P90X’te Kritik Günler – Devam…

Yazının ilk bölümünü “P90X’te Kritik Günler” linkinde okuyabilirsiniz.

57. Kritik Gün: 29. kritik günde yaşadığınızın bir benzeri de 57. gününüzde yaşanır. Yine bir Dinlenme/Kurtarma haftasından çıkmışsınızdır ve P90X’in en zorlu DVD’lerinden biriyle (Göğüs & Sırt) tekrar karşılaşacaksınızdır. Tıpkı 8 yaşında bir çocuk için 30′ların “çok yaşlı” gelmesi gibi, P90X’e yeni başlayan biri için de 50′li günler çok ileri bir tarihmiş gibi gelebilir. Ama aslında henüz yolun yarısına yakın sayılır ve devam edip sonunu getirebilmeniz için hala yüksek bir motivasyona ihtiyacınız olacaktır.

78. Kritik Gün: P90X serüveninizde, siz farkında olmasanız bile zihniniz, önceki her 3 haftadan sonra olduğu gibi takip eden 4. haftada bir Recovery (Dinlenme/Kurtarma) haftasını bekliyor olabilir. Ama bu seferki Dinlenme haftanız, bu sefer 4. haftanızda yani 78. gününüzde gelmeyecektir. P90X’in üçüncü ayı, diğerleri gibi 4 haftalık değil, bir hafta uzatılmış olarak 5 haftalıktır. Dolayısıyla, alıştığınızın aksine 3 haftalık daha yoğun antrenmanın ardından sizi 1 hafta daha bekliyor olacak. Size şaka gibi gelebilir ama programda bu kadar ilerlemiş olmalarına ve sona yaklaşmış olmalarına rağmen, bu aşamada programı bitirmeden bırakanları biliyoruz. Bu sebeple, 78. kritik günü de atlatmanız lazım.

85. Kritik Gün: Siz ve tam anlamıyla bir P90X Mezunu olmanız arasındaki son kritik dönemeçtir. Bazı P90X’çiler son Recovery Haftaları’na geldiğinde, artık işin bittiğini düşünerek, motive olmakta zorluk çekerler. Ama bu aşamada kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülük, tam anlamıyla bir P90X mezunu olmak yerine, P84X’te kalmaktır! Her ne olursa olsun, buraya kadar başarıyla geldikten sonra, son Recovery haftanızda da motivasyonunuzu koruyun ve disiplininizi kaybetmeyin.

90. Kritik Gün: Tebrikler, artık bir P90X Mezunu’sunuz! Aslında bugün tam olarak “kritik” bir günden çok “mutlu” bir gündür. Ama son olarak hatırlatmak istediğimiz, tıpkı denizlerin geç ısınıp geç soğuması gibi, vücudunuz da yaptığınız egzersizlere ve sağlıklı beslenmenize tepkisini biraz geriden verecektir. Yani 90. gününüzden sonra bile, hemen “pizza-kola”ya saldırmadığınız ve beslenmenize dikkat ettiğiniz sürece, P90X egzersizleri olmadan bile vücudunuzun pozitif yönde değişmeye devam ettiğini göreceksiniz.

Herkesin, tüm bu kritik günleri yaşaması ve 90′ı büyük bir başarı ile görmesi dileğiyle…

4 Yorum

 1. bykandi20

  Aykut hocam şu 2 hafta sürekli nöbete kalacağım gece haliyle gece uykusu olmayacak programı aksatmadn devam ettirdiğim sürece sıkıntı çıkar mı ?

  Cevapla
 2. Erkan

  Aykut hocam maillerim size ulasmiyor sanirim. Dvd setiyle birlikte calisma programi gelmedi bana. Internetten buldugum programi uyguluyorum acaba yanlismi yapiyorum diye kafami kurcaliyor. Yardimci olursaniz sevinirim.

  Cevapla
  • Selam Erkan,

   Biraz önce cevap yazdım; cevabına göre tabii ki severek yardımcı olurum.

   Aykut

   Cevapla
   • Erkan

    Saolun hocam. Mail attım şimdi.

    Cevapla

Yorum Paylaşınız