Peki Ya Sonra?

Selam Arkadaşlar,

Çevremde sıklıkla karşılaştığım bir soruya açıklık getirmek istiyorum. Eminim siz de sürekli karşılaşıyorsunuzdur “Hadi P90X yaptım, peki ya sonra ne olucak?” diye sorarlar sürekli.  Açıklamama yanlış hatırlamıyorsam Aykut Hoca’mın bir yazısında gördüğüm “P90X in bitmesi bir son değil, bir başlangıç” sözüyle başlamak istiyorum. Ne kadar da doğru söylemiş, çünkü P90X bittiği zaman bir çok konuda bilinçlenmiş oluyoruz aslında. En temellerini  sayacak olursak;

Egzersiz dengesi – Beslenme – Dinlenme – Yaşam tarzı

Artık spor bizim için bir yaşam tarzı haline geliyor. Boş durunca huzursuz oluyoruz, mutsuz oluyoruz. O zaman niye boş duralım ki? En güzel yapılacak iş aslında P90X “serisini” bitirmek olacaktır. Nereden baksanız 1 yıllık planımız hazır bile :) Peki ya sonra? Bundan sonra karşınızda tecrübeniz ve bilginizi kullanacağınız bir döneme gireceksiniz. P90X’in temeline bağlı kalarak kendi programlarınızı yapıp, hayatınıza devam edebilirsiniz. P90X buna olanak sağlıyor çünkü bizleri sadece fiziki açıdan güçlendirmiyor, hayatımızda kullanabileceğimiz bir çok bilgiyi de bizlere sunuyor.

Bu arada kardiyo-kas çalışma dengesi ve tabii ki Yoga’yı da P90X kurallarına göre ayarlamamız bizim yararımıza olacaktır. Bundan sonrası sizin hayal gücünüze kalmış durumda. Fiziki limitinizden bahsetmiyorum, çünkü P90X serisinden sonra limit diye bir kavram sizi ilgilendirmeyecek. Herkese bol sporlu günler :-)

Geçen yazımda da son olarak belirttiğim bir notu tekrarlayacağım.  Bizleri merdiven altı sporcularından ayıran en önemli özellik nedir? Tabii ki, bilinçli olmamız. Bundan dolayı, özellikle hayatında pek sporla uğraşmamış olanlarımız lütfen spora başlamadan önce birazcık zaman ayırıp doktor kontrolünden geçin. Ayrıca supplement kullanan arkadaşlar yıllık düzenli kan tahlillerinizi yaptırın. Sağlıkla kalın…

3 Yorum

 1. Su anda programda 1 ayi bitirmek uzereyim.Sekil olarak ben henuz bir sey hissetmesemde,zihinsel olarak cok sey kattigini hissediyorum.Tabi bazi arkadaslarim sıkılastigimida soyluyorlar.
  Oncelikle sunlari merak ediyorum.

  1.Vucud sekillenmesinin zamanla gelecegene inaniyorum.Fakat doksan gunluk surecin en gozle gorulur safhasi hangi zaman araligi oluyor?
  2.P90x i bitirdikten sonra Insanity le birlestirilmis P90X Hybrid e baslamayi dusunuyorum.Onerirmisiniz?

  Tesekkurler

  Cevapla
 2. Paylaşım için çok teşekkürler. Çünkü çok güzel bir konuya değinmişsin. Aslında bizim de en sık duyduğumuz sorulardandır “Peki ya 90 gün sonra ne olacak?”lar…

  Bunu 90 gününün sonuna doğru biri sorduğunda başımın üzerinde yeri vardır ama daha 1. günden hatta henüz başlamadan bu soruyu sormak yanlış. 90 gün ne çok kısa bir süre ama ne de çok uzun. Tam da erişilebilir bir hedef; ve daha ilk günden otun ötesini düşünmek yerine ilk 90 güne konsantre olmak çok daha başarılı sonuçlar getirecektir.

  Senin de bahsettiğin gibi devamı zaten mümkün. P”Lifetime”X!

  Cevapla
  • atbuar

   kesinlikle haklısınız hocam, hatta daha P90X e başlamadan bu soruyu soranlar, programa başlayıp bitirmeye yaklaşan insanlardan sayıca fazlalar. onlara da verilecek en güzel cevap bana göre ” bu sorunun cevabı 90 günün sonunda, elde etmek istiyorsan git ve al” demek olacaktır sanırım :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız