Kim Size Pizza Yiyemezsiniz Dedi ki?!

Kim size pizza yiyemezsiniz dedi ki?! Bir saniye… sanırım biz demiştik :-) Evet “pizza”, P90X Beslenme Tablosu’nun 4 no’lu “en kötüler” kategorisinde yer alıyor. Ama pizza var, pizza var… Yani her pizza eşit yaratılmamıştır!

Pizzayı “kötü” yapan, genel olarak yüksek kalori oranıdır. Tabii bir de yüksek yağ oranı, ama son zamanlardaki bilinçlenme hareketleri ile aslında “şeker”in “yağ”dan daha kötü bir düşman olduğuna çok değindik; o yüzden şimdilik öncelikle kalorisi üzerine yoğunlaşalım. Yukarıda dedik ya, her pizza eşit değildir diye; işte burnunuzda tüten pizzanızın tam bir kalori bombası mı, yoksa adı hala “pizza” olup daha sağlıklı bir alternatif mi olacağı sizin elinizde.

Tabii yine her allahın günü değil de, canınız gerçekten çektiğinde pizza yiyebilmenin 2 alternatifi var. Daha zahmetli ama daha iyi bir tercih olanı, kendi pizzanızı kendiniz yapmanız. En iyi senaryo, kepek unu ile hazırlanmış incecik hamurunun üzerine koyacağınız, hakiki domates sosu, domates, mantar, biber, zeytin, mısır, jalepeno gibi sebzeler ve abartmadan kaşarı ile kendi pizzanızı yapma seçeneği. Biraz daha üşengeçler, hazır ince pizza hamuru üzerine, yine kendi sebzelerini ekleyip, fırına verebilir…

Ama varsayalım ki daha da üşengeçiz ve kanepeye uzanıp dışarıdan söyleyeceğiz (telefona uzanma: 2 kalori!). Yine de fark yaratabileceğiniz çok seçenek var. Artık tüm pizza zincileri ince, hatta “incecik” hamur seçenekleri sunuyor. Hatta bazıları “kepekli hamur” seçeneği dahi sunmakta. Bu seçenekler var ise, sakın başkalarına bakmayın. Ve belki en az onun kadar önemlisi, pizzanızda tüm et ve sakatatlardan uzak durun; sebzelerden korkmayın. Dışarıdan pizza siparişi verirken, yapacağınız küçük değişikliklerin yaratacağı büyük farklara biraz daha yakından bakalım.

– Ekstra peynirli istemediğinizde, her dilimde 85 kalori kardasınız!

– Normal hamur yerine ince hamur tercih ettiğinizde, her dilimde 49 kalori kardasınız!

– Sosis-salam-sucuk yerine sebzeli tercih ettiğinizde, her dilimde 63 kalori kardasınız!

Eh, zaten bunları ard arda düşündüğünüzde, geriye de çok korkulacak bir tablo kalmıyor. Son olarak, yine her zaman hatırlattığımız gibi; vücudumuzu deforme eden “ne” yediğimizden çok “ne kadar” yediğimiz. Yani yukarıdaki her noktaya dikkat etseniz bile, dev boy bir pizzayı mideye indirmek olmaz… Onun yerine sağlıklı (az sağlıksız) pizzanızı yanınızdaki ile de paylaşmayı düşünebilirsiniz. Hem hayat paylaştıkça güzel :-)

Sağlıklı Pizza P90X

5 Yorum

 1. Yazıyı okumadım daha kocaman pizza fotoğrafıni görünce gözlerim açıldı :D hocam hazır yağ yakacakken bu yazıyı okumasam mi ne dersiniz :D

  Cevapla
  • Oku oku, bi’şey olmaz :-)

   Cevapla
   • Valla okudum ve nefsimin zincirlerini kırıyorum o pizza yenecek !!! :D

    Cevapla
 2. SerdarD

  Tamam şimdi söylüyorum o zaman pizza :-) Aykut Hoca’dan da salık çıktı :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız