Kadınların Erkeklerde Çekici Buldukları 5 Fiziksel Yön!

Hemen baştan söyleyelim, bu yazı biraz Men’s Fitness ya da daha kötüsü Cosmopolitan vari bir yazı olacak! Yine hemen belirtelim, burada kadınların erkeklerde çekici bulduğu, erdem, dürüstlük, potansiyel iyi baba olmak vs. gibi özelliklerden de bahsetmeyeceğiz. Liste sadece fiziksel özelliklerden oluşuyor, hatırlatalım.

Tabii ki bu yazı da, P90X-Türkiye’deki diğer tüm yazılar gibi hiçbir yerden alıntı değil ve aslında bu konuda oldukça fazla makale (Cosmopolitan… taktım :-) incelenerek ve şahsi tecrübelerle (öhö öhö…) harmanlanarak kaleme alındı. Şimdi hazırsanız, işte kadınların karşı cinste çekici buldukları 5 fiziksel özellik…

5 Numara: Kalça (Tamam, Popo da diyebiliriz :-)

Evet, zaten erkeklerin pek çoğunun (tamamının!) karşı cinste kalçaya önem verdiğini söyleyebiliriz ama daha az bilinen ya da tahmin edilen, aslında kadınların da erkeklerde fiziksel özellik olarak kalçaya oldukça dikkat ettikleri.

P90X İlişkisi: Legs & Back’i sakın atlamayın. Program boyunca Ab Ripper X’ten sonra en çok karşınıza çıkacak egzersiz olmasının bir sebebi var demek ki! Spor salonları, sadece üst vücudunu çalıştırıp aşağısını ihmal etmişlerle dolu, bu hataya düşmeyin.

Ek Not: Bu arada bazı pantolon veya kotların, kalçayı olduğundan daha iyi gösterdikleri biliniyor (Örnek: Levis 501). Bu da kıyafet alırken aklınızda bulunsun.

4 Numara: Gülüş!

Yine çok ciddi sayıdaki kadının, erkeklerde gülümsemeye baktıkları bir gerçek. Karşı cinsi etkilemek ya da irite etmek, aslında genellikle ilk 10 saniyede kararı verilen bir süreçtir. Bunun için de en etkileyici yollardan biri, kendine güvenli (abartmadan!) bir gülümsemedir.

P90X İlişkisi: Hayır, P90X dişlerinizi beyazlatır demeyeceğiz :-) Ama size çok önemli bir özgüven kazandıracağı ve bunu da gülümsemenize yansıtmanız muhtemel.

3 Numara: Kollar!

İnsanoğlu doğası gereği genellikle kendi cinsinde olmayanı, karşı cinste atraktif bulur. Nasıl kadınlarda aşırı kaslı ve büyük bir kol çekici olmayacaksa, kadınlar genellikle erkeklerde kaslı ve define kolları çekici bulmaktadır. Aslında sağlam kolları çekici bulmanın altında yatan sebep, sadece estetik olmaları değil, aynı zamanda “gücü” de temsil etmeleridir. Kadınlar güçlü erkekleri sever. Nokta.

P90X İlişkisi: Saymakla bitmez! Tüm 90 günlük P90X mezunlarının istisnasız daha güçlü, daha define ve daha estetik kollara kavuştuklarını görebilirsiniz. Yoga X’te bile, eksiksiz yapanı 10’larca Şınav beklediğini hatırlatalım… Ona göre!

Dip Not: Gömleğinizin ya da uzun kollu sweatshirt’ünüzün kollarını yukarı sıvamak moda ve çekici… Ama sadece önkollarınızın (forearm) durumu iyi ise. Aksi takdirde ters tepki yapabilir.

2 Numara:  Six-Pack’ler (Tabii ki!)

Tamam farkındayız… Yapılması en zoru ama sonunda da en etkileyici kaslardan. Çekiciliği muhtemelen çok fazla kişide olmamasından (kabul edelim özellikle Türk’lerde durum bu; ama hızla da değişiyor…) kaynaklanıyor. Ama oldu mu da, çekiciliğini inkar etmek imkansız. Yine kollar bölümünde değindiğimiz gibi, six-pack’ler sadece estetik demek değildir. Aynı zamanda sağlam bir merkeze (core) sahip olduğunuzu gösterir ve sağlam merkez, sağlam vücut demektir.

