P90X – İkinci Raund!

Evet, bugün itibarı ile P90X ikinci raund serüvenimi buradan paylaşacağım. İlk 90 günün sonunda o kadar inanılmaz sonuçlar aldım ki, bu deneyimi bir daha yaşamamak ve de burada başkaları ile paylaşmamak, yazık olurdu!

Bunu hemen her yerde söylüyorum ama, P90X gibi zor bir programa başlarken, zamanlama ve de mental hazırlık çok çok önemli. Programı daha ilk duyduğunuz, ya da Youtube’dan birkaç videosunu izlediğiniz an, gelsin DVD’ler deyip başlayamazsınız. Ya da başlarsınız ama çok büyük ihtimalle birinci haftayı bile çıkaramazsınız. Başladığınız zamanın sizin için bir anlamı olmalı.

Bugunün benim için anlamı; birincisi 6 Ekim, yani 5 Ekim yaşgünümün bir gün sonrası :-) Aslında klişe ama, böyle şeylere nedense hep ya yaşgünleri sonrası ya da yılbaşlarında başlanır! Zaten 6 Ekim’de başlanılan P90X de, hemen hemen tam yılbaşında son buluyor, yani çifte anlamlı! Bir yılı bu şekilde bitirmek kadar da güzel bir duygu yoktur sanırım.

Bugünün Cumartesi olması ise başka bir avantaj. Yine daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi, sadece Türkiye’de değil, nedense tüm dünyada P90X’e çoğunlukla hep Pazartesi günleri başlandığına dikkat ettim. Halbuki Pazartesi günleri zaten çoğumuz için haftanın en zor günüdür ve onu da zor programın ilk günü yaparak daha da zorlaştırmak bence çok da mantıklı değil. Onun yerine başlangıç günü olarak, ilk turumda da yaptığım gibi Cumartesi’yi tavsiye ediyorum. Cumartesi günü moral motivasyonunuz zaten doğal olarak daha üst seviyede olacak, ve işe gitmediğinizden ya da belki yarım gün çalıştığınızdan, P90X’e ayırabileceğiniz de daha bol zamanınız olacaktır. Onu takip eden Pazar gününde de yine Plyometrics’i aradan çıkarmanız daha kolay olacaktır. Yine aynı hesapla, günlerden Pazartesi olduğunda, en zor iki egzersizi bitirmiş, yolu neredeyse yarılamış, daha da önemlisi günlerden Cuma geldiğinde, o gün off olma, yani birşey yapmayıp gönlünüzce dinlenme fırsatınız olacaktır. Bu da Cuma’ları, daha bir “Cuma” yapacaktır! :-)

İşte tüm bu düşünceler harmanlandı ve P90X ikinci raunda başlama düşüncesi netleşti. Zaten dün yaşgünümde yediğim kocaman yaş pastanın neredeyse yarısı ve geçen hafta seyahate gittiğim Prag’dan getirdiğim Absinthe’ı (ki Türkiye’de ve tüm dünyada yasaklanan, sadece Çek Cumhuriyeti’nde satılan çok sert içki) devirmem, bir nevi dip noktası yaptı ve hem fiziksel hem de besinsel yeni bir döneme başlamanın tam zamanı gelmiş oldu!

İlk günün menüsünde Chest & Back, yani Göğüs ve Sırt egzersizi! İtiraf edeyim ki P90X’imin ilk turunda, tabiri yerindeyse en “korktuğum”, yani gözümde büyüyen egzersiz buydu. Hatta başarısız birkaç denemeden sonra, ilk günü “Core Synergistics” olarak daha kolayı ile değiştirmiştim. Anladım ki, gözümü korkutan, özellikle Barfiks’leri hakkıyla yapamıyor olmammış. Şimdi gururla söyleyebilirim ki, Göğüs ve Sırt DVD’si neredeyse en favori egzersizim olma yolunda ilerliyor. Neden mi? Belki ilk başladığım gün 2 tane bile yapamadığım barfikslerden, bugün 15’in üzerinde yapabildiğimden olabilir! İnanın bu gerçekten süper bir duygu.

Bilmeyenler için, Chest & Back, neredeyse tamamı Şınav ve Barfiks’ten oluşan bir program. 12 farklı hareketten oluşuyor ama toplam 24’ü bulacak şekilde her biri iki tur olarak yapılıyor. Klasik ama işe yaradığı tartışılmaz. Daha şimdiden, vücudumdaki o tatlı kas ağrısını hissedebiliyorum sanırım.

Daha önce de söylediğim gibi, programla birlikte gelen P90X Çalışma Form’larını (formlar Türkçe’dir) mutlaka doldurmayı ihmal etmeyin. Ben ilk raundumda da iyi ki eksiksiz doldurmuşum. Çünkü, bugünkü değişimi görmek gerçekten inanılmaz. Birkaç örnek vermem gerekirse;

– İlk gün yaptığım 12 Standart Şınav’a karşılık bugünkü rakam 33!

– İlk gün yaptığım 3 Dar Tutuş Barfiks’e karşılık bugünkü rakam 15!

