Başarıda Yeni Yöntemler ve Teknoloji

Bugünkü yazının ana konusu, Alman Bundesliga takımlarından Borussia Dortmund. 25/05/2013 gecesi, UEFA Şampiyonlar Ligi Finalini kazanan değil, kaybeden takım belki. Ama asıl konumuz, günümüzde yeni yöntemlerin ve teknolojinin, başarıya nasıl etki edebileceği.

2008’de sezonu 13’üncü, 2009 ve 2010’da da yine zirvedekilerin çok altında bitirdikten sonra, 2011 ve 2012 yıllarını üstüste zirvede bitirmesinde ve yine son Şamiyonlar Ligi’nde finale kadar çıkmasındaki sır, ismini İngilizce’deki Astronot kelimesinden esinlenerek alan ve dünyada ilk kez Borussia Dortmund’un kullandığı “Footbonaut” adlı teknoloji harikası sistem olabilir mi?

Footbonaut, futbolcuların teknik kapasitelerini ve pas yüzdelerini akılalmaz derecede geliştirmek üzere dizayn edilmiş, adeta bilim-kurgu filminden çıkmışı andıran, küp şeklinde bir antreman makinesi. Merkezindeki oyuncuya, çeşitli yönlerden çeşitli hızlarda toplar atarak, top kontrolü, reaksiyon zamanı ve pas yüzdesi gibi unsurların gelişimini sağlıyor.

Borussia Dortmund’un Bundesliga’yı iki kere üstüste şampiyon bitirmesi ve şon Şampiyonlar Ligi’nde de son saniye kadar şampiyonluğu kovalamasında, Footbonaut’un etkisi nedir, tam olarak bilinemez. Ama katkısı kesinlikle tartışılmayacaktır. Bugün özellikle Amerikan Futbol Ligi NFL, teknolojinin başarıda ne kadar üst düzeyde kullanıldığının en iyi örneklerindendir. (Bu arada NFL oyuncuları ve P90X üzerine yazıyı, bu linkte bulabilirsiniz: P90X Uygulayan NFL Oyuncuları ve Twitleri )

Bu konuya, sporda yeni yöntemlerin ve teknolojinin kullanılmasından geldik. Dün beni Trabzon’dan arayan bir takipçi ısrarla, yıllardır Body Building yapan arkadaşlarının P90X’e inanmadıklarını, işe yaramayacağını, P90X’le o vücutlara ulaşmanın imkansız olduğunu söylediklerini anlattı. Buradan herşeyine iddaya girerim ki, o yıllardır klasik Body yapan arkadaşlarının hiç birinin 6-pack’i yoktur! Yanlış anlaşılmasın, herkeste 6-pack olmak zorunda değil ama muhtemelen, vücutlarının çok da estetik olduklarını düşünüyorlardır, ama maalesef günümüz normlarında değil.

Hep söylediğimiz gibi, P90X sizi bir Arnold Schwarzenegger (ne soyad ama :-) yapmayacaktır (zaten öyle gözükmek isteyenlerden de pek kalmadı). Ama sizi, sıkı, fit, güçlü, dayanıklı ve üstüne üstük estetik yapacaktır.

O yüzden, dededen kalma eski yöntemlerden, çekilen 100’lerce mekiklerden, koşup durulan koşu bantlarındansa, ufkunuzu biraz daha genişletin. Tıpkı Borussia Dortmund’un hiç denenmemişi deneyip, bir yeniliği kendine adapte ettiği gibi, siz de P90X gibi mükemmel dizayn edilmiş ve sonuçları GARANTİ olan bir programı hayatınıza adapte edin.

Bugün California’da olsanız, P90X’in lideri Tony Horton’un 1 saatlik özel ücreti 400 USD. Siz ise, onu 90 gün ve ötesi boyunca, hergün evinize çağırdığınızı ve sizi birebir eğittiğini düşünün. Bizce bu paha biçilmez bir ayrıcalık.

Siz de 90 gün sonra aynaya baktığınızda, “iyi ki…” diyebilirsiniz. “İyi ki bu siteyi bulmuşum, iyi ki bu yazıyı okumuşum ve iyi ki P90X’i hayatıma sokmuşum…”

İşte Borussia Dortmund’un Sırrı…

Hayatta her zaman “keşke” yerine “iyi ki” deyin…

3 Yorum

 1. İnsanları alıştığı düzenin dışında yeni bir şeye uydurmak hem çok zor hem çok kolay. İnsanlar belirli bir hobi veya uğraşa hem para hem zaman aktarınca, ve bu aktardıkları zamana bağlı olarak çoğaldıkça; hobi olarak kalmak yerine taraftarı oluyorlar. İnsanların olaylara objektif bakış açıları kayboluyor. Günümüzde taraftarlık zaten karşı tarafa saygısızlıktan ibaret :). Yaptığınız şey olumlu sonuç verse bile, en iyisi onları bildiği oluyor.

  Bu arada Aykut Hocam ne zaman sondaki yazıyı görsem aklıma şu karikatür geliyor :)

  İyi ki...

  Cevapla
  • :-) Güldürdün beni, teşekkürler…

   Cevapla
 2. Merhabalar Hocam, bir Dortmound taraftarı olarak teknoloji ile başarı gözle görülür derecede, kriz eşiginde küme düşmeden şampiyonluğa finale uzayan yol.
  Body sporu da ayrı bir yeri var ama robokop gibi olmak ne kadar doğru body building yapanlarda genelde şöyle algı var tıkandıklarında steroid idda ediyorum uzun yıllar body building yapan biri yoga x yapamaz… o kadar esnek ve devamlılıgı oldugunu dusunmuyorum veya komplike hareketleri ver 50kg ındırıp kaldırsın:D
  Ayrıca bırakın Tony, Türkiye’de en ucuz yaşam koçu bir prog yazmaya 250 tl istiyor, ben hesapladım 6 ay p90x yapıyorum 2 farklı program cebimden saddece 90tl çıkdı spor salonuna devam etseydm 600 tl bulcakdı 6 ay :D

  Bir de dünyaca ünlü fitness hocaların favori karın bölgesini en çok geliştiren dedikleri çogu hareket ab ripperda var olmayan 1 kacı da p90x2 de gördüm… herkese başarılar

  Cevapla

Yorum Paylaşınız