5 Sağlıklı Atıştırmalık Önerisi

İş yaşantısı ya da yoğun okul-dershane hayatı, ister istemez günlük beslenme alışkanlıklarınızı da etkiliyor ve düzensiz beslenmenize neden oluyor. Buna stress ve yavaşlayan bir metabolizma da eklenince sonuç, özellikle göbek bölgesindeki yağlanma! Halbuki gün boyu yanınızda bulundurabileceğiniz pratik ve sağlıklı atıştırmalıklarla bu sorunu çözebilirsiniz. Küçük porsiyonlarda, sık sık sağlıklı yiyecekler yemek hem kan şekeri seviyenizi dengede tutar hem de gün boyu enerjik kalmanızı sağlar. Bunun yanı sıra gün içerisinde aşırı yeme isteğinizi ortadan kaldırarak kilo kontrolünüze yardımcı olacaktır. İşte size pratik ve sağlıklı atıştırmalık önerileri…

1- Ayran ve Leblebi: Bugüne dek bu ikiliyi bir arada duymamış olma ihtimaliniz hayli yüksek. Ama mideniz kazındığında ve bir şeyler atıştırmak istediğinizde ayran ile birlikte tüketilecek bir avuç leblebi diyetinize zarar vermeyecek, aksine kazıntı hissini ortadan kaldıracaktır. Leblebi fazla mide suyunu alarak açlık hissini yok ediyor,ayran ise hem kalsiyum ile yağ yakımına etki ederken hem de verdiği şişlik ile tok hissetmenizi sağlıyor.

2- Karanfilli Tarçınlı Yeşil Çay: Canınız tatlı bir şeyler mi istedi? Derin bir nefes alın ve bu çayı hazırlamaya başlayın. Yeşil çay, tarçın çubuğu ve karanfili bir demlikte demleyebilir veya ofis ortamında içebilmek için hazır sallama yeşil çayların içine toz tarçın ve bir adet karanfil atabilirsiniz. Karanfil ve tarçın tatlı yeme isteğinizi bastıracaktır, yeşil çay ise vücutta su tutulmasına neden olan klasik siyah çayın aksine sindiriminizin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

3- Yoğurt: Öyle kutulardaki hazır, meyveli yoğurtlar değil burada kasdettiğimiz. Klasik doğal katkısız yoğurt, mümkünse ev yapımı! Meyveli kutu yoğurtlara göre hem daha sağlıklı hem de daha ekonomik olan bu yoğurdun içine dilediğiniz her türlü meyveyi de koyabilirsiniz. Yoğurdun bel çevresindeki yağların yakımında hayli etkili olduğu artık herkesçe bilinen bir gerçek. Hem de öyle light olmasına bile gerek yok, normal yoğurt da aynı etkiye sahip.

4- Patlamış Mısır: Tabi ki sinemadaki gibi yağlı ve tuzlu olanından bahsetmiyoruz :-) Yağsız ve tuzsuz olarak hazırladığınız patlamış mısır, bol su ile tüketildiğinde kısa sürede ciddi tokluk ve şişkinlik hissi yaratacak, bir şeyler yeme isteğinizi bastıracaktır. Eğer kendiniz patlatamıyorsanız, tüm marketlerde satılan hazır Mısır ve Pirinç patlaklarından alabilirsiniz.

5- Kuruyemişler: Herşeyde olduğu gibi, bunda da aşırıya kaçmadığınızda, kolayca yanınızda taşıyabileceğiniz kuruyemişler, hem sağlıklı hem de lezzetli atıştırmalık alternatifi olabilirler. Badem, fındık, ceviz, incir, kayısı… ve her türlü kurutulmuş meyve hem yemesi pratik, hem enerji verici, hem de sağlıklı birer seçenek olacaktır.

Untitled-3

Afiyet Olsun…

27 Yorum

 1. Tarçınlı karanfilli yeşil çayın sallama olanı da mevcut.Doğadan’ın Chai adı altında marketlerde buabilirsiniz.Tadıı harika kokusu Lousa Baharı’na benziyor.