– Kullandığım 4 kiloluk ağırlıklara karşılık bugünkü ağırlıklar 12‘şer Kg!

Bu, parayla satın alınamayacak bir motivasyon, o yüzden o kartları lütfen doldurun. Çünkü 90 günün sonunda geriye dönüp baktığınızda gerçekten sizi şaşırtacaklar.

Bu arada, çok sık karşılaştığım, P90X’i sabahları mı yapmalı yoksa akşamları mı sorusuna benim cevabım, siz hangisini istiyorsanız. Ben şahsen Sabah İnsanıyım ve sabahları (güneşe bağlı olarak) enerji seviyem daha yüksek oluyor. Mesela bugünkü Göğüs ve Sırt egzersizini akşam yapmak zorunda kaldım ve enerjimin normala göre daha düşük olduğunu net bir şekilde hissetttim. Bu yüzden ki yarınki Plometrics – Zıplama Antremanı’nı mutlaka sabah erkenden yapmayı planlıyorum. Ama bunun tam tersi de sizin için geçerli olabilir. Akşamları müsaitseniz, ya da kendinizi daha iyi hissediyorsanız, o zaman akşamları yapın. Burada tek dikkat etmeniz gereken, hangisini tercih ederseniz edin, genellikle aynı saatlerde yapmayı alışkanlık haline getirin. Çünkü istatistiklere göre, bir akşam bir sabah, ne zaman vakit bulursa o zaman yapanlar, P90X’i bitirmeden bırakmaya çok daha müsait. Bunun olmasına izin vermeyin. Vücut hafızanızı belli zaman periyodunda P90X’i yapmaya alıştırın. Tıpkı yatmadan önce dişlerinizi otomatik fırçalamanız gibi (fırçalıyorsunuz değil mi? :-)

İşte böyle! P90X’e başlıyor olmanın pozitifliği bile bana sayfalar dolusu yazdırmaya yetti, gördüğünüz gibi. 90 gün boyunca hergün böyle yazacağımın garantisini veremem ama 12 ayrı DVD’nin en az bir kere yorumunu burada bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Ve her türlü sorunuza (er ya da geç) cevap bulacağınıza.

P90X ve sağlıklı yaşam artık benim hayatımın vazgeçilmez bir parçası, sizin de öyle olsun!

6 Yorum

 1. Değerli hocam. Ortada P90X yaptığını gösteren tek bir foto , video vs yok. Sebebi nedir ? ( Seni seviyoruz -- Söke- Kemalpaşa mahallesi gençleri). Sorun şu, sanki sen salonda halletmişsin , bizde p90x gazı veriyorsun gibi. Söyle adam akıllı salona gidelim değerli hocam. Saygıyla selamlıyoruz.

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Bu şaka olmalı (şaka değilse de, spor salonu sahibi olmalısınız :-)

   Aykut P90X Egzersiz Kayıt Formları

   Bilmiyorum yukarıdaki foto birşey ifade eder mi? Ya da P90X Sertifikası? Günde belki binlerce emaile, hiç P90X bilgisine sahip olmadan cevap vermem de herhalde feci zor olurdu.

   Yanlış anlaşılmasın, ben salona karşı değilim. Aslında ben, vücudundan (dolayısıyla hayatından) memnun olmayıp, değiştirecek de hiçbir şey yapmayanlara karşıyım. “Spor salonuna gidecek vaktim ya da naktim yok” herkesin mazereti olabilir. Ama “evde egzersize 1 saatcik ayıramam” kimsenin mazereti olmamalı. Bu yüzden P90X’i seviyorum, bu yüzden P90X’i önüme çıkan herkese tavsiye etmek benim misyonum…

   Not: Söke -- Kemalpaşa Mahallesi Gençleri… Ben de sizleri seviyorum

   Cevapla
 2. Aykut hocam merhaba,
  Görüşüyoruz sizinle zaman zaman ,ben kendimi gerçekten kafa olarak hazır hale getirmeye çalışıyorum muhtemelen başlayıp ilk raundu geçeceğime ve kırılma noktalarında uymam gereken stratejiyi daha doğrusu yenilme hissini yaşamamak için çok zor olacağına ama mükafatında bir okadar güzel olacağına inanıyorum.
  fakat sizin de belirttiğiniz gibi iki you tube seyredip dvd siparişi vermek biraz Türk işi olur gibi geliyor.Sanki bu programa biraz hazırlık yaparak başlamak gerekiyor gibi geliyor bana.Mesala benim en zayıf olduğum bacaklarım (hatta hiç antremen yüzü görmemiş)ve Karın kaslarımıda ilave edebilirim üst tarafla şınav oldukça çalışmışımdır yani hazır belki diyebilirim .you tube den karın kasları için olan videoyu 4-5 tekrar yapmaya çalıştım ve benim açımdan çok moral bozucu idi ama ilerleme kaydettim yani şunu demek isteyerek yanılıyormuyum;Benim doğum günüm 29 kasım (yaşımda 45 bu arada daha var başlamama yani ) dvd yprogramına uyabilmek ve belli bir kondisyon a ulaşabilmek için 1-2 ay kendimizce o harırlıklardan sonra başlamak daha mı doğru? ben mideyi bu şekilde ilerlettiğimi ve tam başladığımda daha efektif olacağını düşünüyorum.

  teşekkürler

  Cevapla
  • Alpay Merhabalar,

   Oncelikle yorum paylastigin icin cok tesekkurler. Isin asli, ozel email ile gelen sorulardan cok, blogumdan paylasim yapilmasi benim cok daha hosuma gidiyor, cunku bir kisinin paylasimindan, cok daha fazla kisinin cikaracagi faydali bligiler olabiliyor.

