P90X ve Beslenme Programı

P90X ile ilgili en çok sorulan soruların başında “Beslenme” geliyor. Her zaman söylediğim gibi P90X, ekstrem bir program ve dolayısıyla sonuçları da ekstrem. Ancak, burada egzersizlerin önemi %50 ise, P90X sırasında nasıl beslendiğinizin önemi de %50’dir (en az!). Çoğu kişi benden 90 günlük bir diyet programı istiyor ama aslında burada “diyet” kelimesi de yanlış kullanılıyor. Bizde genellikle diyet denince akla, az yemek, aç kalmak…. vs. gibi çağrışımlar gelir. Ama aslında “diet”, yeme-içme biçimidir. Hergün pizza ya da iskender yemek de bir diyettir, ama kötü bir diyettir. P90X yaparken sizden istenen ise, iyi bir diyet, yani iyi ve sağlıklı bir yeme-içme stilidir.

Öncelikle P90X’i hangi amaçla yaptığınız, size önerilecek yeme-içme programını/tavsiyelerini belirleyen en önemli faktördür. Ve bu tamamen kişiye özgüdür. Örneğin amacınız kas kütlesini geliştirmekse, protein ağırlıklı beslenmeli ve vücudunuza kas ekleyebilmeniz için tükettiğiniz kalorinin üzerinde kalori alımı yapmalısınız. Yok eğer amacınız sadece kilo vermekse, yağ oranı az, karbonhidrat ve proteini de kontrollü bir diyet takip etmeli ve yukarıdaki örneğin tam tersi, yaktığınız kaloriden daha az kalori alımı yapmalısınız. Bir de ikisinin orta noktası vardır ki (benim de uyguladığım), karın ve çevresi bölgelerden incelip, omuz-kol-göğüs gibi bölgelerde hacim kazanmak için, genel olarak yağsız, kalorisi dengeli ve protein (kas gelişimi için) takviyeli bir beslenme şekli geçerli olacaktır.

O yüzden P90X seti ile birlikte gelen “tek bir” Beslenme Programı yoktur. Kişinin ihtiyacına göre şekillendirilecek özel bir Beslenme Programı ile arzu edilen vücuda, yani başarıya ulaşmak çok daha kolaydır.

P90X’e başlarken, hedefinizi doğru belirleyin ve soru sormaktan çekinmeyin. Yine de P90X ve Beslenme ile ilgili pek çok bilgiyi, www.p90xtr.com’daki Beslenme başlığında bulabilir; yine “Doğru Beslenmenin 10 Kuralı!“, “Kahvaltının Önemi“, “Sağlıklı Beslenme İpuçları“, “P90X ve Beslenme” gibi yazılardan yararlanabilirsiniz.

14 Yorum

 1. RapZede

  Aykut hocam merhaba. Beslenme tablosunun şifresini gönderebilir misin?

  Cevapla
 2. Meehaba aykut hocam beslenme tablosunun şifresini bulamıyorum bana gönderirmisiniz ?

  Cevapla
  • Tabii ki, kayıtlı emailine gönderildi Doğan.

   Cevapla
 3. P90x beslenme tablosunun şifresini kaybettim bana yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
  • Tabii ki, kayıtlı email adresinize gönderilmiştir.

   Cevapla
 4. Beslenme programı şifresini bulamıyorum. Yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
  • Tabii ki, emailinize gönderilmiştir.

   Cevapla
 5. bardak1b

  p90x beslenme tablosunun şifresini kaybettim yardımcı olurmusunuz ?

  Cevapla
 6. P90X beslenme tablosunun şifresini kaybettim bana acilen yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
  • Tabii ki, emailinize gönderilmiştir.

   Cevapla
 7. merhaba bu gün setinizi sipariş etim setle beraber bir beslenme proramı da gönderecekmisiniz

  Cevapla
  • Merhaba Ahmet Bey,

   Evet, P90X Başlama Formu’nuz alınmış ve 90 günlük Program Takvimi’niz hazırlanmaktadır. Setiniz bu gün içerisinde kargolanacak olup, teslimatı en kısa sürede gerçekleştirilecektir.

   P90X Setiniz ile birlikte gelecek olan 6 haneli şifreniz ile, P90X Beslenme Tablosu’na online olarak erişebileceksiniz.

   Cevapla
 8. benim amacım hacim yapmak. suan sadece sabhları 5 yumurta peynır sut bal oglenlerıde makarna arada tavuk yıorum.

  haşlanmış patetes, pilav ekleyebilirmiyim bide bunları düzene koyamadım bi türlü :S

  Cevapla

Yorum Paylaşınız