Sabırsızlık Üzerine Bir Yazı…

Son günlerde fazlasıyla karşıma çıkmaya başlayan, “P90X’i günde 1 yerine 2 kere yapsam ne olur?… Cardio X DVD’sini her günün sonuna ekleyebilir miyim?… Daha hızlı sonuçları için hangi Supplement’lerden kokteyl yapsam?…” tarzı soruları biraz da hayretler içerisinde okumaktayım. Hayır, “Bre daha önce aklınız neredeydi!” demeyeceğim, çünkü ben kibar bir insanım :-) Ama sırf yaz ve plaj ayları artık hemen yanıbaşımızda diye, uzunca bir zamandır yenilen pizzaların, ciplerin, kolaların ve hareketsizliğin acısını, zaten “ekstrem” bir program sayılan P90X’i daha da zorlayarak çıkarmak, belki de yanlışların en büyüğü olur.

Bunu hiçbir yerde okumadım ama kişisel tecrübelerimden size, çok sevdiğiniz bir şarkıdan çok çabuk bir şekilde soğumanın yolunu söyleyeyim… Onu ardarda bir gün boyunca onlarca kez dinlemek! (Son günlerde çok sevdiğim, Daft Punk ve Pharrell’in Get Lucky şarkısını 10 kez üstüste dinleyerek, bu soğuma teorisini kendime bir kez daha kanıtlamış oldum, maalesef) Aynısı, diğer hemen herşey için olduğu gibi P90X için de geçerli olacaktır. Tamam Tony esprili iyi adam, ama ondan günde zaten bir doz almak belki tam kararında. Hadi bu işin biraz psikolojik boyutu ve herkeste farklılık gösterebilir diyelim ama vücudunuzu haddinden fazla zorlayacağınız (over-train) bir egzersiz rutini, muhtemel bir sakatlanmaya da davetiye çıkaracaktır.

İlla kendinizi ekstradan birşeyler yapmak zorunda hissediyorsanız… ne bileyim, evinize ya da işyerinize ulaşırken asansör yerine merdivenleri kullanın, her yere arabayla gidivermek yerine yürümeyi tercih edin, alışveriş merkezlerinde kapıya en yakın park yeri kavgası yapmayın da gidin bu sefer en uzağa park edin, restoranda içecek sorulduğunda kola yerine su diyerek yanınızdakileri şaşırtın…

İşte bu yüzden, bırakın sabırsız ve aceleci olmayı. Onun yerine kararlı ve devamlı olun. Her geçen gün, her geçen hafta, bir öncekinden daya iyi olacaksınız hayatta. Hem kayaları delen damlanın gücü değil, sürekliliğidir…

 

11 Yorum

 1. Hocam başka bir sitede güzel bir ironi yazmış arkadaş bir an evvel zayıflamak isteyenlere. Süre br program:)

  1.hafta :Sabah BodyBeach-Öğlen İnsanity Akşam-Gece P90X+
  2.Hafta: Tüm p90x videolarını bir günde bitirmek.Ve bunu 1 hafta yaparak.
  3.Hafta:Tüm İnsanity videolarını bir güne sığdırmak.
  4.Hafta:Tüm BodyBeach videolarını bir güne sığdırmak.

  Nasıl ama ben tuttum bu programı:)

  Cevapla
  • Ben de tuttum, programı hızladırmak isteyenlere tavsiye edeceğim :-)

   Cevapla
  • gece yi boş geçmişler gece de stretch yoga feln eklenmeli:D

   Cevapla
 2. Çoğu kişiye ilaç olacak nitelikte bir yazı olmuş Aykuy hocam.
  Benimden bir dönem içinden geçtiğim bir durumdu açıkçası.Aykut hocamın rehberliğinde bu durumu aştım ve kararlılıkla programın bana gerektirdiğini yapıp gerisini programa bıraktım.O da zaten kendini kanıtladı :)
  Kendimde extradan birşeyler yapmak istediğimde genelde Pylometrics antremanından Jump knee tucks hareketini yapıyorum 1 kaç kez ve 1 bardak suyumu içip kendimi rahatlatıyorum :)

  Cevapla
  • Teşekkürler Burak,

   Bu arada herkesin avatar resimleri almaya başlaması da güzel oldu :-)

   Cevapla
 3. O zaman anlaştık hocam:) Dün yaptım ilk doubles antremanımı akşam cardiox i yapmak çok iyi hissettirdi. hem yemek yeme konusunda hemde günün stresini terleyip atmak konusunda:)
  İlk haftamı hatta ilk 2 günümü hatırlıyorum bitsede kurtulsam havasındaydım şimdi size ekstradan cardio x yapabilirmiyim diye soruyorum vayy be:)
  Bana bu sporu kazandırdığınız için tekrar tekrar teşekkür ederim Aykut hocam.

  Cevapla
 4. :)) Hoca daha dün sormuştum size kas antremanlarından sonra cardio yapıyımmı diye sabah 5 te ana antremanlarımı yapıyorum akşam bi boşluk hissediyorum. Siz olur etkisini görürsün dediniz ama bu yazı allak bullak etti beni :)

  Cevapla
  • Merhaba Alper,

   :-) İkisi arasında fark var. 2. aydan sonra P90X Ağırlık Antremanı günlerine Cardio X, programın (Doubles) bir parçası. Ama hergün çifte idman yapmak değil!

   Cevapla
 5. hkn23slr

  mrb arkadaşlar yeniden aranızda olmak çok güzel , geçirdiğim bazı rahatsızlıklar yüzünden 3 ay uzak kaldım spordan . Neyseki hastalığı atlattım ve yenide p90x’e yarın itibariyle başlıyacagım. şimdilik fazla bişey yazmıcam , ilerleyen günlerde yazılarımı sizlerle paylaşıcagım…

  Cevapla
  • Geçmiş olsun @Hkn23slr.

   Cevapla
 6. Hahahah:) bu yazi lazimdi hepimize gerçekten

  Cevapla

Yorum Paylaşınız