Şiş Karın ve Potansiyel Şüpheliler!

Bugün gelen bir e-mailde, genel olarak vücut ve ve özellikle de karın bölgesi mümkün olduğunca fit ve yağsız olmakla birlikte, hala gün içerisinde karında anormal bir şişlikten veryansın eden bir yorum aldık. Benzer bir durumun pek çok kişide olabileceğini tahmin ederek, bu konuyu ve sebeplerini ana sayfaya taşımak istedik.

Evet, yağ oranı oldukça düşmüş, “kasıldığında” çok fit gözükebilecek merkez bölgenin, gün içerisinde, özellikle de yemeklerden sonra anormal derecede şiş gözükme durumu, aslında oldukça yaygın olan bir durumdur ve birden farklı sebebi olabilir. Şimdi bunlara bakalım…

İlk şüpheli olarak “sodyum”, yani “tuz”a bakabiliriz. Eğer bir süredir haddinden fazla tuzlu gıdalar tüketiyorsanız, vücudun su tutması ve özellikle göbek bölgesinde anormal şişlik muhtemeldir. Bu durumda bir süreliğine tuzu minimal seviyeye indirmek, sorunun bundan kaynaklı olup olmadığını tespite yeterli olacaktır.

İkinci şüpheli olarak ise “süt” bakabiliriz, daha teknik olarak “laktoz intoleransı”na… Laktoz İntoleransı, özellikle günümüzde tahmin edildiğinden çok daha yaygın durumdadır. Şiş bir mide ile, vücudunuz süt ve süt ürünlerine reaksiyon veriyor olabilir. Bir doktora görünmenin yanında, yine bunu anlamanın en kolay yolu, bir süreliğine (3-4 gün) tüm süt ve süt ürünlerini elimine etmek de, sorunun kaynağını anlamada bize kopya verecektir.

Mide bölümünüzde deneyimlediğiniz şişlik, sabah erken saatlerde değil de, genellikle öğün sonralarında beliriyor ise, biraz “porsiyon kontrolü” yapmanın da zamanı gelmiş olabilir. Bir oturuşta büyük öğünler yemek yerine, sık aralıklarla küçük porsiyonlar tüketmek, mide terbiyesinde daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Bu arada, bayanlar için bu şişlik durumunun sebebinin, bu saydıklarımız dışında sadece regl dönemi kaynaklı olabileceğini hatırlatalım.

Son olarak, karnınızdaki şişliğin potansiyel şüphelisi yukarıdakilerden hangisi olursa olsun, İç Karın Duvarı’nızı (Transversus Abdominis) güçlendirmenizin, size her zaman daha düz bir karın bölgesi sağlayacağını ve bunu Karın Vakumu egzersizi ile; işyerinde masa başında, okulda sırada, araba kullanırken, otururken, yatarken… kolaylıkla başarılabileceğini de belirtelim. Karın Vakumu hakkında daha ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

https://www.p90xtr.com/karin-vakumu-stomach-vacuum-hareketi/

9 Yorum

 1. sehla

  Hocam mrb,

  Mesela benim karnım , tam tahillı ekmek yediğimde şişiyor :) o yüzden beyaz ekmek yiyebiliyorum sadece , 1 dilimcik . oda trabzon ekmeğinden :)

  Cevapla
  • Selam Sehla,

   Ha bu arada çok doğru bir noktaya parmak basmışsın, yazıda bundan bahsetmemişim :-) Sebeplerden biri de Çölyak Hastalığı ya da Gluten intoleransı da olabilir (sende olabileceğinden değil, sen aklıma getirdin diye söylüyorum :)

   Cevapla
 2. Hocam bu iç karın kası başka hangi hareketler sonucunda aktive edilir ?

  Cevapla
  • Vay, en azından eski hızlı Oliver Queen geri gelmiş! Daha yazı 10 saniye önce yayınlanmıştı, yorum gelmiş :-)

   Niye başka bir egzersiz soruyorsun? Yani Karın Vakumu çok kolay, mekan tanımayan ve bu konuda bilinen en etkili egzersizdir. Ama onun yanında ek olarak, maksimize etmek adına da sormuş olabilirsin, “tek” olup olmadığından emin değilim, onu da araştırmam lazım.

   Ama Arnold’dan (şimdi soyadına baktırmayın internette :) Rich Piana’ya çok kişi Karun Vakumu’na yürekten bağlıdır.

   Cevapla
   • :) aslında soruş amacım mekik plank vs gibi hareketleri yaparken de çalıştırmış oluyor muyuz ?

    Cevapla
    • Anladım :-) Mekik ve Plank, iç karın duvarını direkt hedef alan hareketler değildir (Karın Vakumu gibi) amma… onlar da yağsız bir karına “3D -- Üç boyutlu” etkisi vermede çok kullanılır. Yani karın kaslarını biraz büyüttüğünüzde “daha derin” , adete karşıdan baktığınızda üç boyutlu bir efekt elde edersiniz. Hatta vücut ağırlığı kullanılan mekik ve plank vs. yeterli kalmadığında, makara ile ters mekik hareketi çok kullanılır.

     Ama tabii bu bahsettiklerim oldukça ileri seviye durumlar. Ben daha çok, karın bölgesini mümkün olduğunca dar tutmakla obsesifim :-) Yani “Twist” hareketinde küçük de olsa ağırlık kullanmak ya da ağırlıklı ters mekik vs. bana göre değil :-)

     Cevapla
     • Anlaşıldı hocam :) valla su karın vakumu çok kolay ama neden yapmıyorum , hep yapacağım diyip neden yapmıyorum bilmiyorum :))

      Cevapla
      • sehla

       Neden :)))
       Sergen modu işte. ..

       Cevapla
       • Aynen aynen :)) yapın gençler uymayın bize :p

        Cevapla

Yorum Paylaşınız