P90X Etkisi: Bu sayfalarda her fırsatta P90X’in ne kadar merkez bölgeyi çalıştırdığını zaten söylüyoruz. Salonlarda belki büyük kollar, iri göğüsler vs. görebilirsiniz ama çoğu P90X mezununun, başka yöntemlerle çok daha güç (ve geç) elde edilecek six-pack baklavalara kavuşması bir tesadüf değil. Yine hatırlatalım, adı üzerinde Karın Parçalayıcı (Ab Ripper X) egzersizi, istisnasız en çok karşılaşacağınız egzersiz olacak.

1 Numara: Gözler / Bakış

Yine geldik, o ilk izlenim ile karşı cinste olumlu ya da olumsuz izi bırakacağınız ilk 10 saniyeye… Tıpkı gülüşte olduğu gibi, kadınlar erkeklerde çekicilikte gözlere ve bakışlara en büyük önemlerden birini vermekte. Tabii ki gözlerinizin renkli olması vs. gerekmez, bunun sanıldığı gibi bir etkisi yok. Burada anahtar kelime “özgüven”.

P90X Etkisi: Yine özgüven… Yine bunu hemen her P90X mezununun bu sitede paylaştığı “Öncesi & Sonrası” fotoğraflarında görüyoruz ki, bu programın size kattığı sadece iyi bir fizik değil, belki de daha önemlisi bir özgüven. Bu da anında bakışlarınıza yansıyacaktır, emin olabilirsiniz.

Final Dip Not: Bu listenin benzerini, “Erkeklerin Kadınlarda Çekici Buldukları 5 Fiziksel Özellik” olarak da yapmak istiyoruz. Ama bunun için siz bayların ve de bayanların görüşlerine ihtiyacımız var. Yorumlarınız her zaman olduğu gibi bizler için çok değerli ve bu sebeple, aşağıda yorumda bulunursanız çok seviniriz…

Veee… Aşağıda yorumda bulunanlardan bir şanslı kişiye özel bir ödül var (şaka değil gerçek :-)

20 Yorum

 1. Damarlı kollar ilk 5 e girmeli tecrübeyle sabittir.

  Okulda spor yaptığımı ön kolumdan anlıyorlar :D.Fışkıran damarlarla vücut daha çekicidir .

  Cevapla
 2. Hayati

  Hocam elinize sağlık güzel bir editör köşe yazısı olmuş araştırma ve incelemeler sonucu oluşturduğunuz çok belli bu yazınızda, içerik her türden erkeği ilgilendirir yönden olmuş, tabi ki bu Türk erkeğinin P90X’ İ ne tür bir öncelikte kullanacağına bağlıdır.
  Sıralayabiliriz:
  1.Kız tavlama sanatı adına
  2.Sağlıklı ve fit görünmek adına
  3.Her telden çalmak adına
  4.Sorulan sorulara cevap vermek adına
  5.Hayat felsefesi yapmak adına
  6.Merak yapıp bakmak adına
  7.KENDİN İÇİN vs… sıralanabilir.

  Bana göre bu işe soyunanlar ki kısa bir zaman dilimine sığdırmaktan öte ileriye götürmek istiyorlarsa, BAŞKASI İÇİN DEĞİL KENDİN İÇİN mantığı ile ilerlerse yani ‘KENDİSİYLE YARIŞMAK’ deyimini tam anlamıyla anlamışsa ( 7. madde) diğer maddeleri cebinde bilsin.
  Hocam yazılarınızın devamını bekliyoruz.

