P90X’te Kritik Günler

Doğrusu çok fazla kişiyi P90X ile tanıştırıp, P90X’e başlattık… Bu sayfalarda başarı hikayelerini gördüğünüz çok sayıdaki başarılı P90X Mezunu’nun yanında, tabii ki P90X’i (istemeyerek) yarım bırakanlar da epeyce mevcut. Her zaman söylediğimiz gibi P90X bir sprint koşusu değil, daha ziyade bir maraton. İşte bu günkü yazımızda, bu 90 günlük maratonun en kritik sayılan günlerini irdeleyeceğiz.

Siz de bu maratonu daha önce bitirmiş, belki henüz başlarında ya da başlamayı düşünenlerdenseniz, kendi kritik günlerinizi de yorumlarda paylaşabilirsiniz.

-1. Kritik Gün: “-1”, P90X’e başlamadan önceki gün ya da günlerinizi temsil eder. Bu dönemde motivasyon neredeyse zirvededir. Tüm “Öncesi & Sonrası” örnekleri incelenmiş, P90X Seti ve gerekli ekipmanlar edinilmiş, artık başlanmaya hazırdır.

1. Kritik Gün: İlk gününüz, bazılarınız için biraz hayal kırıklığı olabilir. Hareketlerin bazıları zor gelmiş, tekrarlar ekrandakilerin yaptığı kadar sayıda yapılamamış, hatta belki DVD’nin %50’sine ulaşamadan tükenilmiş olabilir. Ama diğer yandan genellikle bu “işkenceden” zevk de alınmıştır. İnsanlar daha bu aşamada P90X’in işe yarayacağını anlarlar; bu da devam etmek için yeterli sebeptir.

4. Kritik Gün: P90X’te ilk haftanızda, her bir gününüz diğerinden farklı olacak ve sıkılmaya kesinlikle fırsatınız olmayacak. Tıpkı P90X ile genel olarak tanıştığınız 1. günde olduğu gibi, özellikle Yoga ile ilk tanışmanız da biraz sancılı olabilir. Yoga, genellikle biz Türklerin, doğrusu özellikle de erkeklerin, çok alışık olmadıkları bir olgu. Ama unutmayın ki burada Yoga’nın herhangi bir “uhrani” versiyonundan değil, tamamıyla sizi terden sırılsıklam edecek bir versiyonundan söz ediyoruz. Yani sizin için çok faydalı. İlk seferinde ekranda gördüklerinizin %10’unu bile yapabiliyorsanız… programa devam edin!

8. Kritik Gün: Bu aşamada P90X’te (bir şekilde) ilk haftanızı bitirmişsinizdir. Eğer bir önceki 7. gününüzde komple “off” yaptıysanız, tekrar ekranın karşısına geçip PLAY’e basabilme açısından 8. gün kritiktir. Ama bu günü de aşanlar, genellikle 21. günlerine kadar kayıpsız gelirler.

21. Kritik Gün: Çoğu uzman, bir alışkanlığı kazanmada ya da kaybetmede (örneğin sigara), 21 günün önemimden bahsederler. Aynısı P90X için de geçerlidir. Yapabiliyorsanız, P90X’te 21. gününüze fire vermeden gelmeye çalışın. Bunu başardığınızda, artık “düzenli egzersiz” alışkanlığınız kazanılmıştır. Ve bunun meyvelerini bütün bir ömür boyunca yiyebilirsiniz.

29. Kritik Gün: P90X’te ilk 3 haftanın ardından, tüm ağırlık antrenmanlarından ve ekstradan yaptığınız Karın Parçalayıcı’dan arındırılmış bir Dinlenme/Kurtarma haftası sizi bekler. Başarıyla geldiğiniz ilk 21 günün üzerine ekleyeceğiniz, daha hafifletilmiş egzersizlerden oluşan bir 7 gün daha eklemek sizin için bu aşamada zor olamayacaktır. Ama ardından gelen 29. gününüz, programda gerçekten en kritik günlerden biridir. 29. gününüzde yeniden ve bu sefer daha önce hiç tanışmadığınız yeni egzersizler ile tanışacak ve Karın Parçalayıcı (Ab Ripper X) geri dönecektir. Burada, ilk günkü motivasyonunuzu hatırlayın ve benzerini yaşatın. Yine bu aşamada, artık aynada net olarak görmeye başladığınız değişiklikler, sizin için itici bir güç olmalı.

*** P90X’te kritik günler çok :-) Yazının geri kalanını bir sonraki paylaşımda okuyabilirsiniz.

3 Yorum

 1. Hocam,tek kelimeyle yine döktürmüşssünüz.Bence yazılarınızı kitap haline getirin,emin olun ki birçok kişisel gelişim kitabından daha motive edici.Bu arada 2 haftadır hala -1 deyim:))

  Cevapla
 2. bykandi20

  ne olursa olsun bırakmayacak ve pes etmeyeceksin şu lanet olası sakatlıklar yüzünden tam 2 kez bıraktım şimdiye 2. tur bitmiş olacaktı ama neyse durmak yok yola devam başlayalı 1 hafta oldu ve kaybedilen 4 kg bu kez olacak pes edilmeyecek kesinliklee :)

  Cevapla
 3. hkn23slr

  ilk yorum benden gelsin çünkü en eskilerden biriyim ben ilk başladıgımda ibrahimden 10 gün gerideydim şimdi onu görüyorumda çok iyi durumda ilk serüvenim 21 gün sürmüştü . ikincisi 35 gün üçünsünü hatırlamıyorum bile burda tanıştıgım bi arkadas bana 3 kere bırakmamış 2 kere kesin olarak tekrar başlamışsın demişti o yüzden bende 3 kez tekrar başlıyacağım bu cuma ne ibrahim nede aykut hocanın bana inancı kalmamıştır ama bu sefer şartlar farklı emniyet mensubu olduğumdan dolayı şark görevi yapıyorum bi doğu ilçesinde burda yapıcak hiçbirşey yok o yüzden beni motive edicek tek şeyim p90x inş hayırlısı olsun

  Cevapla

Yorum Paylaşınız