Plaj Vücudu Yazın Değil Kışın Yapılır!

Fitness dünyasında bir söz vardır… Plaj vücudu yazın değil kışın yapılır! 

Çok doğru. Yazın plajlarda boy göstermeyi hayal ettiğiniz fizik, yazın o plajlarda değil, kışın ya da baharda, henüz yumurta kapıya dayanmadan yapılır. Yazın ancak “meyvesi yenir”.

Bizler çok severiz “yumurtanın kapıya dayanma” olayını… Oysa konu vücut şekillendirme, onu forma sokma olduğunda, herşey öyle bir anda, sihirli değnek ile olmaz; o masallarda olur! Vücut bu. Onu bir heykeltraş gibi yontmak emek ister, çaba ister, ter ister…

Belki yıllardır bu sitenin ana sayfasında bir sayaç görürsünüz. Der ki; “Bugün başlarsanız, XXX tarihinde hayatınızın en iyi fiziğine sahip olacaksınız!”. İşte o slogan da size hatırlatmak için, plaj vücudunun yazın plajda değil de, öncesinde yapıldığını hatırlatmak için.

Hep egzersiz-egzersiz diyoruz ya… Şimdi önce basit bir beyin egzersizi yapalım. Bu yazıyı okuduktan sonra bir süre gözlerinizi kapatın ve düşünün… Kendinizi yazın, parlak güneşin altında, harika bir plajda düşünün… Yok gerçekten, öyle bir düşünün ki, adeta güneşin sıcaklığınızı teninizde hissedin (düşünce gücü ile bunu gerçekten hissedebilirsiniz). Bu hayalde sadece pozitif düşüncelere yer var! Güneş sizi rahatsız etmiyor, bilakis çok hoşunuza gidiyor. Çünkü sizi şıpır şıpır terleten, üzerinize yük bindiren, gereksiz yağlarınız yok. Her nefes alışınızda sımsıkı karın kaslarınızı, ince belinizi, tümüyle fit vücudunuzu hissediyorsunuz. Siz yürürken, o plajda sağınızdan solunuzdan geçenler adeta dönüp bir daha bakıyor size. Kötü ya da kıskanç şekilde değil (unutmayın bu hayalde negatif hiçbir şey yok!), yüzlerinde bir tebessüm, biraz imrenme, biraz merak, çokça takdir ile… Hatta küçük fısıltılar duyuyorsunuz; “gördün mü, bak ne kadar güzel fiziği var, keşke benim de olsa, nasıl bu kadar fit acaba?”… Sizin yüzünüzde biraz tebessüm daha.

Oysa siz bu noktaya 1 gecede gelmediniz. O plaj vücudunun temelleri, o plajda atılmadı. Çok daha öncesinde, yağmurlarda, hatta karlarda… “Kolay” oldu mu? Hmmm… Pek sayılmaz. Peki buna değdi mi? Kesinlikle evet!

Ardından gözlerinizi açabilirsiniz. Evet, güneş belki o kadar parlak değil henüz. Henüz o plajda değilsiniz. Ama o hayalinizde, size ve fiziğinize imrenerek yanınızdan geçenlerin “keşke”si, işte tam da bu zaman başlıyor. “Keşke ben de birşeyler yapsaydım!” O zaman kalk ve yap! Sadece hayalini kurma, gerçeğini yaşa. Plaj vücudu yazın değil, “şimdi” yapılır! 

Plaj Vücudu Yazın Değil, “Şimdi” Yapılır!

Plaj Vucudu

5 Yorum

 1. Enesakgl

  Hocam blog yazma yetkimi açabilir misiniz?

  Cevapla
 2. Pazartesi öncesi mükemmel bir motivasyon oldu bana. Cuma günü siparişini verdiğim setim, Pazartesi elimde olacak sanırım. Ana sayfada o bahsettiğiniz sayaca çok uzun süredir bakıyordum. Hergün bir öncekinden farklı bir tarih oluyordu ama geçip de gidiyordu. En sonunda başlamaya karar verdim. Geç bile kalmışım diyorum. Ama bir yandan daha da geç kalmadığımdan bu Pazartesi sonunda başlayacağım için mutluyum.

  Normalde pek yorum yazan biri değilim ama, bu motivasyonu bizlere verdiğiniz için tekrar teşekkür etmek istedim.

  Cevapla
  • Teşekkür ederim Emine Hanım. Benim de sabah sabah aldığım mükemmel bir yorum oldu bu :-) Pazartesi yeni hayatınızın ilk gününde başarılar.

   “Çok kolay” olacak mı? Belki değil. Ama buna değecek mi? Kesinlikle evet! :-)

   Cevapla
   • İşte bu son söylediğiniz cümle çok doğru Aykut Hocam. Bu işe bulaştığımdan beri bu dediğinizi hissediyorum. Arkadaşlar, buna kesinlikle değer! Sadece fiziksel değişiklikleri geçtim, bu yaşımda hayatımda ilk defa kendimi bu kadar değerli hissediyorum. Her egzersizin bitiminden sonra hissedilen o başarmışlık duygusu paha biçilmez. Yapanlar ne kasdettiğimi çok iyi anlıyordur sanırım.

    Cevapla

Yorum Paylaşınız