  Cevapla
 3. cengiz uslu

  evet burda yazılanlara katılıyorum gerçekten. çoğuda tecrubeyle sabıttır…(sende yok dıe yuzune vurulur ınsanın) :)

  Cevapla
 4. Mehmet

  İlginç ve eğlenceli bir yazı :) P90x gerçekten çok değiştiriyor insanı. Bütün öncesi ve sonrası fotoğraflarında, 90 gün öncesindeki kişi ile 90 gün sonrasındaki kişi sanki aynı insan değil. Gerçekten bakışlarda müthiş bir özgüven görünüyor.
  Sanırım Aykut hocanın peşinden koşturan çoktur. Bolgda kişisel tecrübelerinden de yararlandığına göre… :D

  Cevapla
 5. mustafa

  kadınların kaslı erkekleri çekici bulmaları benim p90x e başlama sebeplerimden biridir :) ama tabii ki ilk sebebim gittikçe kilo alışımın önüne geçmek sağlıklı ve fit bir hayat sürmektir. güzel yazı olmuş diğer versiyonunu da bekliyoruz

  Cevapla
 6. Ugur_K

  omuz genişliği nerede hocam çok kişiden duydum bu omuzun önemini:))

  Cevapla
  • Aynen Uğur, ben de omuz konusuna katılıyorum. Söylemesi ayıp :-) benim omuzlarım geniştir ve öyle olduğu zaman gerçekten çuval giyseniz bile yakışıyor. Bu liste gibi en az bir 5 maddelik daha yazı çıkar, omuzu da ona sakladım :)

   Cevapla
 7. Engin

  Spor yapan erkekler kadınlara her zaman çekici gelir. Hele P90X yapıyorsanız daha da dikkat çekmeye hazır olun. Tecrübeyle sabit :)

  Cevapla
 8. maLibu

  Hahaahahahahaa cok iyi bir yazı olmus p90x ne kadar %100 garantiliyse bu maddelerde %100 dogru erkekte vücut cok önemli ama ben bi bayan olarak nedense kalca sevmiyorum erkekte :) ama plyonun icindeki squatlar mükemmel yapcaktır kendim icin :) erkeklerin kadınlara bakıs acısına bakarsak 1) kalca 2)gögüs 3)bel 4)sac 5)dudak

  Cevapla
 9. Empelyalist

  Hocam bu yazıyla gerçekten beni büyük bir meraktan kurtardınız.Çünkü özellikle 1-2 aydır kızların sürekli arkadan beni kestiğini fark ediyor ve şaşırıyor hatta biraz da utanıyordum.Ama sanırım nedenini şimdi anlıyorum :) ve gerçekten p90x’e ilk başladığımda 15-16 yaşlarında bir ”çocuk” iken şimdi kendimi hem fiziksel açıdan hem de davranış açısından 17’sini bitirmiş olgun bir genç adam olarak görüyorum.Ve eskiden bana bakmaz dediğim kızlar vardı(Herkesin böyle tabuları olmuştur).Şimdi bakıyorlar mı bilmiyorum ama pek de umrumda değil,çünkü istersem her kızı elde edebilir ve her şeyi başarabilirmişim gibi hissediyorum.Benim de tuzum bulunsun bence bir bayanda en çekici özellikler:
  1)Tombik olmayan bembeyaz dişlerle bezenmiş bir yüz
  2)Kalın dudaklar
  3)Biçimli bacaklar ve ince ayak bilekleri
  4)Büyük değil ancak spor yapan kızlarda bulunan ve gayet çekici olan diri göğüsler
  5)Bel gamzesi :)
  6)Düz bir karın
  7)Koldaki tüyleri almaz zararlı diyorlar ama tüysüz kollar
  8)Uzun bir boyun
  9)Kadınsal yönleri öne çıkaracak bir yürüyüş stili
  10)Şöyle çekici bir bakış atarlar bazen ki diğer 9 maddenin esamesi okunmaz :)
  Selamlar P-90XTR Ailesi

  Cevapla
 10. güzel bir yazı olmuş:D zaten bunlara ulaşınca ister istemez kendine güven ve bakışlar değişiyor ayrıca ben hiç alt belime bakmazdım bir bakdım iki delik korkdum bir ara sıkıntı yaşamışdım alt belden önce bir tırstım acaba birşeymi oldu felan bizimkielre gösterdim yok normal bel gamzesiymiş:D niye bunu daha önceden fark etmemişdim vücuttaki yaglar kapatıyor şimdi ise çok net belli:D

  Cevapla
 11. Göktuğ Gök

  Aykut hocam , yazılarınız için teşekkürler. Çok güzeller :) Erkeklerde kadınların önem verdiği bir önemli noktada eller. Evet kabul edelim ki eğer ağırlıklarımız yeterince rahat değillerse nasırlar büyük sorun. Çözüm güzel bir çift eldiven ve yumuşatıcı , besleyici vs. özellikli bir kremdir. :)

