P90X’te Devamlılık İçin 1 Numaralı Kural!

Bu yazı, P90X’e başlayıp da yarım bırakanlara… P90X’e başladınız ve yarım bıraktınız, neden? İşe yaramayacağını düşündüğünüz için değil, çünkü işe yaradığını ve de yarayacağını çok iyi biliyorsunuz. Egzersizler belki başta biraz zor geldiği için de değil, çünkü başka milyonlarca kişinin yaptığını ve yapılmayacak birşey olmadığını da biliyorsunuz. Tam olarak zamansızlık yüzünden de değil, çünkü 1 saatin tüm gününüzün sadece %4’ü olduğunu da biliyorsunuz. Peki o zaman neden?!

Çünkü doğru zaman planlaması yapmadınız! 

Bizce P90X’te devamlılık (ve sonunda başarı) için 1 numaralı kural varsa, o da önce doğru zaman planlamasıdır. Şu an çalıştığınız işe ya da okulunuza, bırakın 90 günü, belki 900+ gündür aynı saatte gidip geliyorsunuz. Ve 1 saat de değil, belki 8 saat, belki fazlası… Neden? Çünkü bu zaman diliminin planlaması, sizin tarafınızdan ya da sizin adınıza önceden kesin çizgilerle yapılmış. “Canın istediğinde” ya da “vakit bulduğunda gel” denilen bir iş ya da okul hayatı pek mümkün değil. Neden? Çünkü o durumda mutlaka kesintiye uğrar ve çatırdar! Bu mantalite ile milyonluk işletmeleri batıran mirasyediler var örneğin.

İş ya da okul hayatınız için bu kadar kesin ve net olan bir durum, neden P90X hayatınız için de geçerli olmasın. Aslında sabahın körü ya da gecenin bir yarısı çok farketmez. Ama “ben bu saati P90X’e ayıracağım” demedikçe, maalesef programın kesintiye uğraması çok mümkün. Çok cazip gelen bir Bayram Tatili, zamansız bir iş seyahati, kendinize iyi bakmamanızdan kaynaklanan bir hastalık, hatta davetsiz gelen bir misafir bile, tüm programınızı yarım bırakıp çöpe atmanıza yetebilir. Tabii gerekli zaman planlamasını yapmamışsanız.

O yüzden P90X’e fiilen başlamadan, önce aklınızdaki zaman planlamasını yapın. Sabah mı yapacağım, akşam mı yapacağım? Önümde planlanmış bir Bayram Tatili ya da iş seyahati varsa, Recovery Haftamı ona mı denk getireceğim? Uzun Yoga’yı daha müsait olduğum Cumartesi ya da Pazar’a mı gelecek şekilde ayarlamalıyım?

İşte P90X’e böylesine bir zaman planlaması ile yaklaştığınızda, inanın siz ve o hep istediğiniz harika fiziğinize kavuşmanız arasındaki tüm engeller ortadan kalkacaktır. Sadece doğru zaman planlaması ile, 90 gün boyunca tek bir gün bile atlamadan sonunda istedikleri fiziğe kavuşan, her seviyeden insanları gördüm. Siz neden onlardan biri olmayasınız?

Planlama

6 Yorum

 1. BBatuhan

  Çok önemli bir konu, benim de bu pazar yogamı mahveden misafirler geldi :P Ama tam gaz devam ! :-)

  Cevapla
 2. benim programa baslamam sanirim sitede nadir baslangiclardan ben bole ne ara basladum anlamadim:) Ama bilgimi birsey once aykut hocaya sonra programa ve kendime guvendim daha p90x e basladigimda hybird de yapacagimi soylemisdm. Bence motivasyon motivasyon motivasyon …

  Cevapla
 3. hafakor

  Bu yazılanları tek kelime ifade eder. Belki klişe olacak ama “DOĞRU SÖZE NE DENİR?” bence boynum kıldan ince denir.
  Bir de başlayabilsem gelecek arkası ama “yakındır yakındanda öte”

  Cevapla
  • Pınar BAYTAR

   bekleme hemen bugün başla :)

   Cevapla
 4. Pınar BAYTAR

  Hocam hiç birşey umrumda değil sahilde kumların üstünde bile yaparım :)

  Cevapla
 5. Hocam yine yapacağınızı yapmışsınız, 12’den vurdunuz. Tam da bu saydığınız sebeplerden dolayı P90X’i bırakmak zorunda kalmıştım (Bayram Tatili, ve davetsiz misafirler -- kombine).

  Şimdi, dün yine sizin bir lafınızla (bugün başlasanız 17 Mart’ta hayatınızın en iyi fiziğine kavuşacaksınız!) tekrar başlamıştım ama bu yazı da tam zamanında geldi. Kesinlikle iş zaman planlamasında bitiyor P90X’te.

  Bu sefer fena gaza geldim ve bilinçliyim. Bırakmayacağıma emin olabilirsiniz. Herşey için teşekkürler.

  Batuhan

  Cevapla

Yorum Paylaşınız