   Evet, bir suredir P90X’e baslama plani yaptigini biliyorum. Sanirim bu bir nevi virus gibi! Insan bir kere, sadece 90 gunde vucuduna (ve dolayisiyla yasantisina) neler yapabilecegini gorunce, bence bundan vazgecmesi cok kolay degil! Tum o 5 milyonun uzerindeki basari hikayeleri gercek, ben gercegim, bana ulasabilir, oturup konusabilirsiniz…

   Itiraf etmeliyim, yukaridaki yazinda, bazi nuanslari gercekten cok guzel yakalamissin. “Once kafa olarak hazir hale gelmek… Kirilma noktalarinda dogru stratejileri belirlemek (ki ben dahil herkes P90X seruveninde mutlaka kirilma noktasina en az bir kez gelir, ve onemli olan orada devam edip, daha guclu olarak geri donebilmektir)… Katlanilacak zorlugun sonundaki mukafatin, bir o kadar guzel olacagini bilmek…” Oyle ki, daha once P90X’e baslamamis birinin, programa bu olgunlukla yaklasacak bilincte olmasi beni hem sasirtti, hem de programin Turkiye’de de yayginlasmasi ve basariya ulasmasi konusunda cok umutlandirdi. Bence emin olabilirsin ki, bu yaklasim ile P90X’te (ya da aslinda hayatta baska her alanda) kolay kolay pes etmene ve yenilmene fazla ihtimal yok!

   Benim burada tek ekleyebilecegim, bana kalirsa bahsettigin “1-2” ay, hazirlanmak icin biraz fazla uzun bir sure. Bazen, herseyin mukemmel olmasi icin “o an” beklenir, ama o an asla gelmez. Bazen, her bir kosulun kusursuzca uygun olmasi beklenmeden de bazi seylere baslanabilir. Ben sadece, bekleme suresi uzadikca, hedefin de giderek uzaklasip, sadece “utopik” olarak kalmasini istemem.

   Burada, kisinin kendi motivasyonel hazirliginin disinda, bilgi acisindan yapilacak en iyi hazirlik, zaman el verdigi surece, belki her aksam bir DVD’nin televizyonun karsisina oturulup, adeta bir film izler gibi, bastan sona izlenmesidir. Boylece, iyi kotu formata ve hareketlere bir asinalik olacak ve, asil baslandiginda hersey daha tanidik ve kolay olacaktir.

   Yukarida da soyledigim gibi, bence siz ya da bir baskasi icin, benzer bir yaklasimda oldugu surece, P90X gibi zaten cok iyi dizayn edilmis bir programa baslayip bitirmesi ve bir daha geriye bakmamak uzere harika sonuclar almamasi icin hicbir sebep yok.

   Cevapla
 3. P90X’e baslamayi ben de dusunuyorum. Gercekten cok faydali bilgiler veriyorsunuz. Blogunuzu takip etmeye devam edecegim.

  Bir sorum olacak. Yasim 15, acaba P90X’in boyumun uzamasina bir etkisi olur mu? Tesekkurler.

  Cevapla
  • Merhaba Mert,

   Blogumu takip ettigin icin tesekkurler. Turkiye’de P90X hakkinda dogru bilgi eksikligi oldugunu biliyoruz ve amacimiz en dogru bilgiyi sizlere ilk elden aktarmak.

   P90X, 7’den 70’e (tamam belki 7 de degil ama :-) daha dogrusu minimum baslangic seviyesinde 2 ya da 3 barfiks cekebilecek, onu bile yapamasa sandalye yardimi ile yapabilecek, herkes tarafindan uygulanabilir.

   Boyla ilgili soruna gelince; Amerikda’da yapilan arastirmalar, P90X’in boy uzamasina kesinlikle negatif degil, tersine Plyometrics (Ziplama Antremani) gibi egzersizlerin, ergenlik doneminde boyun uzamasina ozellikle katkida bulundugunu ortaya koyuyor.

   Bunun disinda, ergenlik cagi disindakilerde bile bir bakima boy uzamasi (!) gorulmesinin sebebi, Yoga ve X-Stretch gibi egzersizlerin, durusunuzu (posture) diklestirmesi ve dolayisiyla hem yuruyus, hem de durusunuza pozitif etki yapmasidir.

   O yuzden P90X’e gonul rahatligi ile baslayabilirsin.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız