“Şeker” Dosyası – Süpermarketler

P90X-Türkiye’de merakla beklenen “Şeker Dosyası”nı açıyoruz. Her alanda teknolojinin gelişmesiyle yaşam kalitemiz giderek yükselirken, akışına bıraktığımız fiziklerimizin (özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin) neden giderek daha bozulma eğiliminde olduğunu hiç düşündünüz mü? Cevap: Şeker tüketimi!…

İşin tarihsel boyutuna ve kaynağına baktığınızda, 1955’te, sapasağlam görünen ABD Başkanı Eishenhower’in ansızın kalp krizi geçirmesi ile sadece ABD’nin değil, dalga dalga tüm dünyanın nasıl bir panik havasına büründüğünü, bu olaydan sonra “yağ (fat)” kelimesinin nasıl “tü kaka” olduğunu, marketlerdeki tüm paketlenmiş ürünlerde “yağsız – az yağlı” yazılarının popülerleşmeye başladığını (hala günümüzde de devam eder), sonra endüstriyel üreticilerin yağsız tadı “tahtaya” benzeyen ürünlerini satmak için nasıl şekere yöneldiklerini… vs. bulabilirsiniz.

Bizde ise, bir Türk vatandaşının ortalama şeker tüketimi, 1980’den günümüze (2010 istatistikleri) tam 2 kat arttı. Bu durumda “göbeklilerin” oranlarının da en az 2 kat artmış olmasına şaşmamak gerekiyor. Dicle Üniversitesi’nin araştırmasını baz alıp tüm Türkiye geneline baktığımızda, Türkiye’de her 100 kişiden 14’ü artık şeker hastası. Yine 1980’de Tip 2 Diyabet hastalığınının 8-19 yaşları arasındaki toplam vakası sıfır iken, 2010’da bu rakam, 8-19 yaş grubunda tam 43.863… Yani müjde, artık Diyabet (halk arasındaki tabiriyle Şeker) bir yaşlı hastalığı değil!

Düşünün… Aklı olan hiçbir genç, 16 çay kaşığı saf şekeri oturup da kaşık kaşık yemez. Ama 500 ml’lik bir şişe kolayı içtiğinde, aslında yaptığı tam olarak da bu! Bu durumda ilk önce süpermarketlere bakmak gerekiyor; çünkü evimize neyi sokarsak, onu tüketiyoruz nihayetinde.

Günümüzün dev süpermarket zincirleri (Migros, Carrefour gibi), raflarında ortalama yaklaşık 40.000 farklı ürün barındırmakta. Şimdi sıkı durun… bu ortalama 40.000 ürünün yaklaşık %80’i muhteviyatında bir çeşit ilave şeker türü içermekte. Yani bir bakıma haklısınız; doğru beslenmeye çalıyorsanız alışveriş yapmak da oldukça zor. Ama imkansız değil. Buradan size çok basit bir ipucu. Büyük marketlerde, daha çok “kenarlardan” ürün seçin, ortalardan değil. Büyük marketlerde (sebebi tam olarak bilinmez), pakete girmemiş ürünler genellikle marketin en dış kenarlarında bulunur. Sebze-meyve, balık, et, tavuk… Çikolatalar, şekerlemeler, cipsler ise orta reyonlarda…

Market alışverişi yaparken uygulayabileceğiniz bir yöntem de, mutlaka gitmeden önce liste yapmaktır. Yoksa kendinizi, reklamlara, göz alıcı teşhirlere ve ambalajların albenisine karşı savunmasız bırakacaksınız demektir. Bu, varsa beraberinizdeki küçük çocuğunuz için daha da savunmasız bir durum oluşturur. Sonuç olarak üzerine “Pepee” resmi koyup çocuklara istedikleri her şeyi satabilirler!

Evet, süpermarketler zamanının bakkallarını, kasaplarını, küçük esnafı da başarıyla öldürdüler. Ama çevrenizde hala onlardan kaldıysa, alacağınız ürünlerin her zaman, nakliye araçlarında daha az seyahat etmiş ve kaynağına daha yakın olanını tercih etmeye çalışabilirsiniz.

Şeker Dosyası devam edecek…

supermarket

Tipik bir dev süpermarket “orta” reyonu görüntüsü…

23 Yorum

 1. Konuyla ilgili 3 yaşındaki kızımın “Haribo” reklamı hakkındaki görüşlerini paylaşmak istedim :-)

  http://www.p90xtr.com/wp-content/uploads/2015/03/Ses_017.m4a

  Cevapla
  • Ama hocam bu seker yenir yaaaaa nasıl yenmez konuşmaya bak :D

   Cevapla
   • Sağol :-) Biz de şeker niyetine onu yiyoruz zaten :-)

    Cevapla
  • The Rock

   Aman tanrım ne kadar güzel de konuşuyor :-))))