  Cevapla
 2. Mentalist

  Bİr kuruyemişçi sülalenin torunu olarak söylüyorum.Fiziksel aktivitenin yanında incir, kuru kayısı, ve ceviz mide, bağırsak, kalp ve beyninizin ihtiyaçlarınızı sağlıklı bir şekilde karşılarsınız.

  Cevapla
 3. Gratarlardan anladığım kadarıyla baklava mevsimi açılmış :D. Yapmayın arkadaşlar bende daha %30 yağ oranı var :).

  Cevapla
  • Ahmet Selam,

   Ben artık o kadar fazla başarı hikayesi gördüm ki, programlara ve değişime olan inancım tam. Seninkileri de er ya da geç göreceğizdir. :-)

   Cevapla
   • Teşekkürler hocam. Benim de programlara inancım tam ama vücut kendini ağırdan satıyor :). Yavaş yavaş geliyorum arkalardan ben de :).

    Cevapla
 4. Hocam Hybrid programını sitede paylaşsanız olur mu ? Bizde bakarız :)

  Cevapla
  • Tabii ki paylaşacağız, sadece biraz görselleştiriyoruz şu anda… Çok yakında…

   Cevapla
   • hocam hybrid turuna başlamak için sizi canı gönülden bekliyoruz :)

    Cevapla
 5. Güzel yazı olmuş ellerinize sağlık hocam, bu arada ne zaman hybrid turuna başlyoruz :-)

  Cevapla
  • Şu anda, “Dünyanın En İyi Hybrid Programı” olduğunu düşündüğüm takvimim önümde aslında… Ama o bana bakıyor, ben ona…

   Cevapla
   • Hangisi şu benim 2 aydır yaptığım mı yoksa :D biliyorum aslında hemen başlamak istiyorsunuz ama çok yogunsunuz…

    Cevapla
 6. Hocam patlamış mısırdan korkuyordum işin açıkçası siz bu konuyu paylaşana kadar film izlerken gönül rahatlığıyla tüketicem artık :)

  Gravatar hallettim ama sadece 35. günün fotoları vardı elimde :)

  Cevapla
  • Hmmm, o kadar da gönül rahatlığıyla değil! :-) Yani, yağlı ve tuzlu olursa biraz problem var. Ama damak tadın diğer türlüsüne de alışacaktır çok kısa sürede.

   Cevapla
 7. hatta aykut hoca dan daha büyük foton yüzün gözüküyor aykut hocada o da yok:D

  Cevapla
  • :-) Kesilmemiş halini bulayım dedim ama, orjinali de biraz kesikmiş :-)

   Aykut 6-Packs

   Cevapla
   • hocam size mail atıyorum bir bakarmısınız önemli .D

    Cevapla
   • Metehan

    Aykut hocam bu kaçıncı turdan sonraki fotoğraf?

    Cevapla
 8. Metehan

  Çok güzel bir yazı Aykut hocam hele hele biz öğrenciler için ara öğünde ne yiyeceğimi şaşırıyorum :)
  Çok güzel bir kaynak oldu çok sağolun :)

  Cevapla
  • Ben de öyle tahmin etmiştim :-)

   Cevapla
   • Metehan

    Aykut hocam dayım için ilk haftada yogax’imi yapamsı daha iyi olur Xstrechimi yogax ile xstrechin yerini değiştirebiliyor muyuz?

    Cevapla
    • İstersen değiştirebilirsin.

     Cevapla
     • Metehan

      Aykut hocam bende fotoğraf koymak istiyorum ama nasıl yapıcam?

      Cevapla
      • Google’da “Gravatar” diye aratabilirsin. Tüm dünya Blog’larında geçerli bir avatar oluşturma aracıdır. (ya da İbrahim Abin sana anlatabilir :-)

       Cevapla
       • Metehan

        Aykut hocam ayarladımda biraz küçük çıktı fotoğraf :S onu büyültme imkanı yok mu?

        Cevapla
        • Yoo, küçük değil gayet iyi. Bizimkilerle aynı boyutta :-)

         Cevapla

Yorum Paylaşınız