3. Gün – Omuz ve Kollar

P90X’in, 3. günü, Omuz ve Kollar. Gözünüzü korkutmak gibi olmasın, toplam 30 ayrı hareketten oluşuyor. Gerçi, Tony son 6 hareket için “bu Bonus Raund, istiyorsanız atlayabilirsiniz” dediği anda tabii ki atladım! :-) İyi haber, Şınav ve de özellikle Barfiks’te zorlananlar (nefret edenler!) için, bu DVD’de tek bir Şınav ve Barfiks yok; zaten de iki gün önce yeterince yapmış olmanız lazım!

Ancak, eğer Göğüs ve Sırt (Chest and Back) egzersizinin zorluk derecesine 10 üzerinden 10 verirsem, Omuz ve Kollar (Shoulders and Arms), 10 üzerinden 7,5 alır. Bunun bir sebebi, egzersizlerden bir iki tanesi hariç, vücut ağırlığınızı değil de (vücut ağırlığı kullanılan egzersizler aslında çok zordur), istediğiniz ağırlıktaki dambıl’ların kullanılması, ikincisi de egzersizlerin, bir omuz, bir biceps (pazı), bir triceps (arka kol) olacak şekilde yerleştirilmesi ve aynı kas gurubunu ancak 3 hareket sonra çalıştırıp, yeterince dinlenmesine olanak tanınmasıdır.

Sadece, bu zaten yorucu olan egzersizden sonra, bir de 16 dakikalık “Ab Ripper X”i yapmak zorunda olduğunuzu unutmayın! Bilmeyenler için, 16 dakika(cık) dediysek, dünyanın en zor 16 dakikalarından biri olacağına emin olabilirsiniz! O yüzden benim tavsiyem, iki programı ard arda yapmak yerine, ikisini ayırıp, yine aynı gün olmakla birlikte, birini sabah diğerini akşam yapabilirsiniz. Ya da en azından aralarında bir-iki saat bile boşluk verebilseniz, Ab Ripper X kabusunun hakkından çok daha enerjik bir şekilde gelebilirsiniz. Yine de, ilk başladığınız günlerde, ekrandaki herkes 25’er tekrar yaparken, kendinize 15 ya da 10’ar tekrarı hedef almaktan çekinmeyin. Doğrusu, benim tüm hareketleri ekrandakiler ile birebir aynı tempoda yapabilmem neredeyse 80 günümü aldı. O yüzden kesinlikle demoralize olmak yok.

P90X’te her zaman söylendiği gibi, “Do your best and forget the rest!”, yani “Elinizden gelenin en iyisini yapın ve gerisini boşverin!”

4 Yorum

 1. Merhaba, kullanacagimiz agirliklari neye gore secmeliyiz? Kac kilo olmali bir bayan icin?

  Cevapla
  • Merhaba Elif,

   Aslında bay ya da bayan farketmez, doğru ağırlığı seçmenin formülü birdir. Amacınızın sıkılaşmak olduğunu tahmin ediyorum; bu durumda tek kolunuzla 12-15 arası bir tekrar yaparken, sizi özellikle son 3 tekrarınızda biraz zorlayacak ağırlık, doğru ağırlık olacaktır.

   Cevapla
 2. Aykut Hocam Merhaba,

  Bloğunuzu bir arkadaşımdan duydum ve artık ben de ilgiyle takip ediyorum. Çok faydalı bir site. Yoga X yorumunuzu sabırsızlıkla bekliyorum, hakkında birkaç sorum olacak.

  Teşekkürler…

  Cevapla
  • Merhaba Burak,

   P90X bloğunu takip ettiğin için teşekkür ederim. Yoga X yorumunu 10 Ekim tarihinde bulabilirsin. P90X Sertifikalı bir Eğitmen olarak, her türlü soruna cevap vermekten mutluluk duyarım.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız