P90X ile Yoga Bir Başka

Bir çoğunuz P90X serisinde Yoga’dan nefret ediyorsunuz. Eğer bedeniniz birazcık esnek bir yapıya sahip değilse ve daha önce tekvando, jimnastik veya bale gibi gücünüzü bedeninizden aldığınız sporlar yapmadıysanız bu çok normal. Ama bu, Yoga yapamayacağınız anlamını da taşımaz.

Ben oldukça zevk alıyorum Yoga yapmaktan, fakat 90 dakikalık süre özellikle bazı günlerde oldukça uzun geliyor. Bu istisnai günlerde kendi çapımda ne yapabilirim acaba diye bir arayışa girdim. Süreyi kısaltmak veya birazcık farklı hareketler öğrenmek adına piyasadan 2 adet Yoga DVD’si aldım; MTV Power Yoga ve Yoga İle İncel.

Geçen hafta Yoga günümde ilk önce MTV Power Yoga Dvd’sini Dvd Player’a yerleştirdim ve play tuşuna bastım. Bu Dvd için piyasada oldukça olumlu yorumlar yapılıyordu ama benim için bir hüsran oldu. İlk 15 dakikadan bende “afakanlar sarmasından” sonra ben de ileri sardım ve bana hiç mi hiç hitap etmediğine karar vererek yarısında bıraktım.

Yoga İle İncel Dvd’sine geldi sıra… Dvd’yi ikiye bölmüşler, ilk 30 dakika kolay, son 30 dakika zor hareketler olarak. İnanın bir önceki Dvd’ye yaptığım muameleyi buna da yaptım. Ne Dvd’den, ne hareketleri anlatan spor hocalarından, ne de yaptığım yogadan keyif aldım. Tabii bir 20 dakika da buna harcadım.

Tilki, kürkçü dükkanı, dön dolaş kelimeleri ile cümle kurmak istemedim ama size şu şekilde özetliyeyim… Harcadığım 40-50 dakikanın üzerine P90X Yoga DVD’sini koydum ve play’e bastım. Tony’e daha bir saygı duydum, hareketleri daha bir benimseyerek yaptım.

Yani diyeceğim o ki bu Tony’li P90X bir harika… Çareyi başka bir yerlerde aramaya gerek yok.

Expansion Heykel

10 Yorum

 1. Erkan

  En iyi yoga yapilmayan yogadir.

  Cevapla
  • icten

   En iyi yoga başaramayacaģını sandığın zaman bile pes etmeden yapmaya çalıştığın yogadır.

   Cevapla
 2. Mentalist

  Foutain of yoga(45) dakikalık da bence gayet uygun özellikle süresi insanı tatmin ediyor.Ama hiçbir şey orijinalin yerini alamaz. Tony hocanın bildiği vardır 92 dakikalık bir şey öyle rastgele konmuş olamaz.

  Cevapla
  • icten

   Aslında 90 dakika bana oldukça iyi geliyor. En güzel uykumu yoga günleri alıyorum. Ama bazen gerçekten insanın dayanacak gücü kalmıyor hemen uyumak istiyor, hele ki benim gibi sporunu yatağının 50cm uzağında yaparken:-)

   Cevapla
 3. Toy

  Tony’nin eğlendiren bir konuşma tarzı var :)
  Bazen (çok nadiren:)) kapa çeneni Tony dediğimde oldu ama sesini kapatmaya kıyamadım.Çünkü beni motive ediyor :-)
  Bende youtube’dan p90x’e başlamadan önce yoga videoları izlemiştim ama çok sıkıcıydı gerçekten.P90X yoga zorlu olsa da huzur verici ve eğlenceli :)

  Cevapla
 4. umtku

  Yoga candır gerisi heyecandır..

  Cevapla
 5. merverol

  Yazın için teşekkürler, çok güzel yazmışsın. Dediğine katılıyorum Tony li p90x bence de harika. İnşallah yogayı da hakkını vererek yapacağım.

  Cevapla
  • icten

   Aynen, inan bana o dvd’leri alan kişiler için üzüldüm. Çünkü yoga nasıl bir şey asla bilemeyecekler

   Cevapla
 6. Yazı çok doğru ama konu fotoğrafı seçimin için de seni özellikle tebrik etmek istedim.

  Kullanmak istediğin fotoğrafı Whatsapp’tan gönderdiğinde, yazıyı hemen yayınlamak için sabırsızlandım. New York’taki Brooklyn Köprüsü’nün silüetinde, Paige Bradley’nin bronz Expansion heykeli tam bir sanat eseri (gerçi bu heykel mesela Ankara’da olsaydı, kesin Melih Gökçek tükürürdü böyle sanatın içine :-)

  Cevapla
  • icten

   Hocam, fotoğraf beni benden aldı gerçekten. Sanki insanın içinde ki sonsuz gücü anlatıyor.

   Diğer yorumunuza gelince en güzel heykel lale heykelidir der saygılarımı sunarım

   Cevapla

Yorum Paylaşınız