   Cevapla
   • ahmet3838

    Son cümleye öldüm hocam.Akıllı çocuklar p90x yapar :))) Allah bağışlasın hocam :))

    Cevapla
   • Teşekkürler :-)

    Cevapla
  • viXen

   Ama ben onu ıssırırım…

   Cevapla
 2. Durum gerçekten çok vahim , su reyonlara baksaniza , hepsi zehir gibi geliyor gözüme , evet tatları çok güzel ama keşke sağlıklı olsalar , insanların bunları hiç düşünmeden zevkle yemesi içmesi , sokakların kilolu insanlarla dolu olmasi çok acı , ve artık kızların göbekli erkeklerden hoşlanıyor olması çok fena :D şaka gibi yani , ben bunu duyunca inanamıyorum , erken adamın göbeği olacak diyen kızların sayısı çok fazla

  Cevapla
  • Yok :-) eminim onu diyenlerin kocası ya da erkek arkadaşı göbeklidir, ne desin?! :-)

   Cevapla
   • Yok hocam yok çok ciddiyim :) kız arkadaşım çevresindeki kızların böyle konuştuğunu iletiyor bana :) istihbarat sağlam içerden alıyorum bilgileri :P ve hani üniversite ortamı hemde iyi üniversitelerden birisi bu , herkes havalı artist artist takılan tipler ama dediğim gibi konuşan genç kızların sayısı çok fazla :) hatta ve hatta şöyle söyleyeyim kıskançlık durumlarında beni ne yapsın millet göbek çıktı felan iyice dediğimde yemedigim laf kalmamıştı :D

    Cevapla
    • The Rock

     insanların doğasında var bu. Biyolojik çeşitlilik açısından sarisinlar esmerleri, uzunlar kisalari, zayıflar kilolulari tercih ediyor :-) bende de öyle mesela minyon tipler yani kisa kızlar hoşuma gidiyor :-)

     Cevapla
     • Vuuuu… itiraf.com :-)

      Ama doğru… Almanya’da Türk erkekleri çok prim yapar, Türkiye’de Rus kızları…

      Cevapla
     • Minyon tipli kızlara duyurulur :)

      Cevapla
    • Şimdi şöyle… istihbarat dünyası çok da sağlam olamaz, kadınların aralarında ne düşündüğünü bir karşı cinse %100 aksettirmesi çok mümkün değil; kadınlar erkeklerden daha zeki her zaman söylerim :-)

     Ama bi de şöyle bir durum var; kızlar ciddi ilişkilerinin ya da kocalarının kendine aşırı bakmasından da biraz rahatsız olur genellikle. Sanırım tersi de doğru tabii (benim için değil!)…

     İşte durumlar böyle Ensar kardeşim… :-)

     Cevapla
     • bu arada benim için değil derken siz de bunlardan nasibini alanlardan mısınız yoksa rahat misiniz bu konuda :)

      Cevapla
      • Yani, eşim/partnerim fazla bakımlı-güzel olmasın demek büyük egoistliktir; ben böyle bir davranış içine girmem, demek istediğim.

       Cevapla
       • Anlaşıldı hocam :)

        Cevapla
 3. UgurDUZLA

  Özellikle bir de kasa tarafına maksimum 3 tl ye satılan kalori ve şeker bombaları koyarlarki çıkmadan zaten 2 -- 3 tl 1-2 alayım düşüncesine kapılırız, pakete girmiş ürünlere o kadar karşı oldum ki artık canım makarna çekşe bile makarna almıyorum artık hatta geçtiğimiz kurban bayramında babaanneme makarna şiparişi verdim bana kendisi kesme makarna yani erişte yaptı ara ara onu yerim, pakete giren çoğu ürüne karşıyım onun için topraktan yetişen hiçbirşeyin zararı olmaz.

  Cevapla
  • Süper, aynen. Aslında sağlıklı mı -- sağlıksız mı ayırımını yapmak o kadar kolay. Her kalori aynı değildir. Bir meyvenin şekerinin kana karışım süreci ile bir meyveli sodanınki aynı değil; çok farklı.

   Cevapla
 4. Siteye bir süredir giremiyordum ama şimdi bu yazı ile tekrar başlangıç yaptım, çok doğru bilgiler.

  Bu arada sitenin diğer bayanları nerede acaba? Muses, Merve, Sehla, Blackcat…? Düello devam ediyor mu?

  Cevapla
  • Selam Emo, seni de görmek güzel :-)

   O yazdığın isimlerden en az birinin 3’lü düellaya devam ettiğini biliyorum, bana yazdığı kadarıyla… Diğerlerinden de ses bekleniyor, duyurulur :-)

   Cevapla
  • merverol

   Merhaba :) Düello da ben yoktum ben de 2. Tura başladım :)) siteye ne oldu bilmiyorum çok sakin bu aralar bana göre :))

   Cevapla

Yorum Paylaşınız