Susuzluğunuzu En İyi Ne Giderir?

Cevap: Su!

Tamam, belki bu cevap sizi başta çok tatmin etmemiş olabilir ama cevap doğru. Su, daima susuzluğunuzu en iyi gideren içecektir. Bunu (eğer hala içiyorsanız) kola ya da Ice Tea içtiğinizde aslında bir süre sonra susuzluğunuzun daha da arttığını, siz de gözlemleyebilir-siniz. Bu yüzden, bu sıcak yaz günlerinde bir dahaki sefere kendinize bir iyilik yapın ve çok susadığınızda, sadece “su”yu tercih edin.

Bugün market alışverişine çıktığımda, uzuuun içecek reyonu dikkatimi çekti. Rockstar’lar, Red-Bull’lar, bira şişesi görünümünde armut-ananas içecekleri, çeşit çeşit meyveli sodalar, en masum görünüşlü ama en zararlı şekerli meyve suları, bebeklerin bile ilgisini çekmek için Pepee’li içecekler… Ve en dipte ise… gariban ve janjansız ambalajlarıyla… su!

Tabii ki suyu tercih ettim. Hem ambalajı da o kadar janjansız değildi. Kırmızı bir spor kapağı bile vardı ki, daha arabada hemen dibini gördüm… Ve başka herhangi bir içeceğin (yaklaşık 8 katı pahalı olan RedBull’un da dahil) verebileceğinden çok daha fazla susuzluğumu dindirdiğini yine gördüm.

O yüzden Ey P90X’çi… bir dahaki sefer sen de sade “su”ya bir şans tanı. Şaşırt çevrendekileri… 90 gün sonra zaten yeterince şaşıracaklar, bu kadar kısa sayılabilecek bir sürede nasıl bu kadar fit olunabildiğine. Ama şimdiden şaşırsınlar!

Büyük sonuçlar küçük değişiklikler ile gelecektir…

14 Yorum

 1. Metehan

  Selam Aykut hocam,
  P90X ile hacim kazanmak tabiiki mümkün onu biliyorum fakat six-packlerede hacim yapabilir miyiz?
  Yapabiliyorsak nasıl yapacağız?

  Cevapla
  • Abdominaller de birer kas ve tabii ki P90X karın merkezli hareketlerle (bu arada pek öyle bilinmez ama barfiks ve şınav da mükemmel birer karın sıkılaştırıcı egzersizlerdir) karında sıkılaşma olacaktır. Daha önemlisi, onların üzerindeki yağ tabakasının erimesi ile, 6-Pack’ler ortaya çıkacaktır.

   Bu yüzden P90X “After” fotolarında six-pack’ler görülür. Konvansiyonel spor salonlarında durum farklıdır.

   Cevapla
   • Metehan

    Tamam Aykut Hocam anladım,
    İyi günler :)

    Cevapla
  • benim hacimlenmek gibi bir düşüncem yoktu önceden fit ve sağlıklı olmak dı ama insanlar çok soruyor hacimlenebilirmiyiz p90x ile ben bunun mümkün oldugunu göstermek için eylülde başlıcam tekrar sadece hacime odaklanarak karın kasları hacimlenmesi içinde hedef bölgemiz olarak karın kaslarını koyarsak ona odaklanırsak olur diye düşünüyorum aykut hocanın dedigi gibi barfiks çekerken ben düz çekmiyorum ya ayaklarımı düz uzatıp çekiyorum yada dizlerimide yukarı çekerek aynı anda karın bölgemi çalıştırıyorum

   Cevapla
 2. bykandi20

  :) :) İnşallah hocam göreceğiz elimden geleni yapıyorum bu hafta sıkıntı olacak besyo sınavlarım var ama bitireceğimm :)))

  Cevapla
 3. bykandi20

  Hocam o fotolarda 30.günümdeydim ..

  Cevapla
  • :-) İbrahim ben ne diyim sana! Ben bir de 60 gün sanarak yorumlamıştım. 30 gün için sonuçlar daha da tatmin edici. Lütfen devam ederek programın sonunu getir.

   Biz, P90X’i doğru şekilde tamamlayıp da sonuç almayan henüz görmedik… Sen de ilk olmazsın merak etme :-)

   Cevapla
 4. bykandi20

  Merhabalar hocam sorum olacaktı fotoğrafları gönderdim size beğendiniz gelişmeyi sırtımdaki gelişme iyi ama göbek ve kalçada hiç denilecek kadar az gelişme var ne yapmalıyım ??

  Cevapla
  • İbrahim Merhaba,

   Fotoğraflarına baktım, aslında gelişme bana sorarsan gayet iyi. Sen kendini hergün gördüğün için gelişmeyi tam olarak dışarıdan bir göz gibi göremiyor olabilirsin. Emin olmak için fotoğrafını izninle ABD’deki başka bir Koç arkadaşımla paylaştım ve o da bu aşama için gayet tatminkar buldu.

   Fotolarda tam olarak kaçıncı gündesin?

   Cevapla
 5. Hocam yine çok güzel ve tam yerinde bir yazı olmuş, teşekkürler.

  Ben de uzun süredir cam damacanaların çıkmasını bekliyordum. Evimde çok güzel bir sebil var (kırmızı :-) ve üzerinde de cam sebil kullanıyorum. Mutfağa değil de iş yerlerindeki gibi koridora koydurdum özellikle. Böylece her geçişte ailecek su içmek aklımıza geliyor, bu yöntemin çoook fadasını gördük.

  Cevapla
  • Merhaba Ceyda,

   Evet, cam damacanalar benim de hayalimdi. Çünkü plastik şişenin içindeki her şeyin, eğer gidip de fabrika kapısında kamp kurup almıyorsanız, nakliye sırasında bir şekilde güneşe maruz kalıp, bol miktarda zararı BPA topladığına eminim.

   O yüzden mümkün olan her yerde (su, yoğurt, süt…) tercih cam şişeden olmalı.

   Su sebilini mutfakta bir köşe yerine, evin en çok transit geçilen koridoruna koyma fikri için de teşekkürler, çok mantıklı :-)

   Cevapla
 6. Valla doğru. P90X’e başladığımdan beri en dikkat ettiğim şey su tüketimi. Supplement olarak Creatine kullanıyorum ve özellikle Creatin Loading Phase’de bol su tüketimi çok önemli.

  Çay, kahve gibi vücutta su tutan, atılmasını önleyen şeyleri de aslında çok tüketmemek gerekir. Ben kışın Yeşil Çay içiyorum.

  Cevapla
  • Evet Murat,

   Ben, Creatine non-responder olduğum için hiç creatine kullanmadım ama aranızda kullananlar varsa (belki creatin içeren whey kullananınız da olabilir) bol su tüketimi özellikle önemli.

   Yeşil çay da başta biraz tatsız tuzsuz gelebilir ama damak tadı bu, zamanla kesinlikle değişmektedir. Siz de damak tadınızı zamanla dağa sağlıklı beslenmeye alıştırabilirsiniz.

   Cevapla
 7. Harika bir yazı olmuş valla bende kola içtiğim zamanlar hem susayıp hem acıkıyordum bıraktım zaten insanity baslayınca

  Cevapla

Yorum Paylaşınız