Raund 2 – Gün 2 – Plyometrics!

Nereden başlasam? Bence dünkü ilk günün “Göğüs & Sırt” egzersizin şu an bana vermiş olduğu kas ağrısı ile başlasam en iyisi! Evet, ne  yalan söyleyeyim, bunu beklemiyordum (sanırım kendimi dünyanın en fit adamı sanıyordum!). Ama P90X’in güzelliği de burada; ne kadar ilerlerseniz ilerleyin, sizi bir bakıma hep zorlamaya devam ediyor. İlerledikçe belki daha çok tekrar yapıyorsunuz, daha ağır kaldırıyorsunuz, ve ilerleme böyle devam ediyor. İlk P90X raundumun ilk gününde yapabildiğim 2 Barfiks ile, ikinci raundumun ilk gününde yaptığım 15 Barfiks’in sonunda hissettiklerim aslında aynı. Kendinizi zorlamak, “konfor zonunuzdan” dışarı çıkmak. Zaten gelişmeyi, daha doğrusu değişmeyi getiren de bu. Vasat bir egzersiz programı ile alacağınız sonuçlar “vasat”, ekstrem bir egzersiz programı ile alacağınız sonuçlar ise “ekstrem” olacaktır, bu kadar basit. P90X’in sonundaki “X”in Ekstrem anlamına geldiğini hatırlatmama gerek yok sanırım!

Ve gelelim Plyometrics’e… İlk haftanın ikinci egzersizi. Bazılarına göre P90X’in en zor egzersizi! Yalan değil, eğer fazla kilolu iseniz, sizi gerçekten en çok zorlayacak egzersiz olacağına bahse girebilirsiniz. Ama DVD’lerde de ısrarla vurgulandığı gibi, Plyometrics’in en iyi yanı, modifiye edilebilir olması. DVD’de hareketleri yapan 4 farklı kişi göreceksiniz ve her biri farklı bir seviyeyi yapmakta. Kolaylıkla, kendinize daha uygun olanı görüp, adapte edebilirsiniz.

Size bir tavsiyem, özellikle bu egzersizi dolu mide ile yapmamanız. En az bir, hatta tercihen 1,5 – 2 saat önce birşeyler yememiş olmanız. Benim, programa başlangıç günüm olan Cumartesi’nin ardından, güzel bir Pazar sabahı, uyanınca enerji için yenecek iki üç bademin ya da cevizin ardından, sabah erken saatte yapıp kurtulmak(!) belki de en mantıklı çözüm.

Hemen her P90X egzersizinin ardından hissettiğiniz gibi, bunu da bitirdikten sonra hissettiğiniz o “başarmışlık” duygusu, gerçekten değer. Ondan sonra yapacağınız duş, hayatınızın en güzel duşu, yapacağınız kahvaltı, hayatınızın en güzel kahvaltısı, uyuyacağınız öğle uykusu, hayatınızın en güzel öğle uykusu olabilir…

Ama yine de, bir kere izledikten sonra Plyometrics’in, sizin için henüz çok zor olduğunu düşünüyorsanız, ilk birkaç hafta için yerine”Cardio X” egzersizini yapmanızda da bence hiç sakınca yok.

 

Henüz Yorum Paylaşılmamış.

Yorum Paylaşınız