P90X’te Başarılı Ol-MA-manın 10 Yolu – Devam…

P90X’te başarılı olmamanın yollarına devam ediyoruz… Evet, bu programda başarılı olmamak pek kolay değil. Ama azmeder ve bu maddelere elinizden geldiğince uymaya gayret ederseniz, imkansız da değil.

Aslında bugüne kadar P90X’i 90 gün(cük) yapıp da sonuç almayan henüz çıkmadı. Ama bir yandan, o kadar çalışmaya ve tere tabii ki sonuç alınır. Keşke bunun hiç çalışmadan, DVD’ler bir rafta toz toplarken sonuç verenini yapsalardı; o zaman tadından yenmezdi!

İşte P90X’te Başarılı Olmamanın 10 Yolu – Devam…

6) Mutlaka daha ilk günden “Supplement Manyağı” olun. Whey’ler, L-Carnitine’ler, Creatine’ler, BCAA’lar… yok yok olsun. Zaten asıl sonucu getiren sıkı çalışma, ter akıtma, devamlılık ve motivasyon falan değildir. Asıl keramet bir tüpün içerisindeki takviyelerdedir.

7) P90X’in o 1 saati gözünüzde büyüsün de büyüsün. “1 saatlik egzersiz gününüzün sadece %4’ü” deseler de inanmayın (aslında matematiksel olarak öyle ama yine de inanmayın). Her ne kadar TV dizilerine ya da internete kat ve kat saatler kaptırıyor olsanız da P90X’e ayrılacak o ortalama 1 saat, size gereksiz uzun gelsin, bırakmaya davetiye olsun.

8) Yine bir önceki madde ile ilgili, gözünüz hep başka yerlerde olsun, bir daldan diğerine atlayın. T25 varmış mesela, 25 dakikalık. Ama o da uzun sayılır, inşallah seneye T15 falan da çıkar! Ya da şu bele takılan titreşimli aletlerle de sanırım 6-pack yapılabilir. Bugün dünyadaki herkesin 6-pack’i olmamasının tek sebebi, onu alacak 39 TL’lerinin olmaması olsa gerek.

9) Burası önemli… Kesinlikle ama kesinlikle sabırsız olun. İlk bir ayda, hatta ilk bir haftada sonuçlar istediğiniz gibi değil mi? O zaman devam etmenin ne anlamı var! Evet programın ismi P90X, P30X değil ama ilk 30 gün sonuçlarını beğenmezseniz, devam etmenin de bir anlamı yok.

10) Aslında bu önceki 9 maddenin hiçbirine zaten maruz kalmadan önce, en iyisi böyle bir programın varlığına inanmamak. Çevrenizde zaten “olum 90 günde öyle fizik mi yapılır, onların hepsi Photoshop’tur” diyenler yeterince olacaktır. Onları dinleyip hiç başlamamak belki de en doğrusu. Sonra maazallah 90 günün sonunda gerçekten tüm istemediğiniz yağlarınız erir, enerjiniz artar, özgüveniniz tavan yapar, hep idealinizdeki fiziğe kavuşursunuz ve en kötüsü, tüm gardırobunuzu baştan aşağı yenilemeniz gerekebilir. Cık… Hiç gerek yok.

Evet dostlar… Başta da söylediğimiz gibi, P90X gibi bir programda, başarısız olabilmek, başarılı olmaktan daha zor. Zor ama imkansız değil. Bu 10 maddenin pek çoğuna elinizden geldiğince uymaya gayret ederseniz, kim bilir, belki siz de başarısızlığı başarabilirsiniz.

Başarılar…

13 Yorum

 1. çok güzel yazı olmuş.spor yapma isteğim ve motivasyonum 1 kat daha arttı. durmak yok 90.güne kilitlendim artık

  Cevapla
 2. Metehan

  Hocam çok iyi motive ediyonuz devam :)

  Cevapla
  • Holeyyy :-)

   Sahiden böyle tersten olunca insanların daha hoşuna gitti sanki…

   Cevapla
   • Metehan

    Ben böyle bişey deneyeceğim hocam yaz tatilinde son 2 hafta kala çok ciddiyim :) Programı kendi arasında mix yapıcam :)
    Başarısızlığı başarıcam :D

    Cevapla
   • Metehan

    Hocam spor yaparken suyumun içine sade soda karıştırmak istiyorum.
    Terleyince kaybettiğim minarelleri geri almak için bir sakıncası yok değil mi?

    Cevapla
    • Tabii ki yok. Sade soda iyidir.

     Cevapla
     • Metehan

      Hocam Nba’daki oynayan oyuncularda(Zencilerde) beyaz kas lifleri daha fazla diyorlar bu ne kadar doğru?

      Cevapla
      • Çalışmadığım yerden sordun Metehan, bir bilgim yok. Basket daha çok senin uzmanlık alanına giriyor :-) Ben seyretmesini seviyorum.

       Cevapla
       • Metehan

        Şimdi araştırdım hocam. Beyaz kas lifleri max ağırlık 4-6 tekrarları arasında yapılan ağırlık çalışmalarında daha fazla çalışıyormuş bide bu yaptığımız plyo hareketleride beyaz kas liflerini fazlasıyla çalıştırıyormuş bunu öğrendiğim iyi oldu :) demek ki zenciler bu yüzden fazla sıçrıyo :)
        Hocam elime para geçince veya para biriktirince protein tozu almak istiyorum bu durumu nasıl karşılıyorsunuz? Bırakınca eski haline falan dönüyorsun diyorlar aklım çok karışık bi açıklayıcı cevap pls :)

        Cevapla
        • kullan.kardesim.aykut hocamin dedigi.gibi alttarafi protein karsilior sana ekstra guc veya doping etkisi yokki kaslar geri.gitsin:)

         Cevapla
         • Metehan

          Tamam İbrahim abi. Bütceme uygun bişey bulabilirim inş :)

          Cevapla
 3. Ugur_K

  90 günde imkansız diyenlere inat durmak yok biz degil vücudumuz konuşacak:) bu farklı motive yazısi için tesekkürller hocam! :)

  Cevapla
  • Rica ederim Uğur ne demek. Hayat paylaşınca güzel :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız