Patlamaya Hazır Bir Bomba!

Bahsedilen gerçek bir bomba değil tabii ki, benim :)

Önceki yazımı, üçüncü haftam bitmek üzereyken yazmıştım, şimdi ise bugün itibarıyla resmen 2. aya girmiş bulundum. Ne giriş ama… Hani filmlerde mafya babaları, grup liderleri odaya girerken ağır çekimde yavaş yavaş gelir, eller yanda, relax bir şekilde sallanır, bazıları sigarasından aldığı derin nefesi yavaş yavaş verir ya… heh işte öyle değil. Benimki aksiyon filmlerinde baskın yapan polislerin, ajanların girişi gibi oldu. Toparlama haftamda öyle rahat rahat salınan bedenim neye uğradığını şaşırdı, kaçmaya çalıştı, eli ayağına dolandı. Oh olsun ona…

Patlamaya hazır bir bomba gibiyim dedim ya, gerçekten öyleyim. 2. ayımdan yani bugünden itibaren aldığım bazı kararlar var. Ağırlık çalışmalarının olduğu günlere ekstradan “Cardio-X” çalışmasını da eklemeye başladım. Önümüzdeki hafta bir salona yazılmayı da planlıyorum sadece kardiyo çalışmaları için. Aslında pek ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum ama hem vaktim var, hem de değişiklik olur, yeni insanlar tanırım diye gideceğim :) Hafta sonları da tenis oynamayı planlıyorum. Daha önce hiç oynamamıştım, çok heyecanlıyım.

Biraz çalışmamdan bahsetmek istiyorum. Daha önceki denemelerimde hep 1. ayda kaldığım için o konuda ustalaştım diyebilirim :) Ancak 2. ayın çalışmalarında hala acemiyim. Mesela bugün “Chest, Shoulders & Triceps” çalışması vardı. Benim ilk defa arka kol kaslarımdan haberim oldu yahu. Meğer bende de varmış, öylece yatıyormuş orada. Şu anda kolumu kafamın hizasının üstüne kaldıramıyorum; iyi ki kaldıramıyorum. Envai çeşit şınav hareketi eklemiş Tony yahu, az insaf. Zaten bu şekilde olmasaydı da o muhteşem sonuçlar gelmezdi ya neyse.

Benim özellikle sormak istediğim bir şey var; geçmişten bir kaç tane blogda bu şınav hareketlerinden sonra göğüs kasları baya baya ağıran arkadaşlar varmış. Benimkiler niye ağrımıyor Aykut Hocam? Nerede yanlış yapıyorum ben :(

Fazla uzatmadan son olarak şunu söyleyeyim; ilk ay sonuçlarımdan pek memnun değilim ama 2. ayın efsanevi olacağını hissediyorum, çok heyecanlıyım.

4 Yorum

 1. Erkan

  çıktığınız yolda muaffak olmanızı diliyorum. lakin p90x e cardio x eklemek, üstüne salon, üstüne tenis derken sanki biraz fazla yükleneceksiniz gibi geldi bana. Aykut hocam daha iyi bilir elbette onun yorumu daha geçerli olmakla beraber tavsiyem biraz daha sakin olun, sporu önünüzde nkaçıran yok, ilerleyen dönemlerde değişik aksiyonlara girebilirsiniz ama üst üste fazla hırpalamayın vücudunuzu.

  Cevapla
  • Kadir Simsek

   Elbette ki haklı olduğunuz noktalar var Erkan Bey. Ancak ben normal çalışma takvimimi sabah takip ediyorum, 4.30-5 gibi uyanarak. Akşamları da saat 6 dan sonra tamamen boş geçiyor neredeyse. Yani 6 saat boşa gitsin istemiyorum. Özellikle kış döneminde olduğumuz için de planlar hep sarkıyor bir şekilde. Ben de boş geçmesin istiyorum. Belki de dediğiniz gibi inanılmaz zorlayacak beni, belki de nefes alıp vermek gibi rutin ve bir noktada mecburiyet halini alacak, bunu şu anda bilemeyiz. 1-2 hafta sonra bakarım bu yoğun tempoya ayak uyduramıyorum, o zaman biraz yavaşlarım ama düşünsenize bir de aynı planlamayı bozmadan devam edebiliyorum :) Düşüncesi bile heyecanlandırıyor insanı :)

   Cevapla
 2. Selam Kadir,

  P90X’in (sonunda) ikinci ayını görmek çok güzel :-) Gerçekten başlayan herkese nasip olmaz! Programda ilk kez yer alan egzersizler de, dediğin gibi vücudu bir sallayıp kendine getirecektir (tek elle şınav nedir Tony, el insaf?!)

  Soruna gelince, bahsettiğin kas ağrılarının literatürdeki ismi DOMS’tur. Yani Delayed Onset Muscle Soreness… Ama illa olacak diye bir kural yok. Varlığı, kasların iyi çalıştırıldığı anlamına gelirken, yokluğu çalışmadığı anlamına kesinlikle gelmez.

  Tek yapman gereken… Programa %100 inançla devam etmek :-)

  Cevapla
  • Kadir Simsek

   Hocam sana/size ne kadar teşekkür etsem azdır. Ne zaman yazsam bıkmadan, “ya sabır” demeden cevap veriyorsunuz. İlginize, alakanıza teşekkürler.

   Evet, bugün 2. ayın 3. gününü bitirdim, Biceps&Back çalışmasını. Sol kolumu daha fazla güçlendirmem gerektiğini farkettim. Artık bir yaşam tarzım haline geldiğini hissediyorum, gerçekten. Bugünün çalışmasını sabah yapamamıştım ve inanın bütün günüm nasıl bir moral bozukluğuyla geçti anlatamam. Eve gelip yaptıktan sonra kendime geldim :) Uygun bir örnek olur mu bilmiyorum ama bir bağımlının kullanımından sonra kendinden geçişi gibi duştan çıktıktan sonra sanki, sanki… dile dökemiyorum ya müthiş bir şeydi :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız