Şehir Efsaneleri… 4

Açken egzersiz yapmak, daha fazla yağ yakmanızı sağlar!

Cevap: Yanlış! Egzersizinizi (P90X ya da başka bir şey), tüm geceden kalma bomboş bir mideye yapmamalısınız. Eğer yaparsanız, enerjinizin çalışma için son derece yetersiz kaldığını göreceksiniz. Daha da önemlisi, bu şekilde kendi kas dokunuzdan kayıp verme riskiyle karşı karşıya kalmış olursunuz.

Vücudunuz antrenmanda yakıt olarak kullanmak amacıyla belli miktarda şekere (glikoz) ihtiyaç duyar. Kaslarınızda yeteri kadar glikoz ya da depolanmış şekeriniz yoksa, vücudunuz kendi kas dokusundan enerji üretme yoluna gidecektir. Buna ek olarak, aslında ne kadar iyi ve performanslı bir egzersiz çıkarırsanız, o kadar çok yağ ve kalori yakarsınız. Ama egzersizinizi komple boş bir mideyle yapıyorsanız, muhtemelen o yoğun performansı sergileyemezsiniz.

Burada yapılacak doğru şey, özellikle egzersizlerinizi sabah yapmayı tercih edenlerdenseniz, başlamadan 15-20 dakika önce hacimsel olarak küçük ama hem protein hem de karbonhidrat içeren, hızlı enerji verebilecek bir şeyler tüketmenizdir. Seçiminiz, biraz fındık ezmesi, küçük bir elma ya da yarım kase bir yoğurt gibi besinler olabilir.

1 Yorum

  1. Hocam bu konuya değinmeniz çok iyi olmuş. Ben ve kız kardeşim sabahları aç karnına yapıyorduk (8. gündeyiz). Ama enerjimiz haliyle düşük oluyordu. Şimdi söylediğiniz şekilde deneyeceğiz.

    Not: Bu arada ilk 7 gün sonuçlarından çok mutluyuz ve acaip pozitif hissediyoruz :-)

    Cevapla

Yorum Paylaşınız