  Cevapla
 12. tariquinho

  Aykut Hoca bu işlerin “Guru”suymuş meğerse :)

  Kadınlarda önemli olan tabi ki iç güzelliği önce :) ama diğer ufak(!) detayları da açıkça verebiliriz tabi ki:
  1) Yüz
  2) Popo
  3) Göğüsler
  4) Bacaklar
  5) Karın/Yanlar
  6) Saçlar
  7) Eller
  8) Ayaklar
  9) Bel Gamzesi (Woow gerçekten mi? :)  999) Boyun
  1000) Ense

  Bu kadarcık :)

  Not: Hocam maillerime cevap rica ediyorum.

  Cevapla
  • Merhabalar Tarık,

   Yorum için teşekkürler, eh bu işlerden biraz anlarız tabii :-)

   Şimdi sitedeki yorumunuzu görünce maili buldum, sanırım büyük boyuttaki eklerinden dolayı spam klasörüne düşmüş. Sakıncası yoksa hemen buradan yanıtlandırayım (sakıncası varsa sonra sileriz de).

   1) Eğer süregelen bir enerji azlığı hissediyorsanız, aslında bu protein eksikliğinden değil karbonhidrat eksikliğinden kaynaklanabilir. Karbonhidrat miktarınızı aşırıya kaçmadan biraz arttırmayı deneyip gözlemleyebilirsin.

   2) Barfiks barını nizami kullanmak için bacaklarınızı dizlerden kırıp, ayaklarınızı yere paralel (yani üst bacağa 90 derece şekilde) kırarak birleştirmelisiniz. Böylece bacaklardan ivme almayı da engellemiş olursunuz. Boy uzunluğu sorun olmayacaktır çünkü programı verdiğimiz profesyonel basketbolcular dahi bu şekilde yapmakta.

   3) Henüz biraz erken :-) Programın ismi P19X değil, P90X!

   4) Ben hala hamlıktan ve o günkü çalışmanın yorgunluğundan kaynaklandığını düşünüyorum. Yoksa, programın ilerleyen günlerinde ve de sonunda halı saha performansı ve genel kondisyon da artacaktır.

   Başarılar,

   Aykut

   Cevapla
   • Metehan

    Hocam profosyonel basketbolcular diyosunuz acaba kim bunlar öğrenebilir miyiz? :) Hem motivasyon olur bizler için :)

    Cevapla
  • Murat

   Tarık bravo ikimizede bırakmadan devam ediyoruz.
   Ben yarın recovery haftasına başlıyorum.
   Selamlar

   Cevapla
   • tariquinho

    Tebrikler Abi, nasıl gidiyor senin? Recovery tam zamanında geldi :)
    Bir kaç kez direncimin son noktasına geldiğim oldu ama emeklerime kıyamadım, bırakmadım. Aykut Hoca da kafamın karıştığı konularda yardımcı olunca motivasyonum arttı.

    Cevapla
    • Murat

     Bugüne kadar iyi diyelim. Gerçi 2. haftada 3 antrenman kaçırdım fakat 3. haftada toparladım. Yarın recovery week yoga x ile başlıyorum bakalım.
     Bu arada benim çok kilo kaybım olmadı yaklaşık 1.5 kilo civarında. Umudum bunu yağdan vermiiş olmam ve tabiki kas kütlemin de artmış olması :)
     Youtube dan izlediğim tüm transformation videolarında değişimler en çarpıcı son 30 günde oluyor. Zaten bizim de 90. günü görmemize ne kaldı şunun şurasında :)
     Selamlar Murat

     Cevapla
 13. Siteyi uzun süredir yakından takip etsem de ilk yorumum, ama gerçekten hediye lafını duyduğumdan değil :-)

  Çok güzel bir yazı olmuş ve sanırım single olduğumdan beni derinden etkiledi :-) Hepsi de doğru.

  Bahsettiğiniz gibi yazının ters versiyonunu da merakla bekliyorum.

  Cevapla
  • Teşekkürler.

   Diğer yazıyı, sizlerden doneleri topladıktan sonra kaleme alıp yayınlayacağız tabii ki.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız