu bir efsane, şimdi onu çürütelim!

Metabolizmamız, bedenimizin enerji üretme hızıdır. Metabolizmanız ne kadar hızlıysa, bedeniniz de herşeyi o kadar hızlı yapar; beden ısınızı ayarlamaktan, tırnaklarınızı uzatmaya kadar… Ve bizim konumuz için (fitness) en önemlisi de, metabolizmanız ne kadar hızlıysa, fazla yağları da (kalçanızdan, bacaklarınızdan, göbeğinizden, her yerden…) o kadar hızlı yakarsınız.

Metabolizmanızın şu andaki çalışma hızına “Bazal Metabolizma Hızı” denir ve bedeninizin gün içinde ne kadar kalori yakacağını belirleyen temel unsur budur.

Kilo verme endüstrisinin (biliyorsunuz trilyon dolarlık dev bir endüstridir) en büyük efsanelerinden biri de işte budur; metabolizma efsanesi. Bu efsane bize şu yalanı söyler: Bazı insanlar, genetik olarak kendilerine geçmiş olan bazal metabolizma hızından dolayı kilo vermekte daha fazla zorlanırlar. Biraz da bu efsane sayesinde (yüzünden!), TV’de görüp aldığınız Ab Roller ya da göbeğinizi titreten yapışkanlı kelebek hiçbir işe yaramadığında (tabii ki yaramayacaktı!), çoğunlukla gidip üreticisini değil de… kendinizi (metabolizmanızı) suçlarsınız.

Oysa metabolizma dediğimiz şey, sabit değildir. Ne yediğinize ve bedeninizi nasıl kullandığınıza göre hayatınız boyunca değişebilir ve değişecektir de. Bazılarınızın metabolizması gerçekten çok yavaş olabilir. Ama yavaş olmasının sebebi muhtemelen, egzersizden yoksun ve bitmek bilmeyen diyetlerle onu kendi elinizle yavaşlatmış olmanızdır.

Daha da kötüsü, bu tip “crash” diyetlerle, bedeniniz işlevlerini yerine getirebilmek için ihtiyacı olan ekstra enerjiyi sağlamaya çalışırken, kelimenin tam anlamıyla kendini yiyerek, ne kadar yağsız kasınız varsa onları da tüketecektir. Böylece tartıda geçici olarak kilo veriyor gibi görünseniz de (aaaahhhh diyet endüstrisi!), aslında doğru cins kiloyu kaybetmiyorsunuz, yanlış cins kiloları – kaslarınızı kaybediyorsunuz demektir. Peki kas kaybı neden kötüdür? Çünkü yağsız kaslar, vücudunuzun işte bu bahsettiğimiz Bazal Metabolik Hızını kontrol ederler.

Hayatta “kesin” olan pek az şey vardır ama şimdi size bir tanesini söyleyeceğiz:

Eğer sadece diyet yapmayı sürdürürseniz, uzun vadede kilo vermez kilo alırsınız ve o kilolar hayat boyuz sizde kalır!

3 Yorum

 1. viXen

  Hocam çok yakın bir arkadaşım var sürekli diyet yapar, zayıflama çayları içer tartıda 2 ayda 5-6 kg verir ama vücudu hep şekilsiz, kendisi de sürekli mutsuzdur…. Diyetlerde köfte yiyin der, bu köfteyi kızartır salatanın üstüne koyar o derece yani…

  Sonra da metobolizmam yavaş, ne yesem yarıyor der… Bu yazınızı ona okutacağım mutlaka. Oysa bir spor yapmaya başlasa, aptal diyetleri bıraksa ne kadar mutlu olacak farkında değil. Spor insanı depresyondan çıkarır.

  Cevapla
 2. “Diyet” lafından nefret diyorum. İşte sebebini bu yazı çok iyi açıklamış. Teşekkürler.

  Cevapla
 3. Son cümle çok vurucu olmuş! Gerçekten doğru.

  İsteseydi diyet endüstrisi, bizi yalan yanlış bilgilerle doldurmak yerine, gerçekten doğruları söyler ve bu işi bir anlamda çözerdi (herkesi 6-pack sahibi -- plaj vücudu yapardı demiyorum yanlış anlaşılmasın ama, genel tablo bugünkü halinden inanın çok daha iyi olurdu). Ama hayır, niye nihai bir iyi sonuç istesinler ki, duyguları ve paracıkları sömürmek varken…

  Aykut Hocam bu site ve yazılarınızla bizim ufkumuzu açtığınız için gerçekten bir kez daha teşekkür ediyorum size.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız