Sağlık İçin Spor, Spor İçin Motivasyon…

Teknolojinin hayatımıza sonuna kadar girdiği günümüzde herkesin hayali yattığı yerde forma girmek! Bize hemen her gün P90X’in 90 dakikalık Yoga’sını yapmasam olur mu, yok mu bunun başka bir yolu diyenler var… “Tabii ki, elimizde Yoga’nın 5 dakikalık versiyonu var, hem de en az diğeri kadar etkili!” desek olacak mı?

Hem yiyelim, hem hareket etmeyelim, hem de güzel bir fiziğe sahip olalım istiyoruz. Belki bazılarımız medeti lüks spor merkezlerinde arıyor. Havuza girip, spalarında vakit geçirip, mini-barlarında enerji içeceği tüketip, oralardan kilo alarak geri dönenler de var.

Peki neden kilo vermek ya da forma girmek bu kadar zorlaştı? Çok değil bundan sadece 10 yıl önce çocuklarımız okula yürüyerek gidiyordu, bizler faturalarımızı yatırmak için çarşıda bir saat vakit geçiriyorduk. Şimdilerde çocuklar kapı önünden okul önüne kadar oturarak gidiyor, faturalarımız her ay otomatik ödeniyor… Hayatımız çok hareketsiz dostlar! Durum böyle olunca kilo almak ve vücutları deforme etmek kaçınılmaz aslında.

Bu karamsar tablonun çözümünün “hareket etmek” olduğunu çok iyi biliyoruz ama yine de her daim bunu erteleme eğilimindeyiz. “Bugün hafta sonu, Pazartesi mutlaka başlarım… bu sabah uyanamadım ama akşam mutlaka yaparım…” Biz de diyoruz ki, artık yeter! Artık bir yerlerden başlayın, yeterince beklediniz.

İlla P90X yapın da demiyoruz ama her fırsatı değerlendirin. Asansör yerine merdiven kullanın, çarşı pazar işlerinizi kendiniz üstlenin, alışveriş merkezlerinde illa kapıya en yakın parkı aramayın, yürüyün, koşun…

Unutmayın düzenli egzersiz, fiziksel ve ruhsal stresle baş etmenin en etkili yöntemidir. Araştırmalar egzersize başlamakta, fizyolojik ve psikolojik olarak başlarda güçlük çekilse de yorgunluğun azaldığını ve egzersiz kapasitesinin giderek arttığını göstermektedir. Her ne kadar yorgunluk yani hareket isteksizliği ile egzersiz yani hareket, tezat kavramlar gibi gözükse de, durum tam tersidir. Düzenli egzersiz sırasında kişiye mutluluk hissi veren Endorfin Hormonu salgılanır ve bu hormon stresin neden olduğu tüm yıpratıcı etkileri azaltır. Böylece kişinin stresli bir olay sırasında, verdiği olumsuz ani tepkiler azalır, artık çevrenizdekileri de üzmezsiniz. Egzersizin sağladığı rahatlama hissi sayesinde kişi daha dingin ve mantıklı düşünme yetisi kazanır.

Bu yüzden tekrar söylüyoruz ki, bizce artık yeter! Bir yerlerden başlamanın zamanı… Sizi “gaza getirecek” tek bir şey arıyorsanız, o zaman giriş sayfasında her gün bıkmadan usanmadan güncellenen banner’a bakın. Ne diyor? Size çok önemli bir şeyi basitçe hatırlatıyor ki, eğer bugün başlarsanız, çok kısa bir süre sonra hayatınızın en iyi fiziğine sahip olacaksınız!

1 Ağustos

1 Yorum

  1. tariquinho

    22.günden herkese selamlar, günaydın,
    Bugün Pazar, saat 08:30. 1 saat önce başladığım “esneme” şimdi bitti. Vücudum için faydalı bir şey yapmanın huzuru var içimde. Düşünüyorum da, başka ne için Pazar uykusundan vazgeçerdim diye… Aklıma P90X dışında hiç bir şey gelmiyor :)

    Cevapla

Yorum Paylaşınız